MŠMT bude na podzim testovat standardy kvality péče v ústavních zařízeních

pátek 1. srpna 2014 ·

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo novou Koncepci řízení a rozvoje školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a preventivně výchovné péče zřizovaných MŠMT pro léta 2014–2020, jejíž součástí jsou i Standardy kvality péče o děti. Smyslem koncepce je vytvoření moderního funkčního systému pro zajištění profesionální péče o klienty.


Nová koncepce institucionálních změn v zařízeních zřizovaných ministerstvem školství přináší systémová řešení v oblasti posílení ambulantní péče, nové standardy kvality péče o děti v těchto zařízeních, užší spolupráci s orgány sociálně-právní ochrany dětí při snaze o návrat dětí do rodin a výchovně-vzdělávací programy zacílené na osobnostní charakteristiky jednotlivých dětí.

Standardy kvality péče bude ministerstvo školství testovat v praxi na podzim, poté je zapracuje do konce roku 2014 do vyhlášky o standardech kvality péče ve školských zařízeních. „Cílem standardů kvality je monitorovat, nastavit a zvyšovat kvalitu péče o děti v institucionálních zařízeních tak, aby nebyla jediným zdrojem posuzování pouze předložená dokumentace," řekl ke standardům ministr školství Marcel Chládek. Dalším krokem bude novelizace vyhlášky upravující podrobnosti výkonu ústavní a ochranné výchovy z důvodu postupné optimalizace a transformace zařízení.

Jedním ze standardů je například to, že dítě musí vědět, jak o něj bude v zařízení pečováno, kdo se o něj bude starat a co se od něj očekává. Dalším bodem je třeba i to, že dítěti příslušní pracovníci poskytnou individuální podporu pro jeho komplexní rozvoj.

Ministerstvo školství proto v dohledné době spustí Databázi zařízení, kde bude uveden typ zařízení, druh poskytovaných služeb, kapacity a naplněnost zařízení. Databáze bude přístupná orgánům sociálně právní ochrany dětí, diagnostickým ústavům, soudům a zřizovatelům při rozhodování o umísťování či přemísťování dětí.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.