Při záchraně lesních školek jde také o mužský element v předškolním vzdělávání

úterý 8. července 2014 ·

Nově vznikající zákon o dětských skupinách může znamenat likvidaci lesních školek. Jejich podporovatelé se snaží situaci zvrátit a usilují o jejich místo na slunci. Jde zde však o víc než o zachování možnosti dětí vzdělávat se v přírodě místo ve třídě. „Lesní školky jsou tahouni přítomnosti mužského elementu v předškolní výchově. A ten je ohrožen také,“ říká Václav Šneberger z Ligy otevřených mužů (LOM).


Předškolní výchova a příprava na školní docházku je dlouhodobě doménou žen. V tradičních kamenných školkách je 99,7 % žen a pouze zanedbatelné množství mužů. Naproti tomu v lesních školkách najdeme desetkrát častěji muže – pedagogy. Odborníci se přitom shodují, že přítomnost obou pohlaví ve výchově je důležitá, muži se však do běžných předškolních zařízení nehrnou.

Ponechme stranou analýzu důvodů, proč běžné školky muže nelákají. Každopádně v lesních školkách jich najdeme dost a mnoho těchto školek má jejich přítomnost dokonce ukotvenou ve své koncepci. „Řada lesních školek má jako zásadu, aby vždy přítomnou dvojici pedagogů tvořila žena a muž.“ doplňuje Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol. Důvod je jasný. Stejně jako v tradiční rodině chtějí lesní školky dětem nabídnout lektory obou pohlaví, aby jim ukazovali svět očima mužů i žen. „Muži otevírají dětem svět jiným způsobem než ženy a institucionální výchova i vzdělávání zásadně postrádá účast mužů. Ti jsou pro zdravý vývoj dětí stejně potřební jako ženy,“ upozorňuje Václav Šneberger. A dodává: „Vítáme vznik a podporu dětských skupin, nicméně dobrovolná registrace k dětské skupině by umožnila pokračování kvalitní komunitní péče nejen lesních školek a podporovala by pionýry mužské péče v předškolním věku dětí. Nenechme si omezovat předpisy to, co je zdravé a fungující.“

Asociace lesních MŠ teď vkládá naděje do projednávání zákona v Senátu. LOM v tomto úsilí Asociaci podporuje, protože dlouhodobě upozorňuje na důležitost přítomnosti mužského elementu ve všech fázích výchovy dětí. „Apelujeme na senátory, aby nedopustili likvidaci lesních školek, tohoto z mnoha důvodů důležitého fenoménu v předškolní výchově,“ uzavírá Šneberger z LOMu.

Liga otevřených mužů

1 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
8. července 2014 v 12:32  

2500 dětí = 100 tříd
3 % chlapů v lesních školkách = 3 chlapi

Fakt je mi toho ohroženého mužského elementu líto.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.