Martin Horvát: Školství chybí právní a finanční gramotnost

středa 30. července 2014 ·

České školství je plné dlouhých textů k zapamatování, matematických vzorečků hodících se pro budoucí specialisty a hodin vědomostních naléváren. Ovšem příprava pro praktický život pokulhává.


Většina z nás na základní a střední škole zažívala to samé. Hodiny zbytečných datací, odborné terminologie a přesných definic. Ovšem téměř žádný z budoucích ekonomicky aktivních absolventů těchto škol nikdy všechny uvedené znalosti nevyužije, přičemž více než 80% z nich nadobro zapomene.

Mnohem důležitější je příprava na tvrdou džungli života. Existují občanské a rodinné výchovy, které přece jen přinášejí žákovi určité praktické informace, a to většinou zábavnou formou. Ovšem žák si určité problémy dokáže uvědomit až o několik let později, tedy v průběhu středoškolského vzdělávání, kdy je nejvhodnější čas pro přípravu na budoucí právní a finanční problémy.

Bohužel, mnozí středoškloláci nevědí, jaké nástrahy na ně číhají při sjednávání úvěru, nevědí, kdy je která nabídka pro ně skutečně výhodná a kdy není. Na konci své středoškolské dráhy se stávají svéprávnými, tudíž se nebezpečí zvyšuje. Již za několik měsíců si budou zakládat bankovní účet, podepisovat smlouvu o nájmu, pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce. Budou odpovědni sami za sebe a školství je tudíž musí na tuto situaci připravit.

Některá gymnázia se o nápravu v posledních letech snaží, ovšem snaha o praktickém vzdělávání by měla být přítomna na odborných učilištích a jiných středních školách. Když budou mít mladí lidé potřebné znalosti, pšenka všemožným podvodníkům a ilegálním podnikatelům zajisté nepokvete. A o to jde snad také, nebo ne?

Martin Horvát
Kandidát ODS do komunálních voleb v Sokolově

7 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...
30. července 2014 v 8:13  

předvolební kampaň na České škole?

Jana Karvaiová řekl(a)...
30. července 2014 v 10:03  

No já nevím,ale není to tak dávno,co vyšel ...skleróza,nevím kde,ale četla jsem...příspěvek, jak jsou naši žáci s finanční gramotností na špičce.Tak se tam páni novináři nějak dohodněte,jaké budete do světa vypouštět informace.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
30. července 2014 v 13:04  

Další expert, odborný konzultant nebo mluvčí?

Nicka Pytlik řekl(a)...
30. července 2014 v 13:46  

Jako ty houby po dešti.
Při mšmt, nebo lépe eduinu, by měla být zřízena nějaká regulační komise, nebo zanedlouho bude expertů, konzultantů a mluvčích víc, než je občanů bez ohledu na jejich věk.

Unknown řekl(a)...
30. července 2014 v 19:37  

Hodiny zbytečných datací - odstavce zbytečných slov... Ach jo.

Jenyk řekl(a)...
31. července 2014 v 15:48  

Ovšem příprava pro praktický život pokulhává.

Vyčistit si boty, uvařit vajíčko naměkko, ....

Puďa řekl(a)...
1. srpna 2014 v 23:19  

Pojďme na tyhle idiotské články nereagovat :-)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.