Jan Bouchner: Poklady Národní knihovny online

úterý 3. června 2014 ·

Recenze stejnojmenné aplikace Národní knihovny České republiky umožňující zobrazovat digitalizované historické dokumenty na mobilních zařízeních s výukovým kontextem.


Spolu s pronikáním chytrých mobilních zařízení (tabletů a smartphonů) do našeho školství vyvstává palčivá otázka, k čemu taková zařízení vlastně použít. Existují aplikace vyloženě edukativního charakteru, ale přibývá i takových programů, které původně pro školní vzdělávání vytvořeny nebyly, ale jejich použití se více méně nabízí. Mezi nejužitečnější patří ty, které nám dovolují využít primární zdroje, tedy původní originální zdroje informací (Primární zdroje ve výuce). V jednom z předchozích článků jsem se dotkl využití aplikace Paměť národa, tentokrát bych se rád věnoval aplikaci Poklady Národní knihovny České republiky.

O co jde?

Poklady Národní knihovny (PoNaK) je zdarma dostupná aplikace pro platformy Android a iOS (verze pro webové prohlížeče chybí). Obsahuje jednak aktuální informace z Národní knihovny, ale hlavně některá těžko dostupná díla. Především pak digitalizovanou podobu starých tisků a iluminovaných rukopisů. Zvláštní je, že na stránkách Národní knihovny o aplikaci nenajdeme příliš informací, musíme na stránky výrobce, jímž jsou Kancelářské stroje, s.r.o. Zde nalezneme i rozcestník k oběma zmíněným verzím v příslušných obchodech (Obchod Play, resp. iTunes)Aplikace PoNaK zveřejňuje fyzicky nedostupné významné digitalizované dokumenty ze sbírek Národní knihovny:

  • cestopisy (např. Kosmografie česká)
  • grafické listy (např. Theses Logicae)
  • hudebniny (např. Kutnohorský graduál)
  • iluminované rukopisy (např. Kronika tak řečeného Dalimila)
  • mapy (např. mapa Čech z roku 1720)
  • světové dědictví UNESCO (např. Sermones de sanctis)

Jak se s aplikací pracuje?

Program funguje bez problémů na telefonu i tabletu, ale není podporováno zobrazení "na šířku". Ani velikost ovládacích prvků neškáluje s větším displejem, je tedy očividné, že aplikace míří především na chytré telefony.

Po úvodní obrazovce se dostáváme k základnímu menu, které nám nabízí vstup do katalogu, vyhledávání, oblíbených položek a k informačnímu kanálu Národní knihovny. Najdeme zde samozřejmě i nápovědu, údaje o aplikaci a tlačítko k načtení aktualizovaných údajů.

Po vstupu do katalogu můžeme materiály filtrovat dle výše uvedených kategorií. Po rozkliknutí se již dostáváme k samotnému dokumentu. Jenže ty nejsou součástí aplikace, takže na zobrazení každé stránky je třeba počkat tak dlouho, než se načte (což může trvat i desítky sekund). Naštěstí aplikace umožňuje si knihy do zařízení "přednahrát", a pak je lze prohlížet i offline (poklepáním na online se kniha načte a v seznamu se změní na offline). Materiály se zobrazují po jednotlivých stránkách, přístupné jsou základní nástroje přiblížení/oddálení, posun. Můžeme si zobrazit základní informace o díle nebo se přímo propojit na Facebook či Twitter.Kde lze aplikaci využít?

Z výpisu kategorií lze odvodit, jaké předměty mohou mít z aplikace užitek. Jedná se především o výtvarnou výchovu, která využije možnosti přiblížení grafické stránky starých iluminací, o český jazyk, kde zvláště doporučuji Kosmografii českou, kterou můžeme s trochou snahy společně s žáky přečíst, hudební výchovu - kde jinde můžeme ukázat staré typy zápisu not, zeměpis, kde se žáci mohou snažit nalézt své rodiště na mapách ze 17. a 18. století a samozřejmě také dějepis.

K využití ve výuce je ovšem potřeba, aby byli žáci vybaveni příslušným zařízením, alespoň jedním do dvojice, lépe však 1:1 (Nástup tabletů je definitivním vítězstvím 1:1). Skutečnost, že je aplikace dostupná zdarma a na obou majoritních platformách pak přímo vybízí k tomu, aby žáci používali svá vlastní zařízení (Noste si vlastní přístroje!).

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.