Jan Bouchner: Buď pánem svého prostoru

čtvrtek 29. května 2014 ·

Publikací v češtině, které se týkají bezpečnosti na internetu, není zrovna mnoho. V tomto článku si představíme knihu Buď pánem svého prostoru - Jak chránit sebe a své věci, když jste online, kterou editovaly Linda McCarthy a Denise Weldon-Siviy. Vyšla v edici NIC.CZ, odkud můžete také bezplatně stáhnout její elektronickou verzi. Pro koho je tato kniha určená a co svým čtenářům nabízí?


Základní informace
Kniha vyšla v USA v roce 2007, aktualizované vydání pak v roce 2009 a český překlad vydalo NIC.CZ v roce 2013. Kniha není monografií jednoho autora, na její tvorbě se podílelo mnoho lidí, včetně studentů a edičně si ji vzaly na starost Linda McCarthy a Denise Weldon-Siviy. Český překlad obstarala agentura Shupito a předmluvou ji opatřil Pavel Bašta. Kniha čítá něco málo přes 300 stran.
Co v knize najdeme
Krom již zmíněné předmluvy Pavla Bašty (kterou opravdu doporučuji nepřeskočit, zasazuje knihu výtečně do kontextu a upozorňuje na některé kulturní odlišnosti) kniha obsahuje kapitoly, které by se daly začlenit do jednoho z  následujících celků:
  • nebezpečí internetu a ochrana 
  • online prostředí 
  • konkrétní rady a návody 
  • teorie
Aby nevznikla mýlka, kniha není tímto způsobem členěna (členěna je tematicky), ale jednotlivé kapitoly by se daly takto kategorizovat.
Nebezpečí internetu a ochrana
Do této kategorie spadají kapitoly týkající se nejrůznějšího škodlivého SW, kyberútoků, hackingu, phisingu, SPAMu, kyberšikany či sextingu. Podrobně je probrána i historie i typologie virů, trojských koňů, wormů. Najdeme témata věnující se firewallu, zabezpečení bezdrátové sítě. Nemalá část je věnována ochraně soukromí a práci s heslem.
Online prostředí
Část knihy je věnována samotnému použití webového browseru, jsou zde shrnuty i hlavní rysy jednotlivých prohlížečů. Nezapomnělo se ani na používání e-mailu. Najdeme zde informace týkající se nakupování v internetových obchodech, psaní na blozích, účastnění se sociálních sítí a okrajově též používání mobilních zařízení. Nalezneme i kapitolu týkající se autorských práv.
Konkrétní rady a návody
V celé knize čas od času najdeme naprosto konkrétní návod, či radu, jak se s tou kterou záležitostí vypořádat. Poradí nám s výběrem antivirového SW, s nastavením firewallu, s nastavením prohlížeče a cookies, dokonce ukáže, jak si své vlastní zabezpečení otestovat. Nemalá část je pak věnována nastavení routeru a WLAN.
Teorie
V publikaci najdeme i vyloženě teoretické pasáže. Mnoho prostoru dostalo šifrování, digitální podpis, certifikáty, SSL, ale také základy týkající se počítačových sítí (packety, ip adresa a pod.). V šedivých rámečcích je pak skrze knihu roztroušen jakýsi slovníček terminologie.
Grafická stránka a členění
Kniha je víceméně bez ilustrací (ne, že by tam nebyly žádné, ale mají spíš "vyplňující" charakter, infografiky nečekejte), v některých částech najdeme snímky obrazovek.
Víceméně každá jednotlivá kapitola dodržuje následující strukturu:
  • příběh 
  • poučení z příběhu 
  • samotné téma 
Ano, kniha otevírá každé téma příběhem o tom, jak někdo něco v bezpečnosti na internetu zanedbal a jak to špatně skončilo - případně, jak se z toho poučil a teď už je to dobré. Kde je použita odborná terminologie, tam nalezneme i rámeček, kde je termín vysvětlen. Pokud je to třeba, jsou zde vloženy i snímky obrazovek (především u konkrétních návodů).

To dobré
Kniha je psána jednoduchým a vstřícným stylem, čte se velice snadno. Obsahuje téměř vše podstatné, na co je potřeba si při pobytu v kyberprostoru dávat pozor. Nalezneme zde i konkrétní a skutečně užitečné rady a návody. Kniha nabídne i ztotožnění skrze skutečný příběh, ale bohužel, tento není vždy volen adekvátně, a tak má mnohdy spíš úsměvný efekt. A velmi veliké plus celé publikace - je online ke stažení a navíc zdarma.
To méně dobré
V první řadě je nutné napsat, že kniha není tak úplně aktuální. Poprvé vyšla už v roce 2007 a aktualizována byla v roce 2009. To máme do vydání české mutace 6 (nebo 4) roky. A to je v oblasti ICT velmi dlouhá doba. Kniha proto pod pojmem mobilní zařízení nemyslí tablet a smartphone, ale obyčejný mobil (jeho nebezpečí jsou obtěžující SMS). O nebezpečí plynoucí z možnosti být neustále online se kniha nezmiňuje vůbec.
Ačkoli překlad knihy je na vysoké úrovni, jde pouze o překlad, nikoli lokalizaci publikace. S tím souvisí ten problém, že kniha je příliš orientována na prostředí USA a jím velmi determinována. Mnohé příběhy tedy místo ponaučení vzbudí spíš úsměv (v horším případě výsměch). Dalším problémem je obecně odlišné kulturně-historické prostředí a rozdílná mentalita cílového publika. V neposlední řadě pak také rozdílná legislativa, díky níž jsou kapitoly týkající se autorských práv či ochrany soukromí, v našem prostředí velmi nepřesné, až nepoužitelné.
Problém je také nevyvážená náročnost. Nemyslím, že by bylo potřeba znát do detailu typologii počítačové havěti, šifrování a problematiku veřejného a soukromého klíče, když na druhé straně autoři považují za nutné vysvětlit čtenáři, co to je IP adresa.
Je zde také velký konflikt mezi uvažovanou cílovou skupinou a cílovou skupinou skutečnou, danou stylem a náročností. Podle věnování a příkladů v textu je kniha určena dospívajícím ve věku 12-16 let. Forma ale odpovídá spíš dětem 8-12 let. A náročnost některých pasáží už předpokládá v ICT pokročilého středoškoláka. Jako by to ani nebyla jedna publikace s jednou cílovou skupinou, ale opravdu souhrn zajímavých článků, které mají podobnou strukturu.
Ať tak či tak, navzdory tvrzení o tom, že to nemá být další "tlustá bichle", která by odrazovala svým rozsahem mladé od přečtení, nakonec dorostla do více než 300 stránkových rozměrů a - odrazuje svým rozsahem mladé od přečtení.
Závěrem - pro koho tedy kniha skutečně je?
Přes mou kritiku v předchozím textu považuji knihu za přínosnou. Jen k ní nesmíme přistupovat s přehnanými očekáváními, musíme si být vědomi kulturních a legislativních odlišností a mít na paměti, že některá nová nebezpečí v ní nejsou obsažena vůbec.
Má co nabídnout dospívajícím (blogy, sociální sítě, kyberšikana), mladším žákům (základní povědomí o fungování sítí...), rodičům (nebezpečí kyberšikany, rodičovské zámky, sledovací systémy...) i učitelům (především učitelům ne IT předmětů). V neposlední řadě není bez zajímavosti ani pro běžné uživatele PC, které naučí jak nastavit router, jak používat webový prohlížeč a e-mail a jak bezpečně nakupovat na internetu.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.