V březnu se jedlo po indicku. Zapojily se i desítky tříd z celé ČR.

pátek 4. dubna 2014 ·

S koncem března skončil i 5. ročník projektu DNES JÍM JAKO, letos zaměřený na Indii. Akce probíhala celý březen jednak na Facebooku, kde ji podpořilo téměř 700 lidí a zároveň v 18 školách po celé ČR. Cílem projektu bylo upozornit na problémy lidí v rozvojových zemích a ukázat možnost, jak jim pomoci. Během pěti let se do akce zapojilo přes 1500 lidí, včetně známých osobností, jako například Pavel Anděl, David Matásek, Pavel Šporcl, Adéla Gondíková, Tina Pletánková a další.


„Letošní ročník se zaměřil na Indii, dlouhodobě tam totiž pomáháme a vysíláme naše dobrovolníky. Celkem jich tam již pomáhalo sedmnáct,“ vysvětluje Karla Fejfarová, dobrovolnice ze Salesiánské asociace Dona Boska, která za akcí Dnes jím jako stojí. „Smyslem projektu je přesvědčení, že si lidé rozdíl mezi životními úrovněmi lépe uvědomí, pokud si sami vyzkouší jíst celý den jako chudý Zimbabwan či Ind,“ dodává. Minulé ročníky akce byly zaměřené dvakrát na Afriku jako celek, poté na Bangladéš a loni na Zimbabwe.

Letos poprvé se projekt zaměřil i na školy. Žáci se mohli pomocí výukových materiálů, tematických her a osobních výpovědí dobrovolníků, kteří v Indii působili, dozvědět více o geografii, historii, kultuře či sociální problematice Indie. „V hodinách zeměpisu a také ve třídnických hodinách, jsme zhlédli videoklip a prezentaci ze života indických školáků, vypracovali jsme zajímavý pracovní list a sestavujeme dopis, který chceme poslat dětem do Indie. Také jsme vybrali nějaké peníze, kterými chceme zaplatit školné několika chudým dětem,“ napsali nám žáci 7. B ze Základní školy Kamenice, která se do projektu Dnes jím jako Ind zapojila. V rámci akce si také společně uvařili indické jídlo Alu gobi a placky čapati. Jídlo bylo prý nezvyklé, zajímavě kořeněné, ale chutnalo jim. „Nejvíce nás překvapilo, že celý oběd vyšel pro jednoho žáka na 10 Kč,“ dodávají.

Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA), která projekt Dnes jím jako Ind realizuje, stojí také za rozvojovým projektem Adopce nablízko. Jeho prostřednictvím školí a vysílá desítky dobrovolníků do různých zemí světa pomáhat chudým a znevýhodněným dětem.

Více informací o Salesiánské asociace Dona Boska a projektu Adopce nablízko naleznete na stránkách www.adopcenablizko.cz a www.sadba.org.

4 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
4. dubna 2014 v 0:50  

pokud si sami vyzkouší jíst celý den jako chudý Zimbabwan či Ind

Možná i inspirace pro iniciativu Skutečně zdravá škola.

chceme zaplatit školné několika chudým dětem

Někde jsem četl, že doopravdy nezanedbatelná část poukázaných peněz na pomoc bědným dětem se cestou 'vynaloží' jen proto, aby se alespoň nějaké peníze k těm dětem vůbec dostaly.
Je to pravda? Pokud ano, nešlo by to bezztrátovější cestou? Třeba diplomatickým kufříkem?

Radek Sárközi řekl(a)...
4. dubna 2014 v 23:18  

Peníze jdou většinou na nákup školní uniformy pro dítě, bez které do školy chodit nemůže...

Radek Sárközi řekl(a)...
4. dubna 2014 v 23:21  

http://akochutimasala.blogspot.in/2010/12/gobi-manchurian.html

MM řekl(a)...
10. dubna 2014 v 21:24  

Jsem rád, že se díky obětavým lidičkám podařilo dětem přiblížit jednu rozvojovou zemi.
S přihlédnutím k počtu rozvojových zemí lze očekávat, že za necelých 150 let se budou žáci v problematice tamního stravování alespoň trochu orientovat.
A to není málo.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.