Vojtěch Matějka: Tvořte infografiku jako profesionálové

pondělí 24. března 2014 ·

Přehled vybraných nástrojů pro tvorbu infografiky s popisem jejich vlastností a ukázkou.

Článek přináší přehled pěti online nástrojů, které umožňují vytvářet vhodně strukturovanou vizuální informaci, čili infografiku. Výsledkem je přehledné a názorné grafické zobrazení dat díky využití schematických obrázků.

Všechny představené nástroje pracují s grafikou, což přináší vyšší náročnost na internetový prohlížeč. Proto je doporučováno používat pro bezproblémový chod nejaktuálnější verzi. Některé z představených nástrojů jsou specificky zaměřeny na vytváření infografiky, jiné se poněkud více orientují na práci s obrázky či prezentacemi. Do všech je možné importovat i vlastní obrázky případně vkládat videa z YouTube a výsledek sdílet na webu. Popisky jsou v angličtině, ale se znalostí základních slovíček není problém všechny tyto nástroje ovládat.

Easelly


Easelly patří k těm primitivnějším, čemuž odpovídá jednodušší rozhraní a méně dostupných funkcí. Můžeme volit z 15 předpřipravených schémat, ale jejich další úpravy nám nástroj nijak neusnadňuje. Nejsilnější stránkou tohoto nástroje je galerie ikon (schematických obrázků), jinak se jedná spíše o nástroj pro práci s normální grafikou.

Infogram


Infogram je nástroj určený vysloveně pro tvorbu infografiky. Umožňuje výběr z šesti předpřipravených barevných vzhledů. Celková orientace vypadá jako „dlouhá nudle“ na výšku. Hlavní předností je možnost vložení mapy světa a práce s grafy. Zobrazovaná data se zadávají po dvojitém klepnutí na mapu/graf do tabulky. Je možné také provést import vlastních jinde připravených dat. Při práci s mapou se zadávají jména jednotlivých států (v angličtině), což není příliš pohodlné.
Všechny prvky infografiky se organizují do bloků, které je možné volně posunovat nahoru a dolů. Ovládání je jednoduché a díky vodorovným blokům je vždy zachován ucelený a pěkný vzhled.

EWC Presenter

EWC Presenter je vhodný především pro tvorbu dynamických prezentací s infografikou. Grafy se automaticky po spuštění „načítají“ včetně možnosti nastavit „zachvění“ kolem koncové hodnoty. Tvořit můžeme na základě devíti připravených schémat. Kromě animací grafů nabízí též spouštění akcí pro jednotlivé objekty na základě časové osy či vytvoření více časově řazených snímků (klasická prezentace). EWC Presenter disponuje galerií obrázků a nabízí mnoho dalších rozšiřujících funkcí, nejen pro tvorbu infografiky.

Výsledek je možné sdílet, vložit do webové stránky nebo publikovat na SlideShare, s exportem do JPG/PDF je zatím problém. Ale tento formát stejně dynamický charakter zobrazení nepodporuje.

Ukázka infografiky Eko pohony

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.