Jiří Zlatuška: Ministr Chládek přichází s rázným řešením problému nekvalifikovaných učitelů a slibuje peníze na další studenty.

úterý 11. března 2014 ·

Komentář poslance Jiřího Zlatušky ze sociální sítě Facebook.

Konformita se zákonem zde bude zajímavá:

  • Termín přihlášek ke studiu ovšem už nejspíš všude nebo téměř všude vypršel posledního února, vysoké školy také podle § 49 odst. 5 již uveřejnily nejvyšší počty přijímaných uchazečů, které nyní nemohou jen podle peněz ministra zvýšit. Pokud bude vypisováno jiné přijímací řízení, musí být podle § 49 odst. 5 zveřejněno nejméně čtyři měsíce před podáváním přihlášek ke studiu, odpovídalo by to tedy nejbližšímu termínu podávání přihlášek na studium podle ministrovy představy v červenci t.r. a když připočteme lhůty potřebné na doručování a nabývání účinnosti rozhodnutí o přijetí, je vcelku vyloučené, aby takto přijímaní uchazeči mohli začít studovat na začátku podzimního semestru.
  • Vysoké školy navíc nemohou přijímat tak, že preferují jen ty, na které chce dát peníze ministr Chládek (podle § 6 odst. 1 b navíc patří určování počtu přijímaných uchazečů i podmínek pro přijetí ke studiu a rozhodování v přijímacím řízení do samosprávné působnosti vysoké školy, nikoli do pravomocí ministra), nýbrž musejí na základě přijímací zkoušky sestavovat pořadí a nerozlišovat mezi uchazeči podle jiného klíče, než prokázaných schopností ke studiu. Celkové náklady na studium všech takto přijímaných, nejen těch, kteří to potřebují jako učitelé, tak mohou být podstatně vyšší, než s čím dnes ministr Chládek kalkuluje.
  • Předpokládaný počet přijímaných uchazečů ke studiu je také podle § 79 odst. 1 d) součástí akreditačních materiálů. Chládkovo výrazné navýšení tak může být porušením podmínek akreditace studijního programu.

I koncept diskriminace v zaměstnání podle věku by mohl být pro leckoho příležitostí k napadení takového řešení.

Komentář k článku na Aktuálně.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.