bEDUin: K čemu jsou dobré závěry kampaně Česko mluví o vzdělávání

pondělí 3. února 2014 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Co přinesl týden 27.1.–2.2.2014

Témata týdne: Marcel Chládek uveden do funkce, odboráři žádají jednotnou přijímací zkoušku na střední školy, České školy systematicky diskriminují talentované chlapce, tvrdí Petr Hampl, přečtěte si výsledky semináře o PISA 2012, stáhněte si balíček s výsledky kampaně Česko mluví, MOOC jen pro spřátelené státy, on-line kurzy na TU v Liberci, rodiče ve Vrchlabí si chtějí založit vlastní školu, co si myslíte o učení se nazpaměť, maturanti si mohou opět zkusit u maturity i těžší matematiku, rektor olomoucké univerzity zvažuje pobočku v Hongkongu.

Výrok týdne:
„V posledních třech letech pozoruji nový fenomén. Učitelé se čím dál více bojí žáků. Je to dáno nerovným postavením žáka, který má mnoho cest, jak učiteli znepříjemnit život. Učitel naopak nemá moc možností, jak se bránit.“ Poslankyně Nina Nováková, členka sněmovního školského výboru v článku Práva.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
  • Ministr Chládek uveden do funkce. V pátek 31. ledna uvedl premiér do funkce nového ministra školství Marcela Chládka. Ten své plány komentoval v Českém rozhlase a při první tiskové konferenci na ministerstvu. Také zveřejnil, koho jmenuje na posty náměstků. Pro Český rozhlas komentoval jeho plány Tomáš Feřtek a připomenul důležitost připravované Strategie 2020 a Miroslav Hřebecký na ČT 24 (druhý blok, čas 12:40). Komentář k tématu vyšel v pondělí v Mf Dnes. Pro Týdeník školství komentuje ministrovy představy odborář František Dobšík.

  • Balíček z kampaně Česko mluví o vzdělávání je k dispozici pro každého zájemce. K výročí zahájení kampaně zveřejnil EDUin elektronický balíček obsahující na patnácti listech přehledné závěry půlroční debaty s odkazy na příslušné diskuse, články, videa a prezentace. Jedním z prvních adresátů balíčku byl do funkce čerstvě uvedený ministr školství. V pátek odstartovala v Bratislavě za přítomnosti finské ministryně školství její obdoba s názvem Chceme vedieť viac.

  • Více nebo méně studentů. Co prospěje společnosti i jednotlivcům? Přečtěte si argumenty v nekončící debatě o úrovni a masifikaci vzdělávání. ČTK konstatuje, že Česko patří k zemím s nejnižším počtem vysokoškoláků, což může být jeden z důvodů jejich mimořádně nízké nezaměstnanosti. Jan Koucký v rozhovoru pro Právo ale upozorňuje, že zaměstnavatele nezajímá jen diplom a rozebírá stav celého vysokého školství. Pokud naopak patříte k těm, kteří jsou přesvědčeni, že studentů máme i tak příliš a měla by na ně být větší přísnost, spřízněnou duši najdete v Petru Kukalovi, jenž v rozhovoru pro Parlamentní listy přehledně shrnul názory konzervativněji laděných pedagogů.

  • Mají učitelé chodit znovu do školy? EDUin otevírá debatu o tom, zda máme všechny nekvalifikované učitele přimět, aby nastoupili od prvního ročníku do dálkového studia pedagogické fakulty. Příklad z Jižní Moravy najdete na stránkách ČT, další příběhy učitelek uvádí Jan Gazdík na aktualne.cz. Tomáš Feřtek v Respektu navrhuje hledat cestu, jak uznávat nejen u učitelů neformální vzdělání. Najdete tu i obsáhlou, z větší části nesouhlasnou, diskusi.
Inspirace z (a do) praxe
  • Úkol z matiky vám přijde mailem. Pomůcku pro studenty, kteří se nemohou donutit k pravidelnému počítání příkladů, nabízí web matikamailem.cz. Úkol vám dorazí každý všední den, o den později i video s výkladem.
  • Jak pracovat se záznamy hlasu a obrazu ve výuce. První část seriálu Bořivoje Brdičky najdete na spomocnik.cz.
  • Global Storylines – výuka příběhem. Pokud jste školou, která chce své žáky prostřednictvím příběhů a dramatické výchovy vést k empatii, spolupráci a solidaritě, můžete se do 10. února přihlásit do druhého ročníku projektu neziskovky NA ZEMI. Více si o metodě Global Storylines můžete přečíst na straně 9 v časopise Perpetuum.
  • Znáte dobrého učitele? Dejte o něm vědět. Rádi o něm natočíme video portrét v rámci projektu Chci učit. Krátkou, neformálně stylizovanou nominaci včetně kontaktu posílejte na adresu katerina.lanska@eduin.cz.

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

3 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
3. února 2014 v 13:50  

Co přinesl týden 27.1. až 2.2. (výběr z diskusí a z Chládkových návrhů)

1. je zbytečné, aby učitelé absolvovali VŠ vzdělání, protože je na pedagogických fakultách stejně nic nenaučí.

2. Je zbytečné, aby středoškoláci dělali státní maturitu, stejně ji 20 % z nich neudělá a stát je bohužel 4 roky živí.

3. Je zbytečné dělat přijímací zkoušky na SŠ, protože na maturitní obor se stejně dostane každý.

4. Je zbytečné, aby žáci chodili do školy a absolvovali jakousi základní devítiletou docházku, stejně se toho podle pana Šteffla naučí víc doma na počítačích a vše si koneckonců mohou najít na internetu.

5. Je vlastně zbytečné mít děti, protože jejich vzdělání pak stojí stát zbytečně mnoho peněz a po vyplivnutí ze vzdělávacího systému stejně nenajdou práci.

6. A není tedy vlastně zbytečné mít vůbec nějaké učitele, natožpak vysokoškolsky vzdělané?

Simona CARCY řekl(a)...
3. února 2014 v 17:29  

Neblázněte - bez učitelů by možná (nikoli však nutně) zaniklo MŠMT. A to přece nikdo nechce, ne?

poste.restante řekl(a)...
3. února 2014 v 18:35  

Simona CARCY.
Nechápu proč by mělo MŠMT bez učitelů zaniknout. Pořád ještě zbyde Mládež a Tělovýchova.
Koneckonců, Ministerstvo kultury existuje navzdory nekulturnosti většiny politiků i národa vůbec, tak co?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.