Přečtěte si: Školský systém aneb Děti v odšťavovači

úterý 7. ledna 2014 ·

Při vysloveni slova „škola“ cítím závan špatně větraného sklepa, kde jsou uskladněné šťavnaté plody přírody určené k pozdější spotřebě, postupně ztrácející na živosti, rozkládající se v zatuhlé atmosféře. Tím sklepem myslím česká vzdělávací zařízení, přísně regulovaná přebujelou státem zřízenou instituci (MŠMT).


Z článku Luboše Drobíka, zakladatele Prague Business Clubu, v E15.cz vybíráme:

Ke svým životním návykům zde také připojí schopnost posuzovat a odsuzovat a také si zvyknou, že jsou druhými posuzováni a odsuzováni. Všichni jsou poměřováni nesmyslným nástrojem, kterému se říká klasifkace. Hnedle vyjde najevo, které dítě je vnímáno jako dobré a správné a které naopak špatné. Děti to pak vyřeší po svém. Naučí se dělat věci tak, aby byly posuzovány dobře. (Uvědomují si, že občas škola přijde s neotřelou myšlenkou, například neznámkovat, aby tím posílila sebevědomí dětí, ale rodiče ji nemilosrdně zaříznou hned v zárodku. Byli přece také sami známkováni, tak proč něco měnit. Podle vědeckých studii 80 procent účastníku jakéhokoli systému se bráni změnám. Staré, i když jim škodí, je pro ně ohmatatelné, známe a bezpečné.)

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.