bEDUin: Vzdělávání nemá být jednotná krmná dávka pro všechny

pondělí 20. ledna 2014 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.


Co přinesl týden 13.1.–19.1.2014
Témata týdne: Co plánuje po nástupu ministr Chládek, Zdeněk Koudelka ještě ke jmenování profesorů, snažme se změnit školní jídelny, co by nás měli učit ve škole podle webu Firstclass.cz, rodiče přespávají před základními školami, Václav Klaus ml. opouští PORG, Hořící keř do každé třídy zdarma, co se můžeme o sebevědomí naučit od mormonů, ministerstvo radí, co má umět předškolák, absolventi hledají praxi v začarovaném kruhu.

Výrok týdne:
„Za vzdělání nelze považovat, když někomu vnucuji, že mnou zvolená krmná dávka je jediná správná, a výchova není to, že dotyčného příměji, aby tuto krmnou dávku dodržoval.“ Vegetarián a expert na výživu Jaroslav Škvařil v Respektu pojmenoval nejen problém školních jídelen, ale vzdělávání obecně. Charakteristická byla i reakce úřednice brněnského magistrátu, která má stravování ve školách na starosti: „Když nám budou děti volně přecházet mezi normální a bezmasou stravou, ztratíme přehled, co do sebe vpravily. … Stát hradí dvě třetiny ceny oběda. Má tedy právo kontroly.“

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
Inspirace z (a do) praxe
  • Hořící keř zdarma do hodin dějepisu i občanky. Člověk v tísni v rámci projektu Jeden svět na školách zpřístupnil ve spolupráci s HBO film Agnieszky Holland o Janu Palachovi. K dispozici jsou i další výukové materiály k tématu.
  • Učebnice od studenta pro studenty. Co vedlo Marka Lišku k tomu, že se rozhodl napsat učebnici matematiky, najdete v rozhovoru na eduin.cz. Jde o další z projektů nominovaných na cenu Eduína 2013.
  • Angličtina s filmem. Doporučujeme inspirativní stránky, které umožňují učitelům připravovat hodiny angličtiny za využití nejrůznějšího filmového materiálu. Ke stažení jsou přípravy k jednotlivým lekcím.
  • Potřebujete poradit, jak zařídit školu pro všechny děti? Šedesátistránkovou prakticky orientovanou příručku pro zřizovatele škol, která radí, jak zajistit pro všechny žáky rovnost v přístupu ke vzdělání nabízí Člověk v tísni. K tématu čtěte i článek Romů v běžných školách přibývá, ale chybí asistenti.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
  • 28. 1. Představení netradičních středních škol a víceletých gymnázií. Debata v rámci cyklu Škola života (Praha)

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

1 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
20. ledna 2014 v 13:36  

No vidíte, a tento stát dělá všechno pro to, aby děti nepropadaly, platí např. kvanta asistentů. Děti pak postupují do dalších ročníků aniž by byly schopné náročnější učivo zvládat. Děláme tedy vše pro to, aby vzdělávání bylo jednotnou krmnou dávkou pro všechny, tedy i pro ty, kteří na určitou úroveň nemají žaludek či spíše hlavu. začínám mít obavy, že se nám ta inkluze nějak zvrtla a že vede ke stresování dětí a že některým dětem tou slavnou inkluzí prachsprostě ubližujeme.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.