Přečtěte si: Po x-té do stejné řeky

pátek 27. prosince 2013 ·

Stesky, že každá strana před volbami mluví o vzdělávání jako o prioritě, aby ho po nich odsunula na vedlejší kolej, patří k už poněkud otravnému pedagogickému folklóru. Ale pohled na čerstvou koaliční dohodu bohužel naznačuje, že se opět vydáváme stejnou cestou. Mezi prioritami vlády najdete jen gumovou větu o všestranné podpoře vzdělání, vědy, kultury a sportu, do níž lze napasovat cokoli. A nejde jen o nespokojené brblání ve stylu „to moje téma je přece nejdůležitější“. Ostatní pasáže jsou docela věcné a konkrétní. Například odstavec o racionalizaci hospodaření státu obsahuje sedm jasných návrhů, co chce koalice udělat. V oblasti vzdělávání není takový ani jeden.


Z článku Tomáše Feřtka v EDUin.cz vybíráme:

V dalších paragrafech koaliční dohody je to jen o málo lepší. V rámci hospodářské politiky se říká, že podpořeny budou především technické obory na všech typech škol, dojde k propojení s potřebami firem a zavedení duální přípravy učňů. Nic proti praktičtější výuce, ale jestli něco způsobuje vysokou nezaměstnanost vyučených a malou použitelnost absolventů technik, pak jsou to nedostatky ve všeobecném vzdělání – jazykové přípravě, schopnosti spolupracovat, prezentovat svoji práci, vybrat si úkol a nést za něj odpovědnost až do konce. V tom nám propojení s firmami samo o sobě příliš nepomůže a koalice se tváří, jako by to nevěděla. I v případě, že chceme posílit technickou orientaci žáků, vedou k tomu jiné cesty a začínají nejpozději na prvním stupni základních škol.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.