Klíčení, aneb rosteme s dětmi - aktivity pro mládež ve věku 15+

úterý 17. prosince 2013 ·

Pracujete s dětmi v jejich volném čase? Připravujete pro ně neformální vzdělávací programy? Vedete oddíl, klub nebo třeba školní družinu?


Pokud ano, bude vás zajímat, že Pionýr - nezisková organizace uznaná MŠMT pro oblast práce s dětmi a mládeží – v roce 2013 uzavřel tříletý projekt podpořený Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. A proč by vás to mělo zajímat? Protože výstupem projektu jsou čtyři navazující výchovné programy pro různé věkové kategorie – od nejmenších dětí po 15+ – tvořené s cílem přiblížit je i dětem se specifickými potřebami ve vzdělávání – ať už jde o děti např. hyperaktivní, sociálně vyloučené, trpící smyslovými poruchami či vadami řeči, nadprůměrně nadané a podobně. Všechny tyto podklady jsou volně k dispozici a určitě se budou hodit i tomu, kdo nepracuje cíleně s dětmi se zvláštními potřebami.

Programy - nazvané Mláďátka a Zvířátka, Putování se psem, Tajemství staré truhly a Osmá planeta – jsou dále vnitřně členěny na oblasti člověk a společnost, příroda, umění, sport, technika.

V předchozích článcích jsme vás blíže seznámili s celým projektem a představili vám postupně jeho výchovné programy, nejprve Mláďátka a Zvířátka – určený pro nejmladší věkovou kategorii (odkaz) – poté Putování se psem – určený pro mladší školní věk (odkaz) – a naposledy jsme nahlédli do Tajemství staré truhly (odkaz) – programu pro starší školní věk. Nyní se podívejme na program pro „děti“ ve věku 15+.

Osmá planeta

Program se zaměřuje na mladé lidi starší patnácti let, kteří chtějí pokořovat hranice, poznávat své limity, ale i sami sebe. Učí je toleranci a umění přijmout kritiku. Nabízené činnosti teenagerům pomáhají zvládat emoce, které je v tomto období ovládají mnohem více než dříve. Program dává velký prostor diskuzím o tématech, která jsou jim blízká nebo která je pálí. Mimo jiné také umožňuje realizaci vlastních nápadů, s čímž souvisí i uvědomění si vlastní odpovědnosti. Mladí lidé se v těchto letech těší i značné fyzické zdatnosti, proto Osmá planeta podporuje pohyb a často zařazuje fyzické aktivity.

Sada obsahuje celkem 57 metodických listů a soubor pracovních listů.

Zejména u dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí se považuje za významné podporovat je v jejich vzdělávání tak, aby nedošlo k předčasnému ukončení školní docházky. Pro tuto formu podpory však zřejmě vhodné pracovní materiály v oblasti neformálního vzdělávání zpracovat nelze. Proto Osmá planeta obsahuje zejména materiály určené pro skupinovou práci s touto cílovou skupinou a vážící se hlavně k oblasti posilování sociálních kompetencí a udržitelného rozvoje.

V programu se setkáte s tématy jako např. role ve skupině, fungování trhu, dobrovolnictví, ochrana planety, hry důvěry, fyzika v praxi nebo street art.

Kromě výchovně vzdělávací funkce pracovních materiálů se při jejich vytváření kladl i důraz na to, aby celkový koncept mládež zaujal a udržel jejich pozornost co nejdéle. Zde se stává lákavým tématem vesmír a dobrodružství, hlavním motivem je pak dobrodružná výprava se spoustou náročných úkolů. Země je totiž na pokraji zkázy a klíčem k její záchraně je vesmírná pouť po osmi planetách.

Tolik o programu pro mládež, Osmá planeta. Další rozsáhlé informace o projektu Klíčení a hlavně všechny zmiňované materiály včetně všech metodických a pracovních listů naleznete ke stažení zdarma na webových stránkách www.kliceni.cz.

Toho, kdo si jednotlivé výstupy projektu stáhne a měl by chuť se zapojit a být nápomocen, pracovní tým Klíčení žádá o zpětnou vazbu. Materiály jsou úmyslně k dispozici pouze v elektronické podobě, jelikož se neustále při práci s nimi rodí nové a nové nápady, proto se stále pracuje na aktualizaci všech metodických listů a jejich doplňování, a tak Pionýr bude vděčen za jakékoliv připomínky. S případnými náměty, radami či kritikou se obraťte na kontakty na uvedených webových stránkách projektu Klíčení.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.