Unikátní atlas olomouckých vědců zajistí dětem s postižením kvalitnější péči

úterý 24. září 2013 ·

Na světě je první publikace, která pomůže odborníkům i laikům zorientovat se ve službách poskytovaných žákům se zdravotním postižením. Atlas speciálně pedagogických center vytvořil kolektiv pod vedením Víta Voženílka a Jana Michalíka z Univerzity Palackého v Olomouci. Autoři knihu představí veřejnosti ve čtvrtek 26. září 2013 v 10 hodin v hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze, kde se uskuteční slavnostní křest pod záštitou místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horské.


Atlas podává jasné a srozumitelné svědectví o stávajícím stavu, problémech a úskalích současné diagnostické a poradenské podpoře dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v ČR. Autoři na něm pracovali rok a využili technických možností pracoviště Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci.

„Úmluva o právech dítěte garantuje všem dětem právo na vzdělání a poradenské služby v oblasti vzdělávání. Speciálně pedagogická centra zajišťují dětem se zdravotním postižením takovou péči, která jim rovný přístup ke vzdělání umožňuje. Díky Atlasu speciálně pedagogických center nyní můžeme zhodnotit, jak tato centra svou nabídkou pokrývají poptávku po službách v jednotlivých krajích a obcích. Služby speciálně pedagogických center jsou při vyrovnávání příležitostí zásadní, proto je nutné, aby tyto služby byly kvalitní a dostupné,“ odůvodnila svou podporu místopředsedkyně Senátu PČR Miluše Horská.

Atlas ukazuje na nerovné podmínky

Mapa znázorňuje dostupnost jednotlivých speciálně pedagogických center. Z pohledu do ní je jasné, že klienti nemají rovné podmínky: každý z nich musí za svým poradcem ujet různé vzdálenosti a ani počty návštěv poradců ve školách či rodinách klientů nejsou srovnatelné. Zatímco na jihu či západě Čech je to v případě klientů se zrakovým postižením mnoho desítek kilometrů, na pomezí Čech a Moravy dělí dvě obdobná poradenská pracoviště jen půlhodina cesty.

„Výsledky měření prokázaly potřebu zásadního řešení systému činnosti školských poradenských zařízení u nás. Je to v zájmu jak klientů, tak státu i veřejných rozpočtů," hodnotí situaci Jan Michalík z Univerzity Palackého v Olomouci, jeden z autorů unikátní publikace.

Složitou situaci potvrzuje i Irena Tlapáková, odborná pracovnice pro speciální školství a poradenství školského odboru Krajského úřadu Pardubického kraje: „Náš kraj přemýšlí o novém, efektivnějším uspořádání školských poradenských služeb. Díky Atlasu máme jasný přehled nejen o struktuře a umístění SPC v Pardubickém kraji, ale máme čerstvé informace i o skladbě dětí a žáků se zdravotním postižením a počtu klientů jednotlivých pracovišť“.

Křest knihy a diskuze odborníků

Po křtu publikace následuje odborná panelová diskuze pro několik desítek odborníků z celé ČR za účasti místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horské, náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jindřicha Fryče, autorů atlasu a dalších představitelů MŠMT, zástupců vysokých škol připravujících speciální pedagogy, pracovníků orgánů veřejné správy působících v dané oblasti. Diskuze je plánována do 13.00 hodin.

http://spc-info.upol.cz/profil/wp-content/uploads/publikace/atlas_spc_mini.pdf

Speciálně pedagogická centra jsou poradenská zařízení pro podporu dětí a žáků se zdravotním postižením, pro jejich školy a rodiče. V ČR začala vznikat před 20 lety, a to poměrně chaoticky, bez jakékoliv návaznosti na množství klientů v daném regionu a jejich potřeby. Zmapování současné situace je proto důležité pro nastavení skutečného systému podpory žáků se zdravotním postižením tak, aby byl pro všechny rovnoprávný a dostupný. Atlas vznikl jako jeden z výstupů projektu spolufinancovaného ESF a státního rozpočtu ČR – Inovace činnosti Speciálně pedagogických center.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.