Přečtěte si: Rodiče nadávají: Testování žáků na ZŠ je opět tady

úterý 14. května 2013 ·

Na některých základních školách dnes začíná druhá generálka celoplošných testů žáků v pátých a devátých třídách. Děti skládají zkoušku z českého jazyka, matematiky a cizích jazyků. Testy mají ověřit minimální znalosti žáka.


Z článku EuroZprávy.cz/tl v EuroZprávy.cz vybíráme:

Asociace ředitelů základních škol už v roce 2011 poukazovala na nutnost právně ukotvit celý systém testování. „K tomu doposud nedošlo, takže opora v zákoně není a testování není povinné. Česká školní inspekce píše, že jde o součást vyučování," říká viceprezident Asociace ředitelů základních škol Pravoslav Němeček.

Navíc podle něj žáci nejsou motivováni napsat testy odpovědně. „Oni když si řeknou, že to budou bojkotovat nebo tam zaškrtají něco od boku, tak se to může učiteli nebo škole vymstít. Tam ta motivace není, žádná návaznost," dodává Němeček.

11 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
14. května 2013 v 11:46  

Testy mají ověřit minimální znalosti žáka.


A výstup z tohoto testování je prosím jaký?

Anonymní řekl(a)...
14. května 2013 v 14:05  

XX % předvedlo (např. proto, že se mu zrovna chtělo), že jakési minimální znalosti, ad hoc stanovené při tvorbě testu, má.
(Zdůrazňuji diametrální rozdíl proti "XX % ony minimální znalosti má".)

Rovnou se zeptám za Vás ;-) :
A co s tímto úžasným výstupem bude MŠMT dělat?

Merde...
Tedy pardon, dělat s tím může samozřejmě ledacos, jen ne něco užitečného.

Anonymní řekl(a)...
14. května 2013 v 14:38  

Zeptám se jinak. Projekt NIQES je financován z ESF. Dobře. Jak to bude s testováním po ukončení projektu, tedy po třech letech? Ví to někdo?

Pytlik Blaha řekl(a)...
14. května 2013 v 15:00  

Teď je nejdůležitější čerpat fondy, a to za každou cenu. Už se ovšem pracuje na důvodech pro ukončení projektu po vyčerpání peněz. Různé petice, mediální masáž, souznění s nějakou politickou garniturou.
Jediné, co po tomto projektu zbude, bude pro učitele povinnost vyžádat si písemný souhlas zákonného zástupce s jakýmkoli zkoušením žáků.
Česká školní inspekce to bude bedlivě kontrolovat a neprodlenně na to vypracuje projekt financovaný z ESF.

Anonymní řekl(a)...
14. května 2013 v 15:06  

Takže jako vždy, po skončení doby trvání konečná? Co tím tedy ČSI za cca 300 mil. Kč získá? Možná se vám zdá, že se ptám naivně nebo ironicky, ale není tomu tak - opravdu mě to zajímá. Děkuji.

Pytlik Blaha řekl(a)...
14. května 2013 v 15:11  

Co tím získá nevím zcela přesně, ale dovozuji, že nějaký ten přivýdělek a náznak smyslu vlastní existence.
Ve Finsku prý žádnou školní inspekci nemají, totiž.

Anonymní řekl(a)...
14. května 2013 v 17:01  

Ve Finsku prý žádnou školní inspekci nemají

Co by tam taky inspekce dělala. Ve Finsku jsou odvážní, neústupní, nezviklatelní, neúplatní, ctění a vážení učitelé, na které by si nikdo ani z dálky nedovolil to, co u nás.

Anonymní řekl(a)...
14. května 2013 v 18:04  

Ve Finsku jsou odvážní, neústupní, nezviklatelní, neúplatní, ctění a vážení učitelé, na které by si nikdo ani z dálky nedovolil to, co u nás.

Obdivuju váš smysl pro humor.

Kamínek řekl(a)...
14. května 2013 v 21:32  

Základní otázka smysluplnosti plošného testování je samozřejmá: K ČEMU JE TO VLASTNĚ DOBRÉ?

ČŠI: vzniká úžasná zpětná vazba pro žáky (těm je to z 90% jedno, zvláště deváťákům a slabým), pro rodiče (těm je to tuplovaně jedno, navíc úlohám v testu většina sama nerozumí) a učitelům (kdo pravidelně zkouší a píše prověrky, nepotřebuje tuhle obezličku, jednak nemá čas se v hladě statisk rejpat, jednak sám dobře ví, co kdo umí a neumí)

Zřizovatelé: ti se prý výsledky nedozví, ale mají právo si je vyžádat na ředitelích škol a pak už je sestavení žebříčků asi velmi triviální záležitost

ČSSD - politikum, které využije ve volbách

ajťáci na školách - spousta zbytečné práce, kterou nám stejně nikdy nikdo nezaplatí

SUMA SUMARUM - přes veškeré kecy o přínosu je to vše k ničemu a celý humbuk je zbytečný. Stejně se nakonec zruší.

Anonymní řekl(a)...
14. května 2013 v 23:01  

ČŠI dnes už došla až k takovým varováním, že žádný učitel nesmí vyhrožovat žákům. Myšleno převedení plošných testů na známku a tu pak následně využít ke klasifikaci. Tedy žádné strašení. Ostatně žákům devátých tříd je to šumafuk (nebo fuck?)

Anonymní řekl(a)...
15. května 2013 v 5:21  

Ale tak co si budeme vykládat, tzv. Česká školní inspekce je intelektově ne právě oslnivý spolek bývalých učitelských lůzrů; v kauze testy jim jde jednak o to, aby čerpali fondy (dále nebudu rozvíjet) a jednak o to, aby se jich učitelsko-ředitelský plebs znovu více obával, tak jak to celá desetiletí bývalo dobrým zvykem. Všechno ostatní je mediální mlha, která nemá význam, včetně testů samých.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.