Přečtěte si: V možnosti odvolávat ředitele škol se hraje o víc než jen o ředitele

úterý 16. dubna 2013 ·

Tento článek Jiřího Stárka vyšel v srpnu loňského roku v časopise Řízení školy jako reakce na příspěvek Václava Trojana, vedoucího katedry Centra školského managementu Pedagogické fakulty UK v Praze.


Z článku Jiřího Stárka na ČeskoMluví.cz vybíráme:

Ředitelé škol často ani nebudou mít perspektivu posouzení celého vzdělávacího cyklu svého absolventa, a to nehovořím o otevření stavidel korupce a klientelismu, kdy se na místa ředitelů budou jmenovat pouze ti, kteří „odsouhlasí“ např. opravu střechy školy „nejvýhodnější“ firmou (shodou okolností doporučovanou i místním zřizovatelem). Ostatně podle vyjádření organizace Transparency International je odmítání účinnosti zákona o službě státních zaměstnanců klíčovou věcí znemožňující v naší zemi účinný boj proti korupci.


5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
16. dubna 2013 v 18:33  

Doporučuji všem ředitelům, aby zapomněli na politiku stran, které je instalovaly do funkcí statutárních zástupců a důsledně dbali na to, aby poslanecká sněmovna neprodleně uvedla do praxe zákon o službě státních zaměstnanců. Dokáží to však ti s modrými neprůstřelnými knížkami?

Pytlik Blaha řekl(a)...
16. dubna 2013 v 21:20  

Pominu zajímavý postřeh, že "Řízení školy je něco jiného, než je např. řízení soukromého podniku."
Dodávám k tomu "vlastního", víte?

Spíše se pozastavím u požadavku "aby se nedopouštěli předem domluvených konkurzů". Mám to vnímat jako apel, aby to k tomu nesklouzlo, nebo jako prosbu, aby takového jednání už konečně zanachali. V každém případě, má-li toto zvolání nějaký skutečnosti odpovídající základ, pak je to fakt poněkud alarmující. Ředitel apolitické instituce je dosazen politickou garniturou.
Nu, zajímavé. Ředitel odpovídá za kvalitu vzdělávání budoucí generace, ředitele dosazují politici, politiky volí občani, občany vzdělává škola.
Kruh se uzavírá, jako když
"blbec volí pitomce a pitomec pak blbci velí".

Anonymní řekl(a)...
16. dubna 2013 v 22:21  

Největším problémem dnešních ředitelů spíše je, že se většinou jedná o bývalé zástupce na těch samých školách, kde nyní ředitelují. Bohužel jsou to lidé, kteří jedou ve stejných kolejích dvacet i více let.

Takový člověk nemá nadhled a schopnost do školy přinést něco nového. Navíc mám pocit, že do pozice zástupců si ředitelé mnohdy nevybírají ty nejschopnější, ale ty, u kterých předpokládají, že je nebudou ohrožovat.

Anonymní řekl(a)...
17. dubna 2013 v 6:52  

Koho vláda, toho víra

Ve městě vládnou modrorůžovky. Šanci na místo ředitele mají jen ti, kteří mají správné stranické průkazky. Je to již nejméně 20 let zažitá praxe. Zřejmě navázali na ty rudé neprůstřelné průkazy před rokem 1989. A tak my si tady žijeme v tom demokratickém státě zvaném ČR.

Anonymní řekl(a)...
17. dubna 2013 v 19:34  

Největším problémem dnešních ředitelů spíše je, že se většinou jedná o bývalé zástupce na těch samých školách,

Máte toto tvrzení nějak podloženo čísly?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.