Zpěvačka Pavlína Matiová v projektu Romský mentor: Ukazujeme dětem cestu

neděle 24. března 2013 ·

Vystudovala mezinárodní konzervatoř, zpívala s Idou Kelarovou, nahrála duet s Marcelou Březinovou, působila v kapele Yvetty Blanarovičové. Zvítězila v soutěži Pop Star, v jednom z ročníků soutěže Československo má talent se dostala až do semifinále, hraje v muzikálu. Je první romskou zpěvačkou, která vystoupila v Rudolfinu – zazpívala sólový sopránový part v Requiem za Osvětim.


V rámci projektu Romský mentor pracuje teprve čtyřiadvacetiletá zpěvačka Pavlína Matiová s dětmi na základní škole ve Slaném.

Poznávat i tvořit

Romský mentor je mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.

Jeho hlavní cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách.

Pavlína Matiová je „mentorkou“ již druhým rokem. V prvním ročníku se kromě zpěvu věnovala s dětmi i tanečním a dramatickým dovednostem – na závěrečném vystoupení v Praze tak téměř profesionálně předvedly příběh O Julině a Markovi.

Právě úspěšný romský umělec – profesionál – je stěžejním bodem projektu. Jako „romský mentor“ se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program. Díky němu se děti seznamují s konkrétní činností a jejími širšími kontexty, ale hlavně samy také vymýšlejí a tvoří. Pedagogickou podporou a součástí „mentorského“ týmu je ve Slaném Zlata Pokutová.

Další posilou letošního roku je Jitka Matiová – mladší sestra Pavlíny. I ona studuje konzervatoř a pomáhá tak Pavlíně s dětmi ve Slaném.

Úspěšným vzorem k integraci

„Kromě rozvoje dovedností si však děti osvojují i skupinovou spolupráci a sociální kompetence, pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu,“ přibližuje koordinátora projektu Iva Hlaváčková.

Přestože několik dětí z Pavlíniny skupiny má skutečně nepřehlédnutelný talent, nikdo nikoho nenutí, aby se věnoval hlavně zpěvu. Díky mentorům mají děti a mládež možnost poznat romskou osobnost, která je úspěšná v oboru, který si sama vybrala. Je na nich samotných, jakou cestou se vydají – projekt Romský mentor jim ukazuje, že to jde – že pro každého existuje cesta.

Účast v projektu je však otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Více informací o projektu naleznete na stránkách sdružení ROMEA nebo na Facebooku.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
24. března 2013 v 9:15  

U nás se dva sourozenci romští, z dětského domova, prozpívali skrze poctivou mnohaletou práci v dětském školním sboru přes konzervatoř až ke studiu zpěvu na VŠ a teď se tím živí. Ale kolik takových pracovitých jedinců je? Ty, které žijí v rodinách, většinou do pěveckých sborů nechodí, protože tam se vyžaduje pravidelná docházka. Ještě tak do šoubyznysu - když rodičové zahlédnou vidinu penízků, to je pak jiná. Ale že by to bylo možné v masovějším měřítku,jako cesta....

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.