Vlastimil Ott: Svobodný software pro vytváření elektronických knih a jejich správu

čtvrtek 31. ledna 2013 ·

Pryč jsou doby, kdy se za elektronickou knihu považoval soubor PDF. Pryč jsou také doby, kdy bylo vytvoření PDF „funkcí navíc“. Dnes konečně nastal rozmach čteček elektronických knih, předpovídaný od roku 1999. Spolu s nimi se kromě různých ochran, uzavřených platforem, levných čínských přístrojů a kindlemánie objevily nejen nové formáty, ale také programy, díky nimž si můžete svou e-knihu vyrobit také vy.


Kdo nemá e-knihu, není dostatečně elektro

Tento článek se věnuje jen a pouze malé výseči rozsáhlé problematiky, jež kolem elektronického publikování existuje, a sice představení programů, které jsou svobodné a zaujímají určité důležité místo v životním cyklu e-knihy. Více než kdy jindy přitom stojíme o vaše komentáře, protože postupy i výsledky lze stále vylepšovat a třeba v případě správy knih bohužel moc na výběr není (pokud zcela pomineme čistě online řešení).

Za první e-booky lze označit soubory určené pro platformu Palm, jež byla populární od konce devadesátých let. Soubory měly příponu pdb, pdc a u nás je distribuoval zejména portál PalmKnihy. Zhruba v letech 2001-4 jsem aktivně používal jeden z modelů Handspring Visor (později Palm) a velmi jsem si jej oblíbil. Knihy jsem na něm nečetl, protože byly často nekvalitně připravené (problémy s češtinou a formátováním) a používal jsem ho k jiným účelům. Přesto trvalo deset let, než se – na jiných technologiích – knihy rozšířily. Už ne ve formátu pdb, ale jiných. My se zaměříme hlavně na EPUB, protože jde o otevřený standard. Je ale vhodné uvést, že software i hardware pro čtení obvykle podporují mnohé formáty - na rozdíl od programů, které potřebujete k výrobě e-knih. Tam univerzální řešení neexistuje a je vázáno na nějakou autoritu (Amazon), nebo jde o formát EPUB.

Programy pro čtení elektronických knih

Vybral jsem dva nejznámější programy pro čtení elektronických knih: FBReader a CoolReader. Oba jsou multiplatformní a fungují ve Windows, Linuxu, Androidu a každý ještě vzájemně odlišně i na jiných platformách. Mají velké množství funkcí, které usnadňují čtení knih, orientaci v knihovně nebo v knihách, umožňují vytvářet poznámky, třídit a organizovat knihy, zjišťovat o nich informace apod.

FBReader - obsah knihy 
FBReader - obsah knihy

Pokud byste někdy chtěli číst v počítači (notebooku, netbooku), doporučuji kterýkoliv z nich, na mobilu se mi více líbí CoolReader, byť příliš často nečtu, koupil jsem si totiž konečně hardwarovou čtečku.

Knihovna FBReaderu 
Knihovna FBReaderu

Vytváření elektronických knih ve formátu EPUB

Popsat jediný způsob je nemožné, protože nástrojů a kombinací existuje mnoho. Proto se zaměřím na ten, který se mi jeví jako nejjednodušší. Využijeme kancelářský balík LibreOffice a některý z doplňků.

LibreOffice a Writer2ePub

Writer2ePub funguje jednoduše – kliknete na tlačítko pro export a v okně zadáte metainformace knihy. Můžete dokonce vložit obrázek pro obálku nebo specifikovat základní parametry vzhledu. Po dalším kliknutí se uloží výsledný soubor, bohužel však nemůžete určit ani jeho jméno ani cestu – ukládá se pod stejným jménem jako váš dokument, jen s příponou epub.

Export Writer2ePub
Export Writer2ePub

LibreOffice a Writer2XHTML

Kniha se vytváří přes nabídku Soubor | Exportovat, kde vyberete typ souboru EPUB. Také v tomto případě je možné vložit metainformace o knize a autorovi a určit, jak se má kniha a její obsah zobrazovat. Při krátkém testování jsem ale vytvořil .epub bez zdrojových obrázků (chyba) a jeho výroba trvala několik minut (Writer2ePub to zvládá během sekundy a výsledek obrázky obsahuje). Síla doplňku Writer2LaTeX, kde funkce pro převod najdete, ovšem spočívá v převodech do jiných formátů, než je EPUB.

Export Writer2XHTML
Export Writer2XHTML

Sigil doladí knihu ve formátu EPUB

Jakmile máte knihu v hrubé podobě hotovou, můžete ji vyšperkovat v editoru Sigil. Vlastně ji ani nemusíte vytvářet v LibreOffice, můžete začít přímo v Sigilu, což se mi jeví jako méně pohodlné (je to jistě otázka zvyku), proto raději píšu v kancelářském balíku.

Samotné editační funkce editoru jsou slušné bez ohledu na cílový formát. Umožňuje vyplnit všechny metainformace a podporuje vkládání všech typů obsahu, které standard povoluje, což je mimojiné také zvuk a video. Prostředí je rozdělené do tří svislých sekcí – prohlížeč struktury, obsah konkrétní položky otevíraný do karet a klasický obsah (strom kapitol).

Formát EPUB je běžný archiv obsahující – podobně jako OpenDocument Format – definovanou strukturu, v níž se objevují XML soubory, CSS a HTML soubory.

K dispozici se nabízí režimy pohledů – na knihu, na kód, ladicí režim včetně hlášení chyb. Protože vzhled se definuje pomocí kaskádových stylů, lze mnoho detailů upravit. Celkově vzato umožňuje Sigil vytvořit či vylepšit knihu s minimem úsilí a velmi efektivně.

EPUB editor Sigil
EPUB editor Sigil

Doplněk pro Chromium nebo Firefox

Další způsob, jak vytvořit knihu, lze realizovat v prohlížeči Chromium nebo Firefox. Výsledek se hodí pro vlastní potřebu, tedy v případě, že si chceme nějaký článek přečíst pohodlně později a jinde než teď u počítače. Využívá se k tomu web dotepub.com a jeho doplňky a služby. Stačí nainstalovat doplněk a na stránce kliknout na tlačítko. Během pár sekund se stáhne dokument .epub, který si můžete poslat do čtečky.

Komplexní správa elektronických knih

I když jsem hledal konkurenci, žádnou odpovídající jsem nenašel. Calibre vládne trhu. Jde o rozsáhlý multiplatformní a multifunkční softwarový balík, který dokáže knihy převádět mezi různými formáty, spravovat vaši sbírku (knihovnu), vytvářet knihy z RSS kanálů, zobrazovat je, abyste je mohli číst, a samozřejmě je nahrávat do vašeho zařízení (čtečky).

Velmi dobrou práci odvádí v organizaci knih a souborů – můžete jej využít jako správce dokumentů, protože dokáže pracovat také s PDF a ODT soubory. Více o možnostech programu si přečtěte v článku Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně

Našel jsem ale přece jen jeden zajímavý projekt – jde o aplikace AZARDI, konkrétně verzi Desktop. Bohužel je však proprietární, ačkoliv bezplatně dostupná také pro linuxové systémy. Jde o správce knihovny a čtečku.

AZARDI Desktop - shelf s knihami
AZARDI Desktop - shelf s knihami

Další nástroje, které třeba využijete

  • Alkinea vytváří e-knihy z dokumentů LibreOffice/Apache OpenOffice.
  • Skvělým nástrojem je Scribus, který má nezastupitelnou roli při vytváření složitějších dokumentů (e-knih) jako byl např. openMagazin.
  • E-knihy ve formátu EPUB dokáže číst také Okular.
  • Komplexní platformu pro elektronické publikování všeho druhu vyvíjí nezisková společnost SourceFabric, která sídlí v Praze (a zřejmě ji málokdo zná). Kromě špičkového softwaru pro televizní a rozhlasová studia vyvíjí software pro publikování novin a magazínů. Portfolio doplňuje platforma Booktype, která má pomáhat s tvorbou a publikováním knih všeho druhu.
  • Cainteoir dokáže knihy předčítat a zvuk ukládat do audioknih.
  • DAPS potěší programátory a milovníky DocBooku, dokáže totiž vytvořit e-knihu z dokumentace. Rychle.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
31. ledna 2013 v 11:35  

Nic jako svobodný software neexistuje. V češtině se pojem svobodný vztahuje pouze na chování a konání bytostí obdařených vlastní vůlí a vlastním vědomím. Pár řádků programového kódu není ani bytost ani nemá žádnou vlastní vůli nebo vědomí. Tudíž termín svobodný software nebo svobodné aplikace je nebo jsou naprostá blbost.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.