Přečtěte si: Odbory se bojí o rozpočet na školství, školné ale není na pořadu dne

pondělí 28. ledna 2013 ·

Případné snižování prostředků na vzdělávání by bylo likvidační, tvrdí školští odboráři a zástupci vysokoškolských studentů. Proto chtějí od vlády slib, že v příštím roce rozpočet na školství neklesne. Součástí dnešního jednání bylo i veřejné slyšení o petici za vytvoření podmínek pro kvalitní vzdělávání. Její iniciátoři upozorňují na to, že uvažované školné už je pro řadu západních zemí minulostí, a dokonce v některých německých spolkových zemích se ruší. Školné není nyní na pořadu dne, reaguje ministerstvo.


Z článku lub na ČeskáTelevize.cz vybíráme:

"Když jsme si dělali propočet na regionální školství, tak je to zhruba něco kolem čtyř miliard, které by měly ubýt v roce 2014. To znamená, že buď poklesne průměrný plat pedagogů o víc než 1 000 korun až 1 300, u nepedagogů to může být 700 korun, anebo tedy dojde k masovému propouštění, což může být až 10 tisíc lidí, nebo kombinace obou přístupů," řekl šéf školských odborů František Dobšík. Tyto propočty přitom vycházejí z někdejších návrhů ministerstva financí. Nicméně podle prvního náměstka ministra školství Jiřího Nantla jde o spekulaci: "V letošním roce se nic takového neděje a myslím, že není důvod to předvídat pro příští rok," komentoval situaci v rozhovoru pro ČT24 s tím, že pokud vycházíme ze schváleného rozpočtu, musíme konstatovat, že ten je podle něj příznivější, než tomu bylo v minulých letech.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
28. ledna 2013 v 22:37  

", že v příštím roce rozpočet na školství neklesne."

Při stavu neměnném (rozpočet bude stejný) klesne jeho reálná hodnota. Tolerovat by se ještě dalo, kdyby byl navýšen o inflaci. V příštích parlamentních volbách se opět dozvíme, že školství je pro TOP09,ČSSD, ODS,... prioritou číslo jedna. Když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají. Ignorant

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.