Michal Černý: Wiki: ideální nástroj na podporu výuky

pondělí 21. ledna 2013 ·

Článek je prvním dílem mini-seriálu pojednávajícím o důvodech a současných možnostech nasazení wiki webů ve výuce nejen na našich středních školách. Je věnován především problematice metodiky výukového využití tohoto nástroje pro sdílenou tvorbu online obsahu.

Pojem wiki pro čtenáře Spomocníka není ničím novým. Poprvé jsme o něm referovali již v roce 2005 (Wiki – nový pojem ve výukovém využití internetu). Většina lidí si pod ním asi hned vybaví Wikipedii, tedy největší encyklopedii světa. Ve skutečnosti jde ale o poměrně obecnou publikační platformu, která může nalézt bohaté uplatnění ve výuce tvůrčího psaní, v mediální výchově, ale také v oblasti tvorby výukových materiálů žáky či v komunikaci mezi pedagogy.

Pokud bychom udělali drobný průzkum mezi lidmi, relativně snadno bychom zjistili, že většina lidí vnímá wiki jako zkratkovité označení Wikipedie, která se stala synonymem pro volně dostupné informace a je do velké míry jedním z hlavních důkazů užitečnosti otevřeného školství a kultury.

Skutečnost je ale ještě podstatně bohatší. Wikipedie je jen praktickou aplikací jednoho z mnoha wiki systémů (konkrétně MediaWiki). Každý, kdo chce, si může podobný webový dokument vytvořit také. Pro tuto konkrétní implementaci je nutný vlastní server, ale často je možné využít také bezplatného hostingu. K nejoblíbenějším takovým službám patří Wikispaces, ale k tomu se dostaneme až v druhém díle tohoto mini-seriálu o wiki, který bude věnován přehledu volně dostupných řešení.

Wiki se stále více rozšiřují na školách (především v západních zemích) a to ve velice širokém spektru oblastí. Od malých školních encyklopedií, přes stránky kabinetů až po projekty, které souvisejí s tvůrčím psaním. V zásadě je možné rozlišit několik oblastí, kde je možné wiki na školách použít. Pozornost budeme věnovat především informačním systémům, projektům na podporu tvůrčího psaní, spolupráci při tvorbě encyklopedií či manuálů.

Informační systém či portál

Wiki umožňuje především rychlou a snadnou tvorbu webových stránek, které jsou navzájem úzce propojené, a může na nich spolupracovat relativně velké množství lidí. Proto jsou vhodné pro nasazení především pro menší informační systémy či portály, které chtějí školy nabídnout svým studentům či rodičům.
Je možné, s její pomocí, vytvořit například stránky kabinetu (například fyziky), které budou sloužit jednak jako zdroj informací ohledně studia samotného (může zde být vývěska s úkoly, termíny písemek, zadání laboratorních prací atp.), ale také jednoduše vytvořená podpora studia. Může jít o zajímavé učební texty, zajímavosti, rozšiřující materiály atp. V této oblasti záleží jen na vyučujících, kolik času tomu chtějí věnovat. Obecně platí, že jde o investici s velice dobrou návratností, neboť materiály může využívat v průběhu let velké množství studentů.

Podobné systémy mohou velice dobře sloužit také pro tvorbu různých interaktivních učebních materiálů či učebnic. Na rozdíl od papírového vydání mohou obsahovat videa, velké množství obrázků, odkazů nebo třeba RSS kanály s automaticky inovovanými informačními zdroji, které umožňují zajistit mimořádnou aktuálnost řadě materiálů.

Užitečné je, že princip práce s wiki umožňuje nepostupovat striktně lineárně. Když studentům nebude jasný nějaký pojem, prostě na něj klepnou a zjistí, co se za ním skrývá, jaké jsou s ním spojené problémy či doplňkové informace. Hodně žáků se dnes již běžně tímto způsobem učí z Wikipedie a pedagogové by na tento trend měli reagovat. Nejedná se vlastně ve skutečnosti o nic jiného, než o starý dobrý hypertext.
Nejdůležitějším přínosem wiki je jeho přirozená schopnost podporovat spolupráci. Samozřejmě je možné uzavřít dohodu s kolegy z jiných škol a společně vytvářet větší projekty. Studentům často pomohou i vybrané informace z Wikipedie, když budou vědět, že jsou správné a budou zasazeny do širšího kontextu. Právě tento způsob učení začíná být stále častější a je vhodné v něm vyjít studentům maximálně vstříc.
Školní wiki může posloužit také pro komunikaci s rodiči, kde může představovat rychlý, ne zcela formální nástroj pro informování, ale současně může být, díky možnosti komentovat každou stránku, zajímavým zdrojem zpětné vazby. Pokud se škole podaří vytvořit wiki, která zajistí intenzivní dialog mezi rodiči a pedagogy, bude to pro školní prostředí jen prospěšné.

Podpora tvůrčího psaní a mediální výchovy

Práce na wiki nemusí být jen záležitostí pedagogů či rodičů, ale mohou se do ní v rámci řady aktivit zapojit také studenti. Pokusíme se ukázat některé možné aspekty využití v této oblasti.

Tvorba encyklopedie. Žáci se mohou naučit tvořit odborný text podobný encyklopedii. Nejen že si mohou jednoduše vyzkoušet tvorbu odborných hesel či témat, ale současně mohou užívat všech specifik, které elektronické publikování nabízí. Ať již jde o práci s referencemi, odkazy na rozšiřující literaturu nebo obrázky a tabulky. Tvorbu takového projektu je možné dobře spojit se zajímavým regionálním tématem, a studenti tak mohou vytvořit encyklopedii, která bude mít reálný přínos pro určitou skupinu osob – ať již jsou to návštěvníci obce, fanoušci hokejového klubu nebo třeba lidé zabývající se kavárenstvím. Záleží jen na zájmu žáků a pedagoga, které oblasti se hodlá věnovat.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.