Pražský magistrát by měl sdělit, které školy chce zrušit

čtvrtek 20. prosince 2012 ·

V České republice probíhá optimalizace sítě středních škol. Občané by měli vědět, podle jakých kritérií krajští politici vybírají ty, které zruší.


V souvislosti s aktuálním případem omezení činnosti pražského Esteticko-výchovného gymnázia Evropská vyvstává nutnost informovat veřejnost o parametrech, podle kterých zřizovatelé středních škol posuzují budoucnost té které školy. Nejde samozřejmě jen o pražský problém, spory související s rušením, omezením nebo slučováním středních škol probíhají ve všech krajích.

Probíhající optimalizace sítě středních škol vzbuzuje diskuse ve všech krajích České republiky. O jejich dalším osudu rozhodují krajská zastupitelstva a zastupitelstva statutárních měst. Často není jasné, podle jakých kritérií politici vybírají ty školy, které chtějí zrušit.

V aktuálním případu Esteticko-výchovného gymnázia Evropská jde například o školu, která má dostatek studentů, dobrou pověst a je o ni zájem. Pražský magistrát jí ale oznámil, že od příštího roku už nesmí přijímat nové studenty. Není ale jasné, proč se omezení provozu má týkat právě této školy.

EDUin oslovil odbor školství pražského magistrátu a kancelář radní pro školství s dotazem, zda existuje koncepce optimalizace sítě středních škol v Praze. Odpověď zní, že existuje, ale jde zatím o neveřejný dokument, který není ještě natolik hotový, aby mohl být představen veřejnosti. To se dá očekávat až začátkem ledna příštího roku. Pak je ale otázka, zda je rozumné oznamovat konkrétním školám omezení provozu, když koncept, podle kterého jsou vybírány školy ke zrušení, není ještě hotový. Opačný postup – představení koncepce a teprve následné oznámení školám by bylo jistě důvěryhodnější.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Jako EDUin se nechceme a nemůžeme zabývat jednotlivými školami, kterým hrozí omezení provozu či zrušení. Chceme ale usilovat o to, aby parametry, podle nichž krajští zastupitelé hodnotí perspektivnost jednotlivých škol, byly veřejně známé a dostupné. Je jasné, že o každé škole, jíž bude hrozit zrušení, se bude bouřlivě diskutovat, ale jasná koncepce může alespoň zvěcnit debatu a předejít spekulacím, že krajští či magistrátní politici jen sledují své vlastní zájmy.“

3 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
20. prosince 2012 v 10:24  

"Probíhající optimalizace sítě středních škol vzbuzuje diskuse ve všech krajích České republiky."

naši žáci 9. ročníku byli na exurzi v jednom podniku a pak na SOU. Byli zděšení počtem žáků ve třídách, který se pohyboval od 6 do 10. Sami se ptali proč je tam tak málo žáků a proč se na naší škole už na 1. stupni tlačí ve třídách 30 dětí. Proč jich tam nemůže být také 10.

No protože milí žáci kraje to se středními školami nezvládli a udělali z nich tunel na peníze, které by byly potřeba v našem školství jinde.

poste.restante řekl(a)...
20. prosince 2012 v 23:38  

Jasnozřivé uvažování jedinců, kteří vidí chybu všude tam, kde právě nepřavládá modrá, je přímo učebnicovým příkladem obsesivní mysli.
Tunel na peníze se nevyrábí ve školství, ale v úplně jiných resortech. Ale pravdou je, že tyto peníze pak jinde chybí.

poste.restante řekl(a)...
20. prosince 2012 v 23:38  
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.