Monarchie na talíři. Gastronomii v období monarchie představí výstava Krmě – jídlo – žrádlo v Národopisném muzeu – Musaionu

sobota 6. října 2012 ·

Národní muzeum naservíruje v Národopisném muzeu - Musaionu od 5. října 2012 novou výstavu Krmě – jídlo – žrádlo z výstavního cyklu Monarchie, která představí stravování a stolování doby našich předků a Magdaleny Dobromily Rettigové, doby tak vzdálené dnešní éře sterilních fastfoodů. Výstava ukáže, jací gurmáni byli naši předkové a jak vypadal jídelníček i stolování šlechty, měšťanů i prostých lidí. Pro malé a velké návštěvníky je při příležitosti otevření výstavy připraveno na sobotu 6. října 2012 od 14.00 do 18.00 hodin zábavné odpoledne plné dudácké muziky i písní z dob dávno minulých, divadla a her.


Vstup na slavnost i na výstavu je během odpoledne zdarma.

Jak vypadaly jídelny a kuchyně v 19. století? Podle jakých kuchařek a receptů vařily naše praprababičky? Výstava Krmě – jídlo – žrádlo představí návštěvníkům fenomén gastronomie v druhé polovině 19. století - od přípravy a konzumace jídla i nápojů až po zvyklosti stolování jak venkovského lidu, tak i měšťanstva a aristokracie. Vedle předmětů běžné denní potřeby, jako je vybavení kuchyní a jídelen, návštěvník uvidí i řadu zajímavostí a kuriozit, například kufr s cestovním jídelním servisem či osobní předměty Magdaleny Dobromily Rettigové. Dobovou atmosféru naladí i rekonstrukce pravé venkovské zabíjačky a dobové černé kuchyně. Návštěvníci budou moci obdivovat honosné stolování šlechty z českých zemí, zejména rodiny Kinských v autentickém prostředí klasicistního Letohrádku Kinských, kde sídlí Národopisné muzeum - Musaion.

„Stravování je dnes velké společenské téma a nová výstava Národního muzea ukazuje, že tomu tak bylo i v době monarchie,“ říká Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Cesta od černé kuchyně k modernímu sporáku

Stolováním a stravováním lidé z nejrůznějších společenských vrstev období monarchie vyjadřovali své postavení, vkus a hodnoty, ale i náboženská či magická pravidla, zvyky a obyčeje související se střídáním ročních období nebo příležitostí. Výstava také ukáže, jak se v jídelníčku našich předků odrážel vývoj zemědělství, import surovin ze zámoří, globalizace i průmyslová revoluce, které značně zjednodušila přípravu a podávání pokrmů.

„Stranou samozřejmě nezůstanou ani předměty, kuchařky a recepty spjaté s nejvýznamnější osobností tradiční české kuchyně, Magdalenou Dobromilou Rettigovou,“ přibližuje Petr Janeček, komisař výstavy.

Zažijte zábavné sobotní odpoledne v Kinského zahradě a buďte mezi prvními návštěvníky výstavy

Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sobotu 6. října od 14.00 do 18.00 hodin slavnostní zahájení nové výstavy Krmě – jídlo – žrádlo spojené s posvícenskou zábavou v prostorách před klasicistním Letohrádkem Kinských. Připraven je bohatý kulturní program a zábavné aktivity nejen pro děti. V průběhu odpoledne zahrají hudebníci s dobovým repertoárem lidové i městské hudby a pro nejmenší návštěvníky je připraveno množství her a dvě představení loutkového divadla Tate lyumni. Nebude chybět ani stánek s občerstvením. Vstup na akci i do výstavy je během odpoledne zdarma.

Program slavnostního zahájení výstavy:

14:00 – 18:00 Dudácká muzika

Hraje tradiční lidové písně k tanci i poslechu.

14:00 – 18:00 Jarmareční a lidové písně

Jiří Hodina s kolegyní hraje jarmareční i lidové písně k tanci i poslechu.

14:00 – 18:00 Soutěže a hry pro děti

Soutěž o koláč, dobové prostírání, výroba ozdob na stůl, kuchařský minikurz, pracovní listy do nové výstavy.

15:00 Hluboko v lese. Loutkové divadlo pro děti.

Loutkový divadloautomat souboru Tate iyumni. Myslíte, že pohádku O perníkové chaloupce dobře znáte? Nebo že byste si poradili lépe než Jeníček s Mařenkou? Nuže, záleží jen na vás, kam vás příběh zavede.

17:00 Nevrending. Loutkové divadlo pro dospělé.

Sled krátkých situací na nikdy nekončící téma seznamování a vztahů.

Cyklus výstav Monarchie se po sportovcích zaměřuje na gurmány!

Výstava Krmě – jídlo – žrádlo je v pořadí již třetí výstavou z výstavního cyklu Monarchie, který Národní muzeum připravilo pro návštěvníky na sezónu 2012–2013. Po výstavách Kouzelné hrací strojky a Sportsmeni v zemích českých se cyklus zaměřuje na tradiční českou gastronomii.

Výstavy Národního muzea z cyklu Monarchie:

Již probíhá:

Kouzelné hrací strojky (České muzeum hudby) – probíhá od 29. června 2012

Sportsmeni v zemích českých (Národní památník na Vítkově) – od 7. září 2012

Krmě – jídlo – žrádlo (Národopisné muzeum – Musaion) – od 5. října 2012

Připravujeme:

Po stopě Karla Maye (Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur) – od 25. října 2012

Monarchie (Nová budova Národního muzea) – od 23. listopadu 2012

Dětský svět za císaře pána (Nová budova Národního muzea) – od 23. listopadu 2012

Člověk ve fotografii (Nová budova Národního muzea) – od 23. listopadu 2012

Století valčíku a polky (České muzeum hudby) – od 9. března 2013

www.nm.cz, www.muzeum3000.cz

Partneři: ŠkodaAuto a.s.; NOEN, a.s.

Mediální partner: ČESKÝ ROZHLAS

Národopisné muzeum - Musaion, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.