Redaktoři školních časopisů v pražském Domě čtení vytvářeli reklamu

středa 15. února 2012 ·

V pondělí 6. února se v pražském Domě čtení uskutečnil workshop pro redakce školních časopisů z mimopražských základních škol, které se zúčastnily soutěže Náš časopis 2011. Workshop na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova uspořádalo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.


Na workshop do Domu čtení – moderní pobočky Městské knihovny v Praze (www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/dum-cteni-ruska/) přijely školní redakce z různých koutů České republiky: Puzzlík (ZŠ Šolleho, ČSA 626, Kouřim), Gag-Ben (ZŠ Benešova 585, Třebíč), Volaráček (ZŠ U Nádraží 512, Volary), Pijavice do lavice (ZŠ Velký Beranov 331), Jílovský školák (ZŠ Komenského 365, Jílové u Prahy), Školní noviny (ZŠ Jiráskovy sady 273, Příbram) a Šotek (ZŠ Proseč 260).

Redaktory školních časopisů a jejich učitele přivítali organizátoři workshopu z o. s. Abeceda (www.abeceda-os.cz/) společně s knihovníkem Josefem Strakou. Akce začala společným shromážděním všech účastníků, na kterém jednotlivé redakce prezentovaly vlastní časopisy a vyměňovaly si zkušenosti z redakční práce.

Poté se přes sedmdesát účastníků akce rozdělilo do čtyř skupin, ve kterých navštívilo tvůrčí dílny zaměřené na tvorbu reklamního textu. Žáci zde hodnotili účinek reklamních titulků, na konkrétních ukázkách reklamních textů vysvětlili, jakým způsobem dosahují tvůrci reklam svých cílů – zaujmout a vyvolat pozitivní emoce. Zamýšleli se nad volbou jazykových prostředků, kterými reklama oslovuje zejména jejich věkovou skupinu. Zkoumali také význam příběhu v reklamě.

Redakční týmy pracovaly na tvorbě originální reklamy pro svůj školní časopis nebo školu. Zvolené formy propagace byly pestré – od humorné oslavné básně přes komiksy až po scénář k reklamnímu filmu. Dokončené práce žáků se stanou součástí ukázkových materiálů v elektronické učebnici pro žáky.
Po tvůrčí dílně následovala společná beseda na téma Jak se dělá profesionální časopis, kde žákům na dotazy odpovídal šéfredaktor časopisu Můžeš (www.muzes.cz/) Jindřich Štěpánek a fotograf téhož časopisu Jan Šilpoch. Kromě drobných dárků, které redakce na závěr převzaly, si žáci i učitelé z workshopu odváželi nové zkušenosti a inspiraci pro další tvorbu.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde: abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Workshop pro redakce školních časopisů byl součástí projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt je podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o.s.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.