Martin Rychlík: Hlasy z českých univerzit: Reformu vysokých škol ano, ale pořádně, prosím!

středa 1. února 2012 ·

V anketě ČESKÉ POZICE odpovídají zástupci tuctu veřejných vysokých škol (a jedné státní) na hlavní témata plánovaných reforem.Jsou chystanými reformami ohroženy akademické svobody? Je zavádění a půjčování si na školné nějak rozumně podloženo a připraveno, nebo jde na ruku bankám? Snaží se politici a podnikatelé proniknout do poslední „nevytunelované výspy“ – do sféry vysokých škol? Takto horká témata dnes a denně řeší média napříč Českou republikou.

ČESKÁ POZICE nabídla koncem minulého týdne všem veřejným (a dvěma státním) vysokým školám v Česku, aby se pregnantně vyjádřily k reformám, tedy věcným záměrům zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům.


Na osm otázek odpovědělo dvanáct veřejných vysokých škol a státní Univerzita obrany, čili zhruba polovina existujících škol, mezi nimiž nechybějí názory stěžejních akademických „hráčů“: Univerzity Karlovy (UK), Masarykovy univerzity v Brně (MU), Vysokého učení technického v Brně (VUT), Vysoké školy báňské v Ostravě (VŠB) nebo pražské Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). Z odpovědí rektorů či pověřených osob jednoznačně vyplývá, že české školy reformu chtějí a vítají ji, ovšem výhrady mají ke konkrétním bodům, a zejména nedostatečně připraveným materiálům – především k zákonu o finanční pomoci.

Anketní otázky ČESKÉ POZICE:
 1. Jste coby vysoká škola pro zamítnutí reformy terciáru jakožto celku a obou věcných záměrů zákonů (ZVŠ a ZoFP)?
 2. Liší se nějak názor Vašeho akademického senátu a názor rektorátu?
 3. Která témata Vám přijdou obzvláště důležitá k případnému prosazení? Se kterými souhlasíte, resp. nesouhlasíte?
 4. Jsou dle Vás návrhem zákona o VŠ přímo ohroženy akademické svobody? Jakým způsobem?
 5. Jak se stavíte k zavádění školného a v jaké formě?
 6. Jak se stavíte k zavedení profesních profesur a docentur?
 7. Jak se stavíte k zavedení institucionálních akreditací?
 8. Podporujete vyjádření akademické obce UK a další protesty některých akademických senátů před MŠMT apod.

„Pokud jde o oba předložené věcné záměry, měly by být vráceny ministerstvu školství k přepracování,“ sdělil ČESKÉ POZICI Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy, jenž zopakoval i důvody k obavám z ohrožení akademických svobod: ideová východiska věcného záměru a to, že řadu věcí  (postavení vysokých škol, vymezení rady, senátu, rektora) popisuje návrh nepřesně a nedostatečně. K otázkám hlavních témat reformy přidal Hampl tabulku s názory:
 • omezení samosprávy – nesouhlas
 • funkční místa – nesouhlas
 • institucionální akreditace – souhlas (nikoli však se současným zněním)
 • kontraktované financování – souhlas
 • diverzifikace VŠ – souhlas
 • školné spolu se zákonem o finanční pomoci – nesouhlas s touto podobou

8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
1. února 2012 v 18:14  

Kolik že je v České republice vysokých škol? Proč se k anketě České pozice přihlásili panem Rychlíkem uvedené školy a proč ne ostatní? Proč Česká pozice neoslovila všechny vysoké školy?

Teprve po zodpovězení těchto otázek má cenu zabývat se výsledky ankety.

Další informace, uvádějící článek pana Rychlíka do patřičných souvislostí:

http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/klaus-jsem-pobouren-tim-co-si-akademici-dovoluji-737187

http://zpravy.e15.cz/nazory/rozhovory/jan-svejnar-josef-zieleniec-nemusime-objevovat-ameriku-staci-ji-vyuzit-727352

http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/klaus-bezplatne-studium-je-parazitovani-studentu-na-spolecnosti-724187

Anonymní řekl(a)...
1. února 2012 v 18:33  

Snahu České pozice o vyšší objektivitu v otázce terciáru chválím a děkuji za ni. Stanoviska z 10 institucí jsou desetkrát výmluvnější, než jen to z UK, které se čtenářům neustále předkládá.

Anonymní řekl(a)...
1. února 2012 v 19:08  

Prihlasilo se 23 univerzit z 26, ostatni se jeste nevyjadrily, proti nebyla zadna.

Pane piaristo, prihlasily v kazdem pripade s ypsilonem. Spolupracovnici hloupeho dobese sice nemaji vysokou skolu, ale nekolik jich ma aspon maturitu, tak jim to prosim dejte vzdy prekontrolovat, nez to sem poslete.

Anonymní řekl(a)...
1. února 2012 v 19:15  

Pro Anonymní 1. února 2012 19.08

Promiňte, ale od Vás to opravdu sedí. Jakým jazykem píšete? Co je to "piaristo"?

Anonymní řekl(a)...
1. února 2012 v 21:20  

Dovolím si uvést, že duchovní řád piaristů je u nás především vnímán jako strážce barokního kulturního odkazu. Budiž jim čest a chvála.

Zen řekl(a)...
2. února 2012 v 23:14  

Pro Anonymní z 1. února 2012 19:15
Pokud se Vam zda pisemny projev bez nabodenicek nesrozumitelny, pak jste zrejme ducha mdleho. Nest, alespon to kralovstvi nebeske Vas ceka ... mozna.

Mimochodem: piarista muze byt mnich radu piaristu nebo, jako v tomto pripade, "pracovnik" PR (coz jest v managorstine tiskovy mluvka - Terry Pratchett pouzil presnejsi termin - lhar)

Anonymní řekl(a)...
3. února 2012 v 9:47  

S dovolením, pane Zene, to všichni víme, snad. Jenom se z toho udělala sranda.

Zen řekl(a)...
4. února 2012 v 1:51  

Klasterni disciplinu na vas!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.