9. 3.: Metodický seminář Dějepis mezi historií a pamětí

středa 29. února 2012 ·

Seminář se z perspektivy školního dějepisu zaměřuje na problematiku paměti a vzpomínkové kultury. V průběhu semináře se učitelé seznámí nejen se současným stavem společenskovědní reflexe fenoménu paměti a kolektivního vzpomínání (zejména v zahraniční odborné a didaktické literatuře), ale též s možnostmi praktické aplikace tohoto poznání na oblast dějepisného vzdělávání. Učitelům seminář nabídne sevřená metodická cvičení (případové studie), zaměřená na zhodnocení rozporů mezi historií a pamětí („jak se to skutečně stalo“ versus „jak na to vzpomínáme“) v rámci dějepisného vzdělávání. V souvislosti s aktuálním rozvojem postupů „oral history“ ve školní praxi se seminář pokusí o vymezení základních metodických principů didakticky efektivní práce se svědectvím pamětníků.Kde: Ústav pro studium totalitních režimů, Siwiecova 2, Praha 3
Kdy: pátek 9. března 2012
Čas: 9.00–15.00

Pozvánka ve formátu PDF


Jako hosté vystoupí Ondřej Matějka z o. s. Antikomplex, který představí vzdělávací projekty sdružení založené na didaktickém využití paměti, a profesorka Milena Bartlová z MU v Brně, která se zaměří na způsob inscenování minulosti v Památníku na Vítkově.

Seminář je zdarma, je akreditován MŠMT.

09:00–09:30: Jak a nač dnes vzpomínáme? Základní vymezení pojmů (individuální, sociální, kulturní paměť) a možnosti jejich didaktické aplikace.

 – Kamil Činátl, ÚSTR, FF UK Praha.
09:30–10:00: Jan Palach jako vzpomínková figura na normalizaci – případová studie pro dějepisnou praxi

 – Jan Kolář, Gymnázium Jana Keplera v Praze.
10:00–10:45:  Inscenování minulosti v Památníku na Vítkově

 – prof. Milena Bartlová, FF MU Brno.
pauza na kávu
11:00–12:00:  Dějepis v konfrontaci s rodinnou pamětí

 – Jaroslav Najbert, ÚSTR, Hana Havlůjová PedF UK Praha.
oběd
13:00–13:45:  Krajina a místo jako médium kolektivního vzpomínání

 – Ondřej Matějka, o. s. Antikomplex.
13:45–14:30:  Film jako médium kolektivního vzpomínání na normalizaci

  – Jaroslav Pinkas, ÚSTR.
14:30–15:00:

Duchcovský viadukt  – případová studie o proměnách oficiálního místa paměti

  – Čeněk Pýcha, FFUK Praha.

Přihlášky posílejte nejpozději do pátku 2. března 2012 na mailovou adresu: michal.simek@ustrcr.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.