2500 knihoven v obcích bude odpojeno od internetu

úterý 28. února 2012 ·

Ministerstvo kultury dnes, tj. 28. 2. 2012, oznámilo ukončení Projektu internetizace knihoven. Přibližně 2500 knihoven provozovaných především malými obcemi bude 28. 3. 2012 odpojeno od internetu.

SKIP - Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR se v této věci opět obrátí otevřeným dopisem na předsedu vlády Petra Nečase, který dne 19. 8. 2011 písemně potvrdil další pokračování Projektu internetizace knihoven. Pokračování potvrdil i ministr kultury.

Ukončení Projektu internetizace knihoven je v rozporu s usnesením vlády ze dne 11. ledna 2012 č. 28 o Koncepci rozvoje knihoven v České republice na léta 2011 až 2015 včetně internetizace knihoven, která zavazuje ministerstvo kultury k pokračování tohoto projektu.

Zbývá několik otázek:

Je možné věřit slovu předsedy vlády? Je možné věřit slovu ministra kultury? Je možné věřit usnesení vlády? Podporuje vláda rozvoj informační společnosti? Je rozumné garantovat každému občanovi rovný přístup k internetu prostřednictvím knihoven? Jaké jsou priority vlády v oblasti vzdělávání a přístupu ke kulturnímu dědictví?

Pro doplnění: Dopis SKIP předsedovi vlády ze den 1.7.2011

Vit Richter, Svaz knihovníků a informačních pracovníku CR, Klementinum 190, 110 00 Praha 1, Tel: +420/221 663 338, Fax: +420/221 663 175, mobil: +420/603 223 627, email: vit.richter@nkp.cz, www.nkp.cz, http://www.skipcr.cz/

7 komentářů:

Tomáš H. řekl(a)...
28. února 2012 v 18:38  

To jsou prachy na aspoň 2m nějaké dálnice, tak to kluci pochopte!

Kalashnikoff řekl(a)...
28. února 2012 v 21:34  

Téhle tlupě zlodějů, lhářů a podvodníků, která se zove česká vláda, lze věřit jen jedno - dokud budou dýchat, budou krást, lhát a podvádět.
Kruciální otázkou je, jak dlouho si to ještě necháme líbit.

Anonymní řekl(a)...
28. února 2012 v 21:45  

Hloupý národ se dobře ovládá, pochopil to i ten nejlepší ministr školství všech dob.Dnes internet, zítra knihovny a potom velká fatra na nádvoří s nevhodnými autory ?

Anonymní řekl(a)...
5. března 2012 v 10:58  

Konektivita přijde ročně na 6000,- což žádný obecní úřad nezhroutí. Pokud stát jako velkoodběratel platí víc, tak bych za tím hledal něco jiného.
Miroslav Bečev

Pytlik Blaha řekl(a)...
5. března 2012 v 12:54  

A kolik tedy stát za připojení knihoven platí?

poste.restante řekl(a)...
5. března 2012 v 14:38  

U nás v kraji máme rčení:
"Stokrát nic umořilo osla".

Vychází z historky jak sedlák opakovaně přihodil oslovi na záda "jen pár lehkých krámů", které v součtu daly váhu, která už byla na něj příliš.

Rád si na ni vzpomínám, když slyším jak "těch pár stovek (tisíců) nikoho nezabije".

Když tedy jde jen o pár tisíc, tak proč je nezaplatí rovnou stát?

Nebo už zajištění dostupnosti internetu pro všechny občany přestalo být jedním z výdobytků naší elektronizované demokratické společnosti?

Anonymní řekl(a)...
6. března 2012 v 8:02  

Čísla jsou poněkud zmatená.
Našel jsem údaje o celkem 5500 knihovnách,
http://www.internetprovsechny.cz/knihovny/
potom 3500 knihovnách

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/130599-vnitro-chce-zastavit-internet-v-knihovnach/
a momentálně se mluví o 2500 knihovnách v obcích, což odpovídá rozdělení v prvním odkazu. Vůbec mi není jasné, kam zmizelo 2000 knihoven.
Náklady jsou celkem 90 milionů ročně, čili pro 5500 knihoven 16363,- ročně, více jak dvojnásobek normální ceny.
Miroslav Bečev

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.