Ministr školství Josef Dobeš dal Janu Vitulovi pětku z počtů.

úterý 17. ledna 2012 ·

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš jednoznačně popřel nepřesné a zavádějící informace, které se objevily v médiích a týkaly se výběrového řízení na zajištění právních služeb.Hlavní publikovanou informací je výše hodinové sazby pro vítězného uchazeče, jenž bude pro MŠMT zajišťovat především kontrolu výběrových řízení (veřejných zakázek) v rámci dvou operačních programů z EU. Jedná se o operační programy Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) a Operační program Výzkum pro vývoj a inovace (OP VaVpI). Veřejnosti byly předkládány mylné zprávy o tom, že hodinová sazba za zmiňované právní služby bude 9,5 tisíce korun. „Tato informace se v žádném případě nezakládá na pravdě. Došlo k chybnému výpočtu nabízené celkové částky a předpokládaného počtu hodin, na který budou právní služby požadovány. Pokud se dotazovaní odborníci v čele s kvestorem Masarykovy univerzity J. Vitulou vyjadřují ve smyslu neúměrných odměn pro právníky, tak buď neumějí počítat, nebo si pořádně nepřečetli zadávací dokumentaci k výběrovému řízení,“ uvedl Josef Dobeš, který toto číslo oficiálně dementoval i na tiskové konferenci.  

Primárně je veřejná zakázka zaměřena na zvýšení kapacit MŠMT na kontroly veřejných zakázek realizovaných příjemci dotace. Počet veřejných zakázek se výrazně zvyšuje se zvyšujícím se počtem projektů v realizaci v rámci obou operačních programů. Finanční struktura zakázky je rozdělena do tří částí. První je administrace, organizace a právní korektura 52 veřejných zakázek financovaných z OP VK a OP VaVpI. Předpokládaná hodnota této části je 6 mil. Kč. Hlavní částí je pak část druhá, zaměřená na kontrolu veřejných zakázek realizovaných příjemci dotace. Její předpokládaná hodnota je 70 mil. Kč v objemu 33 000 hodin kontrol výběrových řízení. Poslední část je zaměřena na právní služby souvisejících s realizací operačních programů (právní kontrola podkladů, vypracování právních stanovisek a analýz, posouzení právních rizik vyplývajících z projektových žádostí a realizace projektů, zastupování MŠMT – Řídících orgánů OP VaVpI a OP VK v případných sporech), přičemž na tyto služby vychází předpokládaná hodnota 23 mil. Kč. V této části půjde o rozsah 10 800 hodin právních služeb.

 „Chci jednoznačně zdůraznit, že MŠMT má enormní zájem, aby veřejné zakázky v rámci operačních programů byly zadávány v souladu s veškerou legislativou a nejlepší praxí, aby se předešlo rizikům známým z ostatních operačních programů a předešlo se tak potenciálnímu riziku vracení finančních prostředků Evropské unii,“ doplnil ministr Josef Dobeš.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
17. ledna 2012 v 14:57  

Je mi jedno, kolik mají právníci hodinovou sazbu. Ale zajímá mě, kde na ně vezme Dobeš peníze - taky z ESF?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.