Lucie Kubíková: Acer-European Schoolnet Educational Netbook Pilot

pondělí 30. ledna 2012 ·

Zpráva o pilotním projektu European Schoolnetu, který ve spolupráci s firmou Acer ověřoval využití netbooků ve výuce.1) Úvod


Využití prostředků výpočetní techniky ve výuce je známý, často diskutovaný a dlouho řešený úkol na všech úrovních spojených s rozvojem školství. Proto vzniklo na půdě EU sdružení European Schoolnet (EUN) s cílem tento rozvoj podporovat a metodicky mu vypomáhat. ČR je členem již od roku 2002. Sdružení má více než 30 členských zemí zastoupených pověřenými národními agenturami nebo přímo ministerstvy školství. Českou republiku zastupuje v projektech a pracovních skupinách EUN Dům zahraničních služeb, příspěvková organizace MŠMT ČR.

Evropská ministerstva školství podporují prostřednictvím EUN inovativní využití technologií, virtuální spolupráci škol a sdílení digitálních učebních materiálů i výukových metod. Organizace EUN realizuje množství aktivit, projektů, kampaní i soutěží, jejichž iniciátorem je především Evropská komise. Česká republika se, kromě mnoha dalších aktivit, v roce 2010 spolu s dalšími 15 zeměmi zúčastnila projektu Netbook on the rise (Netbooky na vzestupu), jehož výstupy najdete na adrese: http://insight.eun.org. Na tento pak navázal projekt Acer-European Schoolnet Education Netbook Pilot, který nedávno skončil a jeho výstupy jsou proto vysoce aktuální.

2) Acer-European Schoolnet Educational Netbook Pilot


Do projektu Acer-European Schoolnet Education Netbook Pilot se zapojilo 6 zemí: Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Turecko a Velká Británie. Základním cílem bylo monitorování průběhu, dopadů a výsledků zapojení netbooků do každodenní výukové praxe – tedy vybavení žáků a učitelů počítači a sledování jejich využití ve škole i mimo ni. (Netbooky jsou rychle se rozvíjející kategorií malých, lehkých a levných počítačů vhodných pro běžné výpočty s přístupem k webovým aplikacím).

Výzkum se zaměřil na možnosti a změny výuky a učení spojené s používáním netbooků . Šlo hlavně o pochopení a dokumentaci toho, jak žáci a učitelé v praxi s přenosnými počítači pracují. Sledován byl rozsah komunikace mezi školou – žáky – rodiči vyvolaný využitím této technologie. Za tím účelem byla stanovená společná základní pravidla (viz níže), účastníkům však byla umožněna značná vlastní kreativita, která byla předmětem zkoumání. Výběr škol, tříd i respondentů byl napříč celým spektrem od začátečníků po pokročilé uživatele, od škol teprve zavádějící ICT po školy dobře vybavené. Cílem bylo zmapovat situaci tak, aby vznikl reálný obraz využitelnosti výuky formou 1:1 (viz What is 1:1 pedagogy?). K hlavním výstupům patří návody, tzv. Scénária, popisující výuku vybraných tematických celků v časovém a obsahovém rozpisu.

Na projektu se podílela firma Acer vybavením testovaných žáků netbooky Acer 10'' a učitelů notebooky Acer 11''. V rámci EUN na něm pracovaly 3 zkušené výzkumnice Riina Vuorikari, Valentina Garoia a Anja Balanskat. Aktivity probíhaly od ledna 2010 do května 2011 ve 124 školách a 245 třídách 2.stupně s více než 7000 žáky v 6-ti zemích Evropy. V závěrečné zprávě, která byla zpracována na základě údajů získaných od 735 učitelů, 3602 žáků a 2618 rodičů, jsou konstatovány velmi pozitivní výsledky a inspirativní poznatky.
Celková statistika projektu
Zdroj: Acer-European Schoolnet Educational Netbook Pilot, Introducing Netbook Pedagogies in school, final report 2011,str.7 (http://files.eun.org/netbooks/Acer-EUN-netbook-final-report-2011.pdf)


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.