Josef: Dobeš: Národní hrdost – běh na dlouhou trať

pátek 14. října 2011 ·

Rád bych reagoval na různé spekulace o tom, jak to myslím s výchovou k národní hrdosti. Je mi jasné, že změnit smýšlení o nás samých je běh na dlouhou trať. Hrdosti se nedá naučit pouze ve škole. Je to i věcí výchovy v rodině a přispívají k ní niterné zážitky, které jsou někdy nesdělitelné. Můj otec například jezdíval do zahraničí na montáže a vždy než odjel, vyšel na kopec nad Kunštátem, kde jsme žili, rozhlédl se po krajině a rozloučil se s ní stejně jako následně se svojí rodinou. I tohle je součást národního cítění.Přál bych si, aby naše děti byly pyšné na zem, ve které vyrůstaly. Byly hrdé na svoji minulost i přítomnost.  Měli jsme skvělé krále, vojevůdce, dnes jsou zde významní vědci, učitelé, umělci i sportovci. My o nich buď příliš nemluvíme, nebo o nich ani nevíme. Jako příklad mohu uvést profesorku Blanku Říhovou. Její celosvětově významná práce pomohla při vývoji velice specifických léků na léčbu rakoviny. Letos byla nominována na prestižní cenu European Inventor Award pro nejlepšího evropského vynálezce v kategorii celoživotní dílo. Být v USA, troufám si tvrdit, že její jméno by bylo skloňované podobně jako třeba jméno Steva Jobse. Také proto jsme se rozhodli vyhlásit program Návrat, prostřednictvím kterého chceme umožnit českým kapacitám vrátit se domů a pracovat zde za srovnatelných podmínek, jaké mají na prestižních světových pracovištích.


Součástí národní hrdosti je i náš sport. Jestliže pan redaktor Kučera zjednodušil moji vizi do jediného jména – hokejové legendy Jaromíra Jágra, tak je třeba říct, že k národnímu cítění patří například jeho ochota kdykoliv reprezentovat Českou republiku. Vzpomínám si na jedinečné zážitky z Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2010. „Je to zázrak. Češi vyhráli srdcem“, hlásaly světové deníky. V závěrečném finále jsme překvapivě porazili favorizovaný ruský tým. Věřím, že právě v tu chvíli hrála národní hrdost hodně velkou roli a nebyla jen na zisk zlaté medaile, ale hlavně na nevídanou bojovnost hráčů s lvíčkem na hrudi. Právě tato bojovnost by měla být příkladem pro naši mládež.

Přál bych si proto, aby učitelé a rodiče děti vedli ke zdravé hrdosti. Nikoliv k nesnášenlivosti či podvodnému patriotismu, o čemž se zmiňuje pan redaktor Kučera. Chci, aby se čeští žáci mohli postavit vedle svých britských, francouzských či amerických spolužáků a pyšně říct: „Já jsem Čech“, tak jako ti druzí pyšně říkají: „Já jsem Američan, Brit či Francouz“.

Ministerstvo školství nehodlá v tomto směru nic přikazovat, chce spíše nastavovat trendy, a nemusí být nutně nijak převratné. Mnozí rodiče i učitelé už tuto koncepci dávno praktikují a své děti a studenty k takovému postoji vedou. Cílem je zvýšit konkurenceschopnost našich žáků a studentů. Cesty jak toho dosáhnout spočívají na dvou základech:  Za prvé na silné znalosti v oblasti matematiky, rodného a cizího jazyka a za druhé na posílení národního sebevědomí, které by se mělo prolínat různými vyučovacími předměty, od dějepisu po etickou výchovu. Nabídek, které pro naše děti ze světa přichází, je hodně, ale zájemců ještě více. Musíme být proto lepší, nebo se o to alespoň pokusit.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
17. října 2011 16:03  

Tyhle kecy, pane ministře, jste si měl nechat na vládu a pro Kalouska, když vám přidělovali trapných 4,4 % HDP na školství.

Tam jste si mohl vypleskávat játra o konkurenceschopnosti a následné hrdosti a jak jich asi docílíme, když na vzdělání dětí šetříme téměř nejvíc z celé EU (možná že vaši hrdost povzbuzuje to, že zatím jsme před Rumunskem) - asi abychom toho mohli za mocného rozkrádání víc vynaložit na Pandury, Casy, dálnice a vůbec tunely všeho druhu...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.