Fascinující experiment pro děti: CITRONOVÝ PROUD

čtvrtek 27. října 2011 ·

MP3 přehrávače, mobilní telefony, reproduktory a kapesní svítilny potřebují elektrický proud. U přenosných přístrojů používáme baterie – malé zásobárny elektrického proudu. Elektrický proud se však nevyskytuje pouze v zásuvkách a bateriích. Také ovoce obsahující velmi mnoho kyselin, jako například citron, může vyrábět elektrický proud.


Budeš potřebovat
 • citron
 • nůž
 • alobal
 • desetikorunu
 • sluchátka
Proveď následující pokus
 1. Utrhni si kus alobalu velký přibližně deset krát deset centimetrů a vyrovnej jej.
 2. Rozkroj citron kuchyňským nožem na dvě půlky.
 3. Z jedné poloviny ukrojíš asi pětimilimetrový plátek.
 4. Polož plátek citronu na hliníkovou fólii.
 5. Nyní položíš desetikorunu na okraj citronového plátku.
 6. Nasaď si sluchátka a přilož zástrčku z boku k plátku citronu a desetikoruně. Hrot zástrčky se musí dotýkat hliníkové fólie.
 7. Plátek citronu po skončení pokusu vyhoď do odpadkového koše.

Co se stane?

Jakmile vznikne kontakt a elektrický proud začne téct, uslyšíš ve sluchátkách praskání a šustění.

Jak je to možné?

V podstatě jste si vyrobili jednoduchou, velmi slabou baterii. Baterie je tvořena dvěma druhy kovu, elektrodami. Jeden z kovů je ušlechtilejší. Mezi oběma kovy musí být vodivá látka, elektrolyt, ve které se elektrony mohou pohybovat od jednoho kovu ke druhému.

V případě tvé miniaturní baterie byla jako ušlechtilý kov použita desetikoruna. To je kladný pól citronové baterie. Neušlechtilým kovem je hliníková fólie. Ta představuje negativní pól. Mezi tím se nachází plátek citronu. Vznikající proud odebíráš zástrčkou sluchátek. Elektrické impulzy rozvibrují membránu ve sluchátkách, která vytváří zvuk, případně praskání.


Tento a dalších 110 zajímavých experimentů naleznete v knize 111 napínavých experimentů pro děti.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.