Výsledky srovnání soukromých a veřejných škol - PISA in Focus

pátek 19. srpna 2011 ·

Pro informaci poskytujeme učitelské veřejnosti informace o výsledcích srovnání soukromých a veřejných škol v rámci zemí OECD a partnerských zemí a ekonomik. Jedná se o zestručněný překlad, jehož součástí jsou i původní grafy.

Dokument ke stažení

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
22. srpna 2011 v 11:39  

Primární příčinou úspěchu soukromých škol, kromě zřejmě talentovanějších kantorů, je výrazně vyšší inteligenční a sociálněekonomická úroveň jejich žáků.

Geny se, jak známo, dědí. Vzhledem k nutnosti překonat jisté finanční nepohodlí, mohou své děti posílat do soukromých škol převážně lidé lépe vzdělaní a profesně úspěšní, lidé hledící dále do budoucnosti – a tyto schopnosti jsou v přímém poměru k vrozenému IQ rodiče.
(Tito lidé také mj. méně kouří nebo vůbec nekouří, vedou celkově zdravější životní styl – prostě nepodlehnou momentální chuti nacpat se bůčkem a ožrat se, myslí i na zítřek i stará kolena, namísto TV obrazovky jdou raději třeba na spinning….)

Výsledky soukromých škol (nemluvíme tady o Česku, že ne?) jsou tedy do značné míry ovlivněny kvalitou „vstupů“, čili dětí. Můžeme tak, například, i do té nejlepší orné půdy zasít blbé osivo, ale očekávanou úrodu nesklidím ani omylem, že…

Článek „Who benefits“ jako takový se ale Česka ovšem příliš netýká, i když je v něm uvedeno, protože podíl soukromých škol v základním vzdělávání je marginální (92:3652).

Petr S.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.