Přečtěte si: Školy v Indianě už nemusejí učit psát, dětem stačí ťukat na klávesnici

sobota 9. července 2011 ·

Kaňky v sešitě, vyplazené jazyky, ani křeče v prstech už nebudou provázet prvňáky z americké Indiany v prvních měsících povinné školní docházky. Školský úřad rozhodl, že je zbytečné učit se psát ručně. Děti podle něj patří do generace nových technologií, stačí tedy, když ovládají klávesnici a tiskárnu.

Z článku Leony Šlajchrtové v iDNES.cz vybíráme:

Učitelé jsou ale proti a zlobí se. "Už teď je psaní na strašné úrovni," shoduje se většina. "Snažíme se zabránit tomu, aby děti do rukou psaného textu nevkládaly zkratky a pozměněná slova, která používají v textovkách a na internetu," řekla Andree Andersonová z University of Indiana. Dětem toto rozhodnutí podle mnohých jen ublíží.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
9. července 2011 v 7:59  

Další z řady důkazů o úpadku USA. Vládnou jim idioti, kteří si zřejmě nepřipouštějí, že jsme pravděpodobně dosáhli tzv. oil peaku a že je dost dobře možné, že za pár desetiletí nebudou energetické zdroje, které by počítače poháněly...
Děsím se, až někoho napadne, že děti vlastně nemusejí umět číst, protože mohou poslouchat a sledovat audiovizuální díla. Krach euroamerické civilizace je na dosah.

Ondřej Šteffl řekl(a)...
10. července 2011 v 14:35  

Jde spíš o další z řady důkazů o úpadku českých novinářů. Něco se špatně přeloží a udělá se z toho článek. Zde výtka i k panu Wagnerovi - takové blbosti by se na Českou školu neměly dávat.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2012103/Is-end-handwriting-Indiana-schools-teach-keyboard-skills-instead.html

BoBr řekl(a)...
11. července 2011 v 11:03  

Jak dlouho ještě budeme psát rukou? - http://spomocnik.rvp.cz/clanek/11667/

Anonymní řekl(a)...
11. července 2011 v 16:57  

Tak tohle je gól, typický vlastňák: "Dnes už nikdo neseká obilí kosou, nepere na valše, nefotí na film atd." Od učitele na VŠ bych podobnou zcela chybnou generalizaci nečekal - i středoškoláka bych za ni zkritizoval. Možná byste se divil, kolik lidí ještě pere na valše a zeptejte se třeba takového Jindřicha Štreita, na jaký materiál fotografuje.
A pak tot - některé školy "se věnují budování skutečných kompetencí pro život ve 21. století." - jaké kompetence to prosím pěkně jsou? Kdo je definoval? Na základě čeho? Podobné rádoby pokrokové proklamace jsou pouze na dvě věci. Jaký bude konec zkompetentňování (abych užil krásný tvar kolegy Blahy)? Možno se dočísti zde: http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/francouzske-skoly-prestavaji-produkovat-hlupaky-plati-i-v-cesku
Již teď nastupují do škol omezenci, kteří nemají rozvinutu jemnou motoriku, nedovedou si zavázat boty, vystřihnout složitější tvar nůžkami, nedej bože pracovat s pravítkem, kružítkem a tužkou (jistě, budou používat počítač - určitě i po neodvratně se blížícím celosvětovém ekonomickém a společenském krachu). Teď ještě nebudou ani umět psát - chudáčky by bolely pacičky, to přece nemůžeme dopustit, ono se nemusí pracovat a když ano, tak práce nikdy nebolí, že? Tento typ perverzního pedocentrismu je jen zkratka do pekel

Luděk Blaha řekl(a)...
13. července 2011 v 11:18  

omezenci, kteří ... nedovedou ... vystřihnout složitější tvar nůžkami

Mnozí moji žáci nevědí, jak vystřihnout z listu papíru kartičky ve tvaru obdélníka.
Mají-li spočítat, kolik kartiček bude, podělí obsah listu obsahem kartičky. Odpověď 20,46 je uspokojí.
A protože mě ne, stěžují si řediteli školy, že je ponižují a před informatikou se jim svírá žaludek a já si pak mohu příští rok zaučit i tělocvik.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.