Přečtěte si: Nuda nejen v Brně …

čtvrtek 28. července 2011 ·

Současná česká škola získala v posledních měsících mnoho nových charakteristik. Česká škola má nevychované žáky, nevzdělané, nečtoucí atd. Obecná nespokojenost se stavem českých škol se pevně usadila v přesvědčení odborníků, učitelů, rodičů a také obecného lidu. Jedna z charakteristik je zatím všemi nespokojenými opomíjená. Jde o konstatování, že česká škola je také nudná a své žáky nudí. Předpokládám, že taková škola nudí také učitele a ani pro rodiče není z nejzajímavějších. Proč vyžaduje obezřetnost vpustit mezi výčet kritických jevů českého školství nudu? Je to tím, že škola by měla být místem sebezáporu a přemáhání?

Z článku Pavla Košáka v jeho blogu na blog.Aktuálně.cz vybíráme:

Na facebooku jsem mimo jiné našel výrok žáka ZŠ, který konstatoval: „že škola je zábavná, jenom je škoda, že ne každé zábavě rozumím…“. Není tedy ona nuda zakořeněná také v tom, že učení u nás někdy nedává smysl? Jednou z cest může být učení v projektech, které není bezhlavou zábavnou vložkou, ale skutečným učením. Cestou je také hledat smysluplné činnosti ve vyučování, tematicky propojovat obory a v neposlední řadě hořet pro to, co vyučujeme. Ptát se častěji, proč konkrétně toto učíme, jaký smysl má tato konkrétní aktivita a kam směřuje.

1 komentářů:

Luděk Blaha řekl(a)...
28. července 2011 v 21:53  

Předesílám, že nemám v úmyslu překrucovat skutečnosti a odbíhat od podstaty tématu, ale mnohdy si říkám, kolik asi tak českých dospělých chodí do práce rádo, kolik z nich práce baví a co dělají vedoucí pracovníci pro to, aby jejich podřízení zářili štěstím po většinu pracovní doby.
Také si říkám, jak je to s nudou dětí mimo školu. Jak se děti baví se svými rodiči.
Pokud se mne týče, ve škole se nenudím. Soustavně a systematicky buserovat žactvo mne baví.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.