30. 5.: Přednáška Samoopravné kódy

neděle 29. května 2011 ·

Dovolujeme si studenty a učitele pozvat na přednášku Dušana Knopa (MFF UK) konanou v pondělí 30. května 2011 s názvem: Samoopravné kódy.

Co mají společného následující věci:

  • posílání bitů (neboli informace) z bodu A do bodu B přes lehce rušený drát, případně vzduchem,
  •  ukládání dat a čtení dat z CD, flash disku,
  • komunikace mobilním,  satelitním, případně internetovým telefonem?
Mohlo by se zdát, že společného mají málo nebo vůbec nic, avšak jedna společná věc tu je: samoopravné kódy. Jednoduše řečeno se jedná o způsob, kterak poslat informaci přes relativně spolehlivé médium z jednoho konce a na druhém konci ji dekódovat v původní vyslanou zprávu.

Společně se podíváme na nějaké pěkné samoopravné kódy - konkrétně na kód Hadamárův a kód Hammingův, který byl objeven v padesátých letech dvacátého století. Na konci předvedeme některá možná zobecnění základního kódu, který nám dovoluje zprávy jen 4bitové. Pobavíme se též  o lineárních kódech, které využívají mnoha hezkých vlastností lineární  algebry (vše nutné bude řečeno). Jeden z lineárních kódů je právě  Hammingův kód.

Přednáška je určena učitelům matematiky a informatiky na SŠ a jejich nadaným studentům a koná se v rámci pravidelných Exaktních pondělků na MFF UK.

Přednáška se koná na Matematicko-fyzikální fakultě UK, Malostranské náměstí 25, Praha 1, místnost S4, čas 18:10 - 20:00 (cca).

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.