Luděk Bednář: Potomci Komenského by se měli učit víc jazyků. Třeba i čínštinu.

pátek 11. března 2011 ·

Dle většiny vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE by se měl na školách kromě angličtiny povinně vyučovat i další cizí jazyk.Odpovídalo 145 vrcholných představitelů firem.


Experti z Národní ekonomické rady vlády (NERV) navrhli ministrovi školství Josefu Dobešovi (Věci veřejné), aby se děti ve škole musely povinně učit pouze angličtinu. Dle NERV by českým žákům mělo stačit, naučí-li se perfektně jen anglicky a namísto druhého jazyka, například němčiny nebo francouzštiny, se budou věnovat právu, finanční gramotnosti nebo počítačovým technologiím. Druhý jazyk by byl dobrovolný.

Ministr Dobeš s jejich návrhem zrušit v českých školách povinnou výuku němčiny, francouzštiny či španělštiny souhlasí: „Nejsem proti tomu. S experty z NERV jsem se shodl ve všem, co představili. Navíc angličtina je maturitním předmětem.“ Dodal však: „Není to teď na pořadu dne.“ Návrh NERV se naopak nelíbí školám ani firmám, především velkým zahraničním, které zaměstnance hovořící dvěma jazyky potřebují, ale mají stále větší problém je najít. I dle 70 procent vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE by se děti ve školách měly povinně učit dva a více cizích jazyků.


Patří k nim i tento respondent: „Na školách by se měly vyučovat cizí jazyky – čím více, tím lépe. Staré přísloví ,Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem‘ stále platí a v době globalizace má ještě větší význam. Otázkou je, kolik jazyků by mělo být zařazeno do povinné výuky. Ale nepřeháněl bych to. Stačí dva povinné, ale dobře a kvalitně vyučované jazyky namísto vyššího počtu nekvalitně vyučovaných.

V žádném případě nesouhlasím s návrhem NERV povinné výuky pouze jednoho jazyka – angličtiny. Ta je bezpochyby světovým jazykem, ale z hlediska uplatnění v praktickém, zejména obchodním životě nikoli jediným důležitým. Obchodní spolupráce Česka se totiž z 85 procent odehrává s členskými státy Evropské unie, z čehož víc než polovina s německy mluvícími zeměmi, především s Německem. Opomenout to by bylo fatální chybou.“

Pokračování na webu ČESKÁ POZICE.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.