Jak pomáhat slabým žákům a unaveným učitelům

pátek 21. ledna 2011 ·

EDUin ve spolupráci se Science Café uspořádali přenášku o měření vědomostí a dovedností.


Obecně prospěšná společnost EDUin a organizátoři Sciente Cafe se dohodli na spolupráci při přípravě odborných přednášek pro veřejnost na témata spojená se vzděláváním. První dvě z těchto přednášek se odehrály během ledna a to 11. ledna v Praze v kavárně Potrvá a 20. ledna v Poděbradech. V obou případech přednášela RNDr. Jana Straková, Ph.D. na téma „Měření vědomostí a dovedností: zhoršuje se vzdělanost české populace?“

Jana Straková se účastní jako odborný pracovník na mezinárodním testování PISA a obsahem její přednášky byl především detailní popis metodiky tohoto mezinárodního šetření. Podstatná část debaty s diváky byla ale věnována přednostem a vadám našeho vzdělávacího systému a možnostem, jak ho napravit. Přednášející konstatovala, že společným rysem těch vzdělávacích systémů, které byly schopné zlepšit svoje výsledky, bylo vyhledávání a cílená podpora slabých žáků a snaha poskytnou jejich učitelům jasný a praktický návod, jak zlepšit výsledky dětí, které zaostávají.

Nahrávku pražské debaty je možné si stáhnout ZDE. Celková délka je dvě hodiny, pasáž zabývající se otázkou, jaká opatření se hodí pro různé vzdělávací systémy, najdete mezi 1:20:00 – 1:35:00 minutou nahrávky.

Jana Straková z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA) v rámci přednášky řekla: „Úspěšné vzdělávací systémy mají tři věci společné. Pečlivě vybírají učitele, dávají jim poměrně vysoké nástupní platy a pomáhají jim během kariéry s průběžným vzděláváním i s prací ve školách. Snaží se, aby se učitelé soustředili na individuální práci s žáky, aby byli schopní rozeznat potřeby jednotlivých dětí a podporují je.“

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: "Publikum, které se schází při pravidelných setkáních pořádaných Science Café, je pro nás zajímavé tím, že je zvyklé na hlubší pohled na společenské problémy. A navíc nám připadá užitečné, že tyto přednášky jsou pak dlouhodobě dostupné na stránkách Českého rozhlasu Leonardo. Spolupráci se Science Café považujeme za jeden z dalších kroků, jak rozproudit kvalifikovanou debatu o vzdělávání v České republice.“

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
22. ledna 2011 v 23:07  

No, když jinak nedáte... Já bych brala lázně.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.