Povinná Etická výchova je krok špatným směrem

úterý 7. prosince 2010 ·

EDUin upozorňuje že zavedení Etické výchovy jako povinného předmětu by bylo dalším systémovým omylem ministerstva školství.


Kroky ministerstva školství pod vedením ministrů Kopicové a Dobeše jednoznačně směřují k postupnému zavedení nového vyučovacího předmětu Etická výchova. Za metodikou, podle níž by měl být tento předmět vyučován, stojí nevládní organizace Etické fórum ČR. Pokud opravdu dojde k zavedení tohoto vyučovacího předmětu s jednotnou metodikou do českých škol, potvrdí se nesystémovost kroků současného vedení ministerstva, které ignoruje, co bylo v reformě vzdělávání v posledních letech vykonáno, a nahrazuje promyšlené kroky narychlo připravenými „partyzánskými“ akcemi.

EDUin se nevymezuje proti etické výchově jako takové, kterou považuje za potřebnou. Jen upozorňuje na fakt, že už v současných vzdělávacích dokumentech (Rámcových vzdělávací programech – RVP) existuje průřezové téma Osobnostně sociální výchova, které má s Etickou výchovou, jak ji plánuje zavést ministr Dobeš, mnoho společných bodů. Rámcové programy ale nechávají na školách, jakým způsobem budou osobnostně sociální výchovu realizovat. Zavedení nového předmětu Etická výchova s pevnými osnovami a metodikou jde zcela proti dosavadnímu způsobu uvažování o reformě vzdělávání a vzbuzuje v učitelích pocit, že mnohaletá práce nad školními vzdělávacími programy je jen vyhozeným časem, protože když si nový ministr vzpomene, hodí všechno, co bylo vykonáno, do koše a zavede nový povinný předmět podle svých představ.

Josef Valenta, vysokoškolská pedagog, řekl: „Etické fórum je občanské sdružení, které má názorově blízko ke katolicismu a KDU – ČSL. Metodika profesora Olivara, kterou prosazují, je specifickým stylem „mravní výchovy“, či spíše „komunikačně-prosociální výchovy“ . Pokud jde o mravní výchovu, najdou se koncepty mnohem více směřující k rozvoji charakteru. Jakkoliv se Etické fórum „zaklíná“ tím, že Etická výchova v jeho pojetí nemá s náboženstvím nic společného a jakkoliv je obsah skutečně ideologicky neutrální, jen těžko se dá předpokládatí, že tahle etická výchova nebude mít ideologický háv (ostatně, svědčí o tom i text sociologa Musila z Masarykovy univerzity, který se pozastavil nad metodickou příručkou Etického fora a další stížnosti, které vedly před časem až k úvaháímk o stažení příručky). Zarážel mě ten monopol jednoho ideologického sdružení. Principiálně by mi však vadilo i to, kdyby se tu měla dělat mravní výchova „podle někoho jiného“. Jde o téma s mnoha aspekty a více možnými přístupy. Školy by měly mít možnost si vybrat svůj přístup k mravní výchově.“

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: "Nemáme nic proti tomu, aby Etické fórum nabídlo svou, ministerstvem akreditovanou metodiku školám a ty, které usoudí, že je to pro ně vhodný způsob, jak vyučovat Osobnostně sociální výchovu, ji mohou bez problémů přijmout. Ale připadá nám nepřijatelné, aby ministr Dobeš fakticky likvidoval práci škol a učitelů vykonanou v minulých letech. Etická výchova je jen jeden z konkrétních případů, kdy ministr, pravděpodobně z neznalosti, torpéduje proměnu českého vzdělávání. A není to o nic přijatelnější proto, že to nejspíš dělá v upřímné představě, že takhle to bude rychlejší a efektivnější. Jen tím zvýší demotivaci a otrávenost učitelů, kteří už teď mají pocit, že vyvíjet vlastní iniciativu a vymýšlet , jak a co mají učit, se nevyplácí.“

8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2010 v 6:44  

Proč je tohle značeno jako PR článek?

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2010 v 11:00  

"EDUin upozorňuje že zavedení Etické výchovy jako povinného předmětu by bylo dalším systémovým omylem ministerstva školství."

Kolikátým už...?

Nebo obráceně - už se někdy "strefil"?
(Možné by to bylo - když pánbůh dopustí, i motyka spustí.)

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2010 v 12:03  

Asi těmito větami nadzvednu řadu ateistických hlav, ale nezbývá mi než komentovat mravní úpadek společnosti, neschopností vidět Boží řád ve věcech lidských. Ať by bylo Etické fórum jakkoli blízko křesťanské nauce, nemůže to systémy výchovy ublížit, právě naopak. Lidem se v posledním století tak vytratila vnímavost k Božímu řádu, že už neužívají dovednosti předcházejících generací, vmnímat Boží slovo a mít kontakt s tím Kdo nás přesahuje, že jim zbyl pouze mozek, kterým se chtějí rozhodovat demokraticky.
Ve společnosti je tolik lidské zraněnosti a nezralosti, že když jim dáte demokratický prostor, tak vymyslí perverzi. Pokud se společnost nevrátí ke schopnosti pokory, lásky a odříkání, bude ještě tato generece svědky obrovského zániku civilizace. Kristovo učení není pohádka, je to větší realita než si dokážete představit. Kdo má uši a oči, ať vidí a slyší ! Kdo je nemá citlivě propojeny s duší, at si zatím půjčí na vyšší životní standard...

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2010 v 17:47  

Etická výchova je z 90 % součástí výchovy k občanství, tedy by to bylo plýtvání prostředků daňových poplatníků !Zbytek zařadit do rodinné výchovy, praktických činností,... dějepisu. Nechci tady nefunkční model Maďarska a Slovenska.

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2010 v 20:09  

Etická výchova je přeci nedílnou součástí PT Osobnostní a sociální výchova jako jedna ze tří hlavních oblastí! Bude samostatným předmětem Ekologie, Demokracie či Globalizace?

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2010 v 20:37  

Škola mravního člověka nemůže, pokud nebude mravní společnost. Může tomu pouze napomoci spolu s rodinou. Ale nějaký povinný předmět etiky má takový efekt jako vykládat v továrně na cigarety, že kouření škodí zdraví.
To by se musela opět zavést cenzura do kultury, odstranit ze sdělovacích prostředků sex a násilí, hrubé výrazy, zakázat bulvár, atd.Chceme se snad vrátit před 89. rok?!

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 19:54  

Další bublina ministra

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 20:52  

Haló! Je někdo doma? To co tady čtu mě šokuje, slyšíte?

Etickou výchovu přece provádí každý učitel každého předmětu, ba dokonce i neučitel a školník, který se chová ETICKY. Tzn. nenadržuje oblíbencům, je přísný nejen na žáky ale i na sebe, nenechá se zastrašit rodiči a jejich funkcemi v obci atd. Potažmo - předmět etická výchova je ze své podstaty nadbytečný, pokud se všichni ce škole chovají eticky. A pokud se nechovají - ani 10 hodin etiky týdně nepomůže.

Milý anonymní ze 7. prosince 2010 12:03 - to je parádní hlína! Jste skvělý komik a opravdu jste mě pobavil. Děkuji Vám, buch s Vámi!

Petr S.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.