Finanční gramotnost hrou

úterý 7. prosince 2010 ·

V minulých dnech byl vydán CD-ROM s výukovým programem Peníze kolem nás, který hravou formou podává dětem a mládeži informace o základních finančních produktech a učí je správnému vztahu k penězům.


Narůstající počet finančních produktů způsobuje, že se v nich lidé nedovedou dobře orientovat. Aby se tento stav zlepšil, je dnes součástí školní výuky také finanční gramotnost. Výukový program obsahuje výklad ekonomických zákonitostí ve 13 kapitolách. Pro děti je přitažlivý zejména díky hrám, které každou kapitolu doprovázejí.

Průvodcem herní částí je mluvící rybka Šupinka. Některé hry, jako např. Platidla, Nakupování, Placení, nebo Osobní rozpočet, jistě zvládnou i mladší děti. Starší žáky zaujmou strategické hry v kapitolách Slevy, Inflace, Banky a půjčky, Investování, Pojišťování a Podnikání. Kapitoly Veřejné rozpočty, Výrobní řetězce a Daň z přidané hodnoty ocení nejstarší žáci a možná i mnozí dospělí. Např. simulátor DPH, který ukazuje toky peněz mezi výrobcem, obchodníky, spotřebitelem a státem, názorně objasní princip DPH.

Pro děti budou pravděpodobně nejzajímavější strategické hry. Ve hře Slevy musí obchodník s rybami nakupovat koše ryb od dodavatelů za různé ceny a s využíváním nabízených slev optimalizovat své náklady. Hra Inflace předvádí, jak se vlivem inflace zvyšuje cena spotřebního koše. Kupní síla obyvatel je zde demonstrována na příkladu farmáře, který se živí chovem slepic. Jeho roční výdělek, za který může nakupovat, závisí na šikovnosti hráče. Hra Banky a půjčky ukazuje, jak se při vracení půjček projeví úroky, jak půjčka může vést k úspěchu v podnikání, ale pokud není uvážená, vede ke krachu. V Investování je na příkladu restaurátora starožitností ukázáno, jak lze peníze získávat prací, ale také investováním, např. ukládáním finančních přebytků na termínované vklady. Jiná hra zdůrazňuje význam dobrého pojištění. Hráč pojišťuje domy a hasí náhodné požáry v městečku tak, aby škody obyvatel byly co nejmenší. Ve hře Podnikání musí majitel cirkusu zvažovat náklady na provoz a na reklamu tak, aby cirkus dobře prosperoval.

Výukový program Peníze kolem nás vydala firma Pachner, vzdělávací software s.r.o. Program by měl hravou formou zlepšit finanční gramotnost mládeže a je vhodným dárkem pro každého školáka.

Bližší informace a demoverzi naleznete na www.financni-gramotnost-hrou.cz.

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2010 v 14:21  

Tak jsem si z webu zkusil online demo a i když je to určeno dětem, tak jsem se nad několika hrami docela pobavil :)

Anonymní řekl(a)...
7. prosince 2010 v 15:21  

Měla jsem možnost si s dětmi vyzkoušet plnnou verzi CD "Peníze kolem nás" - nejenom, že jsme se u her všichni dobře pobavili:-) Zároveň bylo mnohem jednodušší vzbudit zájem dětí o běžná finanční témata, se kterými se buď už setkaly nebo je to v nejbližší době čeká. Doporučuji!

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 7:24  

Pěkné. Taky jsem si vyzkoušel demo. Bohužel přichází v době, kdy školy nemají peníze na pomůcky.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 10:42  

Multilicenci pro školu za 1 785,- Kč lze snadno financovat ze šablony č. VI Finanční gramotnost v projektu EU peníze školám.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 10:49  

Nákup školní multilicence za 1 785,- Kč můžete financovat ze šablony č. VI Finanční gramotnost v projektu EU peníze školám.

Anonymní řekl(a)...
8. prosince 2010 v 13:54  

Naše škola už má šablony podané a schválené. Na pomůcky jsme část peněz museli vracet

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.