Kamil Kopecký: Některá z rizik Facebooku, o kterých možná ještě nevíte (díl I.)

úterý 9. listopadu 2010 ·

V dnešním článku se zaměříme na některá z rizik, která představuje jedna z nejpoužívanějších sociálních sítí světa Facebook. Pro zajímavost, Facebook v České republice používá cca 2,5 milionů uživatelů (ne všichni jsou ovšem skutečně aktivní a mají svůj profil, aniž by jej aktivně využívali). Facebook má celosvětově přes 500 milionů uživatelů, je přeložen do 70 jazyků, obsahuje přes 900 milionů stránek. Průměrný uživatel Facebooku má 130 přátel a je zapojen do 80 uživatelských skupin/událostí.

1. Problém zvaný IP obsah (IP content)


Jedním z nejvážnějších problémů, který je s užíváním této sociální sítě spojen, je zcela jistě právní ošetření obsahu, který na Facebook uložíte. Základním pravidlem, které Facebook pro správu obsahu uplatňuje, je pravidlo licencování IP obsahu:

Pro obsah, který je chráněn autorskými právy, jako jsou fotografie a videa (tzv. IP obsah), dáváte Facebooku neexkluzivní, přenositelnou, sub-licencovatelnou, royalty-free celosvětovou licenci používat jakýkoli IP obsah, který na Facebook nahrajete. Tato licence končí smazáním obsahu uživatelem, smazáním účtu a smazáním tohoto sdíleného obsahu u uživatelů, kteří jej sdílí [1].


V praxi to tedy znamená, že zveřejněním své fotografie na Facebooku souhlasíte s tím, aby byla sdílena s ostatními uživateli, kteří ji nemusejí smazat na vaše požádání. Stejně tak nemusí učinit ani Facebook. IP obsah na Facebooku zůstává i po smazání celého uživatelského profilu, a to po blíže nespecifikovanou dobu (tzv. „dočasně“). Tady i když smažete svůj účet, informace na Facebooku po neurčitý čas zůstávají.

2.
Záchranné tlačítko


10. února 2009 u příležitosti tzv. Dnu bezpečného internetu se v Lucembursku pod záštitou Evropské komise sešlo 17 významných internetových firem (např. Yahoo, Facebook, Google/YouTube, Microsoft Europe apod.), aby podepsalo dohodu s cílem lépe ochránit nezletilé, kteří na internetu využívají služby sociálních sítí. Dohoda (dokument s názvem Safer Social Networking Principles for the EU [2]) měla umožnit zvýšit bezpečí sociálních sítí ve vztahu k mladým lidem a omezit výskyt nebezpečných komunikačních rizik. Sociální sítě tedy byly vybaveny tzv. záchrannými tlačítky, která umožňují hlásit a blokovat závadný obsah, který se v rámci sociální sítě objeví.

Samotný princip záchranného tlačítka je poměrně jednoduchý – uživatelé, kteří na Facebooku narazí na závadný obsah, jej mohou nahlásit administrátorům a umožnit tak jeho zablokování. Pokud byste tlačítko hlášení závadného obsahu hledali, nachází se v levé spodní části obrazovky.

Ukázka typu závadného obsahu u tzv. záchranného tlačítka na Facebooku
Nahlásit skupinu (Facebook)
Jak však takové tlačítko funguje ve skutečnosti? Kliknutím na tlačítko se požadavek zařadí do virtuální fronty požadavků a je odeslán administrátorům do USA. Jak již bylo řečeno dříve, Facebook nemá v ČR svou oficiální pobočku a servery Facebooku leží fyzicky ve Spojených státech. Veškerá hlášení závadného obsahu odcházejí tedy mimo území ČR. Při hlášení závadného obsahu platí pravidlo, čím více uživatelů nahlásí konkrétní závadný obsah na Facebooku, tím větší je šance na zablokování/odstranění dané stránky.

Dalším problémem je lokalizace závadného obsahu do češtiny – je jasné, že administrátoři Facebooku pravděpodobně nerozumí česky a tedy bez použití automatického překladače nezjistí, zda je požadavek na blokaci opodstatněný. A dalším problémem je také samotné americké právo a problematika svobodného vyjádření se.

Pokud by však byl konkrétní obsah nesl znaky konkrétního trestného činu, blokace bude provedena v součinnosti Policie, státního zástupce a mezinárodního práva nezávisle na ohlašování pomocí záchranných tlačítek.  Tato cesta je daleko rychlejší a funkčnější. Ne každý facebookový obsah lze však vyhodnotit tímto způsobem.

3. Ochrana osobních údajů a facebookové aplikace


Facebook svým uživatelům umožňuje nastavit si různé úrovně zabezpečení soukromí. To znamená, že informace, které od uživatelů tato sociální síť sbírá, jsou k dispozici přesně definované skupině uživatelů (např. konkrétním lidem, přátelům, přátelům přátel, veřejnosti apod.).

Základní možnosti nastavení soukromí na Facebooku
Nastavení soukromí

Problém však nastává v situaci, kdy si uživatel Facebooku chce například vyzkoušet nějakou zajímavou aplikaci nebo zahrát oblíbenou facebookovou hru. Obecně totiž facebookové aplikace vyžadují, aby s nimi uživatelé sdíleli různé osobní údaje. Proto vás úvodní straně aplikace požádá, abyste umožnili přístup k osobním údajům – a vaše propracované nastavení soukromí v tuto chvíli padá. Dobrovolně totiž souhlasíte, abyste s ostatními hráči/uživateli sdíleli např. seznamy přátel, profilové fotografie apod.

Žádost o povolení sdílení osobních údajů v rámci hry Mafia Wars
Mafia Wars

Dříve byla informace o sdílení osobních údajů téměř neviditelná (velmi malé písmo, světle šedá na bílém pozadí), později se písmo začalo zvětšovat, ale zase nebylo možné stránku opustit (bylo třeba zavřít záložku prohlížeče, abyste stránku opustili). V současnosti je již informace o sdílení údajů dostatečně viditelná a není problém stránku opustit.

Jen pro zajímavost, mezi oblíbené online hry které sdílí vaše osobní údaje s ostatními, patří Mafia Wars (25 miliónů hráčů) a Farmwille (80 milionů hráčů). Opravdu chcete, aby měl každý z nich přístup k Vašim osobním údajům?


KOPECKÝ, Kamil. Metodický portál, Články: „Některá z rizik Facebooku, o kterých možná ještě nevíte (díl I.)“ [online]. 04. 11. 2010.[cit.07. 11. 2010.]. ISSN 1802-4785. Dostupný z WWW:
<http://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/9889/NEKTERA-Z-RIZIK-FACEBOOKU-O-KTERYCH-MOZNA-JESTE-NEVITE-DIL-I.html>.

6 komentářů:

krtecek řekl(a)...
11. listopadu 2010 v 12:19  

Facebook lidově "Fejsbůk" je sice uřčitě dobrý nástroj ke komunikaci s ostatníma lidma, ALE přec musíme brát v úvahu.. že musíte používat s rozmyslem, zda jste ochotni i přesto všech rizik podstoupit. Rodičům bych doporučil, aby poučili sve deti, o tom jak používat bezpečně. Sic já ho mám, ale už mě to vážne nebavi.

Marek D. řekl(a)...
11. listopadu 2010 v 16:31  

Někde jsem se dočetl, že pokud se rozhodnu účet zrušit a provedu to přes ůčet>nastavení účtu>deaktivovat účet -> Účet sice deaktivuju a ostatní mě již mezi přáteli neuvidí, ale samotná deaktivace neodstraní veškerá osobní data, fotografie, zájmy atd. Tyto data zůstanou na Facebooku nadále uložené pro případ, že byste se v budoucnu chtěli opět připojit. Chcete-li účet skutečně zlikvidovat se vším všudy, přejděte na webovou stránku jdi.zive.cz/smazat-facebook. Pokud provedete náselující kroky a příštích 14 dní se na svůj profil nepřihlásíte, Vaše data budou nadobro smazána (aspoň doufam:-/) Jinak si myslím, že poučit o pravidlech bezpečného internetu je práce učitele. Většina rodičů, co se týče téhle problematiky, není vůbec v obraze.

Luděk Blaha řekl(a)...
11. listopadu 2010 v 17:45  

poučit ... je práce učitele

Pokud se mne týká, poučuji svoje žáky, kdykoli je vidím. Problém spatřuji v tom, že je vídám tak devadesát minut týdně. Pokud tedy přijdu do hodiny včas.
Možná by nebylo od věci, prodávat počítače výhradně držitelům průkazu o počítačové způsobilosti, kteří by prokázali nemalou míru počítačové gramotnosti a kteří by prošli psychologickými testy. Zdá se, že výpočetní technika začíná být ne méně nebezpečná než střelné zbraně a možná i automatické s tříštivými střelami.
Pokud by rodičovská veřejnost trvala na tom, abychom připravovali jejich děti pro život kompletně, rád se s nimi podělím o alokvotní část jejich rodičovských příspěvků nebo jak se tomu teď říká.

Daniel Poslušný řekl(a)...
11. listopadu 2010 v 18:56  

Já si osobně myslím, že do toho poučování by se měla zapojit jednak škola, na druhé straně i rodiče. Přes mnoho kladů má facebook samozřejmě i své zápory. Jak již mnozí z nás viděli, není to jen riziko pro žáky, ale i pro starší, dospělé lidi.Vše se musí propojit a vštěpovat tyto špatné věci dětem již od útlého věku, kdy začnou využívat tuto sociální síť a ochránit je před případným rizikem i do budoucna, kdy budou například mít stále svůj účet, ale budou pracovat na nějaké pozici, kde jejich vkládaný obsah nebude příliš chtěný...

Daniel Poslušný řekl(a)...
11. listopadu 2010 v 18:57  

Já si osobně myslím, že do toho poučování by se měla zapojit jednak škola, na druhé straně i rodiče. Přes mnoho kladů má facebook samozřejmě i své zápory. Jak již mnozí z nás viděli, není to jen riziko pro žáky, ale i pro starší, dospělé lidi.Vše se musí propojit a vštěpovat tyto špatné věci dětem již od útlého věku, kdy začnou využívat tuto sociální síť a ochránit je před případným rizikem i do budoucna, kdy budou například mít stále svůj účet, ale budou pracovat na nějaké pozici, kde jejich vkládaný obsah nebude příliš chtěný...

krtecek řekl(a)...
13. listopadu 2010 v 17:19  

To máte pravdu pane Poslušný, že o toho poučování by se měla zapojit jednak škola, na druhé straně i rodiče. ALE podle mě učitelovi je jedno, zda maj jeho žáci "Fejsbůk"... ale myslím si, že jeho vlastním dětem by neudělal radost, zakázal by jim to.. :-D Jako každej rodič, protože žáci nejsou učitelovi vlastní děti.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.