Jiří Beránek: Soukromá škola v Anglii - náš vzor?

pondělí 8. listopadu 2010 ·

V českých intelektuálních diskusích o globálním kapitalismu se často upozorňuje na to, že kapitalismus má různé modely, a ti, co si nepřejí systémovou změnu, poukazují na možnost „kapitalismu s lidskou tváří“. Vzhledem ke skutečnosti, že jsem prožil školní rok 2009/10 v pozici teaching assistant na jedné ze soukromých středních škol v Anglii, mohl bych učinit pár poznámek o tom, jak taková anglická střední škola funguje ve světle domácích debat točících se aktuálně kolem otázky státních maturit.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 9:38  

Autor srovnává nesrovnatelné. Hovoří o velmi drahé soukromé škole, kam dítě rodičů, kteří se živí poctivou prací, nikdy nebude moci chodit. Tuto školu pak srovnává s běžnými českými. To opravdu nejde. Pokud chce srovnávat, tak snad jedině se školou mladého pana Klause.

Luděk Blaha řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 12:17  

kam dítě rodičů, kteří se živí poctivou prací, nikdy nebude moci chodit

Zkuste, prosím, naznačit mezní plat poctivé práce. Rád bych si udělal jasno o míře svojí poctivosti.
Dalo by se případně říci, že prostitutka, o kterou není až takový zájem, je poctivá žena?

učitelka 2. stupně ZŠ řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 18:11  

Výborný článek!! Aspoň trochu naděje, že to někde funguje - i když o pět pater nad naší úrovní. Přečetla jsem to s nadšením a budu o takové škole, kde vše funguje a žáci jsou ukáznění a spolupracují, aspoň snít.

Anonymní řekl(a)...
10. listopadu 2010 v 8:08  

K bodu 2: stát neplatí 90%, ale kolem 65% na žáka.
O představě rodičů: opravdu existují takoví rodiče a žáci, kteří myslí, že zaplacené peníze za školné jsou všechno, o je třeba pro maturitu udělat. Při počtu 400 žáků naší školy se s tím setkáme s četností přibližně 1x za rok. Článek navozuje představu, že jde o typický projev soukromého školství. Nesmysl.

Anna S. řekl(a)...
10. listopadu 2010 v 19:28  

Moje sestra učí na soukromém G a s tímto "majetnickým" přístupem a nadřazeností vůči učitelům se setkává téměř denně. Podobným úhlem vnímání je postižena více než polovina žáků... ačkoli se škola snaží učit studenty sociálnímu soucítění, kooperaci, toleranci, atd., je to v jejich věku už většinou málo platné.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.