Ondřej Hausenblas: Proč zrušit maturity

pondělí 8. listopadu 2010 ·

Generálka na státní maturity nedopadla dobře. Testy nezvládla zhruba třetina studentů, vláda ale zatím podle všeho trvá na svém: ministr školství prohlásil, že na svém plánu spustit povinné centrální testy příští jaro nic nemění, a ministr financí už zvažuje, jestli nemá stát špatným školám vzít peníze. Jenže realita je prostá: dnešní podoba státních maturit.

9 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
8. listopadu 2010 v 21:33  

a do toho zpráva o 12 000 špatně vyhodnocených testech + ( i když se to může překrývat) zhruba 33 000 studentů, co neudělalo. To je ostuda jak pra... Ministr - MŠMT - Cermat. Úplně stejná jako peníze do škol ! Blahopřeji ke kvalitním výkonům. Zapomněl jsem dotat na houfy nasr.... učitelů.

Anonymní řekl(a)...
8. listopadu 2010 v 21:44  

"Při generální zkoušce maturit bylo špatně vyhodnoceno na 12 000 testů. Uvedlo to v pondělí centrum pro přípravu maturit Cermat. Podle něj za chyby mohou především zadavatelé a hodnotitelé na jednotlivých školách."

Není příliš velkým překvapením, že za nepřipravenost státních maturit mohou podle organizace CERMAT výhradně učitelé a školy, na kterých generálka MAG 10 probíhala.

Jinak je ovšem státní maturita naprosto perfektně připravěna. Pouze 12 % maturantů neuspěje díky tomuto dokonalému a vysoce propracovanému systému.
Blahopřejeme!

Anonymní řekl(a)...
8. listopadu 2010 v 21:46  

jak tak sleduji - generálka se nějak nepovedla

Anonymní řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 9:01  

Podle Zeleného dopadla skvěle, protože pomohla odhalit všechny nedostatky, za které navíc mohou školy /viz včerejší rozhovor ve 24/. Řešením je validace všech záznamových testů, přičemž pan Zelený národu vysvětlil, že se jedná o odborný termín. Nevím potom, jakou roli v celém procesu bude hrát Cermat. Stačilo by, kdyby pouze na školu dodal testy s řešením a školy mohou vše další zajistit samy, DDT potom můžeme prodat a většinu Cermatu rozpustit.

Simona CARCY řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 9:16  

Taky můžem vyhodit sabotující (nebo nekompetentní) učitele, kteří neumí ani to, co jejich žáci - zakřížkovat své hodnocení. Když nemají ani na to, nemají co dělat ve školství.

Anonymní řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 10:00  

Uvedu konkrétní případ z naší SŠ:
Testy z AJ byly řádně napsány, ohodnoceny, digitalizovány a odeslány. Jeden z žáků však měl v protokolu napsáno, že písemnou část nekonal. Podali jsme žádost o vysvětlení a dostalo se nám odpovědi, že na vině je hodnotitel. Ředitel zkontroloval dotyčný formulář a zjistil, že je správně opravený a vyplněný a v ničem se neliší od těch, které prošly bez problémů. Následně volal na Cermat, kde se v delším rozhovoru dotyčný pracovník podřekl, že ta odpověď je připravená univerzálně pro všechny stěžovatele a že konkrétní formulář nikdo nekontroloval. Máme se na ně obrátit znova......

Anonymní řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 14:47  

Naprosto přesné. Vytvořit nestravitelný systém, vedení škol zcela zahltit (za podpory jiných povedených vynálezů), a pak to hodit na učitele. Ptám se: pokud tedy učitelé udělali chyby - je to snad jejich liknavostí a přístupem? A jsou učitelé součástí onoho systému (čili tento systém vykazuje chyby) anebo jsou jen dodavateli tohoto dokonalého systému? A pokud většinu chyb dělali učitelé - dá se vůbec ta chybovost vynulovat? Můj nesouhlas se státními maturitami dosahuje nové kvalitativní úrovně - začíná se mi dělat špatně.

Anonymní řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 19:10  

ČVUT si to naštěstí umí spočítat lépe než Vy, milí kolegové.

Anonymní řekl(a)...
9. listopadu 2010 v 19:13  

hele,
Simona Carcy

plácáte, plácáte mimo mísu. Se školstvím by naopak neměl co dělat pan Zelený a Cermat.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.