VÚP: Taneční a pohybová výchova podpoří kreativitu žáků

pondělí 23. srpna 2010 ·

Na základních školách se žáci mohou učit i tanci. Od letošního září totiž jednotlivé školy mohou Taneční a pohybovou výchovu nepovinně zahrnout do svého školního kurikula. Snadno se dovědí, jak na to. Výzkumný ústav pedagogický totiž vzdělávací obsah tohoto oboru kompletně zpracoval.


„Taneční a pohybová výchova vychází z přirozeného pohybu člověka a prostřednictvím tance vytváří trvalé vztahy mezi myšlením, emocemi a fyzickou složkou osobnosti žáka a harmonizuje jeho fyzický vývoj. Rozvíjí tvořivost, citlivost, vnímavost a sociální inteligenci,“ říká Markéta Pastorová z Výzkumného ústavu pedagogického, kde působí v oblasti koncepce všeobecného vzdělávání.

Důležitost koncepčního přístupu a systematičnosti při výuce taneční a pohybové výchovy prokázaly moderované on-line diskuze na Metodickém portálu www.rvp.cz i pracovní setkání uskutečněná za spolupráce VÚP a Konzervatoře Duncan centre v Praze. Diskuze probíhaly v průběhu roku 2009 a účastnili se jich učitelé ze všech typů škol i odborníci z pedagogické a umělecké branže.

Některé školy již v různých podobách taneční a pohybovou výchovu realizují, anebo se o její začlenění do školních vzdělávacích programů snaží. K ucelené koncepci tohoto doplňujícího vzdělávacího oboru patří i vzniklý materiál metodické podpory. Ten mohou učitelé spolu s dalšími metodickými doporučeními, závěry z panelové diskuze anebo rozsáhlou databází informačních zdrojů nalézt rovněž na Metodickém portále, který provozuje VÚP.

6 komentářů:

Pavlína Hublová řekl(a)...
23. srpna 2010 v 12:37  

Pochopila jsem z textu, že "doplňující vzdělávací obor" je NEPOVINNÝ. Chápu to tedy tak, že může ale nemusí být implementován do školních vzdělávacích programů. Může a nemusí být také vyučován jako samostatný předmět.
Chápu vše správně?

Etická výchova je také "doplňující vzdělávací obor"...

Ondřej Neumajer řekl(a)...
23. srpna 2010 v 21:37  

Ano, přesně tak.
ON

Anonymní řekl(a)...
24. srpna 2010 v 10:24  

Jo naštěstí to chápete dobře. Bohužel u doplňujícího oboru etická výchova to polovina učitelské veřejnosti nepochopila a byl z toho docela srandovní frmol na mnoha školách. Neměli by se ve čtenářské gramotnosti nejprve řádně školit učitelé - než ji budeme chtít po žácích?

Pavlína Hublová řekl(a)...
24. srpna 2010 v 11:08  

Mně to moc srandovní nepřišlo, když jsem musela (opět ve svém volnu) přepisovat a dopisovat větičky do švp pro celý 1. stupeň. A to nepočítám čas, který jsem strávila studiem textů, které mi kolegyně předaly...

Co nadělám... Když nadřízení zavelí, není jiné východisko.

Anonymní řekl(a)...
24. srpna 2010 v 12:46  

A co tak trošku sledovat, co se kde šustne a nevěřit všemu, co vedení školy spíská. Najít si a shromáždit argumenty. A pak se pokusit obhájit svůj názor?

Pavlína Hublová řekl(a)...
24. srpna 2010 v 15:08  

Máte pravdu, jistě je chyba důvěřovat svým nadřízeným a nekontrolovat si každé jejich nařízení.
Zařadím tuto komplikaci do fronty mezi mé prohřešky vůči svým nadřízeným. Děkuji za radu.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.