Učitelé a studenti z České republiky se mohou zapojit do iniciativy „Evropské školy pro živou planetu“

úterý 31. srpna 2010 ·

Už po třetí se čeští učitelé spolu se svými studenty mohou zapojit do mezinárodního projektu „Evropské školy pro živou planetu“ (European Schools for a Living Planet), iniciativy pro životní prostředí určené pro školy, organizace WWF a Nadace ERSTE. Je to výzva jak pro studenty, tak i učitele, kteří jsou ochotni pomoci zvyšovat povědomí o významu ekologických a přírodních změn v současné společnosti.

Do projektu „Evropské školy pro živou planetu“ se mohou zapojit učitelé a jejich žáci ve věku 12-16 let, kteří se zajímají o ekologické aktivity v rámci Evropy. Stačí se zaregistrovat do 17. září na stránkách http://schools.foralivingplanet.eu/en/ Přibližně 30 vybraných zástupců škol z 11 evropských zemí (Bulharska, České republiky, Chorvatska, Maďarska, Moldavska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Srbska a Ukrajiny) se zúčastní Akademie, kterou pořádá WWF a Nadace ERSTE od 23. do 29. října 2010. Zde budou proškoleni, jak podporovat projekty zaměřené na přírodu a ekologii ve školách. Akademie se mohou zúčastnit vždy tři učitelé z každého státu, společně s vybranými žáky (jeden učitel - jeden žák).

Kromě týdne stráveného na Akademii budou moci školní třídy po dobu trvání celého projektu prezentovat své vlastní projekty na veřejně přístupném weblogu. Po osmi měsících práce na jednotlivých ekoprojektech se učitelé setkají opět v Rakousku, kde představí své aktivity zaměřené na ochranu přírody, podělí se o své zkušenosti s ostatními a ocení nejlepší projekt. Vítězná třída získá týdenní pobyt v rakouském přírodním kempu.

V letošním roce se žáci a učitelé budou věnovat tématům, která jsou významná na lokální i globální úrovni:

  • Dunaj, jeho význam ve smyslu evropské tepny a jeho možné ohrožení,
  • Ekologická stopa a různé způsoby, jak může každý z nás pomoci k trvale udržitelné spotřebě zdrojů naší planety,
  • „Aktivní občanství“ – mobilizace a motivace: jak můžeme vyjádřit a projevit svůj názor na veřejnosti, jak můžeme motivovat ostatní k aktivitě.

Hlavním zaměřením iniciativy „Evropské školy pro živou planetu“ je sbližovat učitele a žáky, podporovat je v přebírání zodpovědnosti za životní prostředí a přírodu v Evropě, a společnými kroky měnit budoucnost Evropy udržitelným způsobem. Cílem je šířit mezi mladší generací povědomí o udržitelnosti, o nejvzácnějších biotopech naší planety a o společensky-ekologicky slučitelném životním stylu. Zejména je důležitě je naučit, jak aplikovat toto poznání a využívat ho při vytváření lepší budoucnosti. V dlouhodobém měřítku se projekt snaží o to, aby se učitelé a mladí lidé, navštěvující evropské školy, zajímali o životní prostředí a neustále vyhledávali kreativní řešení jak věci zlepšovat, a též sami realizovali vlastní ekoprojekty.

Iniciativa pro životní prostředí určená pro školy „Evropské školy pro živou planetu“ se poprvé uskutečnila ve školním roce 2008/2009. Celkem 25 tříd se žáky ve věku od 13 do 19 let z 10 evropských zemí (Bulharska, České republiky, Chorvatska, Maďarska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Srbska a Ukrajiny) reagovaly na výzvu WWF zapojit se do kampaně na ochranu přírody a budoucnosti v Evropě. Výsledkem této snahy byly aktivity, kde se žáci učili od žáků, ale i divadelní hry, výstavy, informační akce, průzkumy, webové stránky, prezentace či zprávy v médiích aj.

O WWF

Celosvětový fond na ochranu přírody (World Wide Fund for Nature, WWF) je největší a nejrespektovanější nezávislou ochranářskou organizací na světě. WWF vytváří globální síť, aktivní ve více jak 100 zemích s téměř 5 miliony stoupenců. Posláním WWF je ukončit ničení přírodního prostředí Země a vytvořit takové podmínky, kde budou lidé moci i v budoucnu žít v harmonii s přírodou. Konkrétní kroky k dosažení těchto cílů jsou: zachování biologické diverzity světa, udržitelné využívání obnovitelných přírodních zdrojů a propagace snižování znečistění & spotřeby, která generuje odpad.

www.wwf.at

O Nadaci ERSTE

Nadace ERSTE (ERSTE Stiftung) působí v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Společně se svými partnery rozvíjí celou řadu aktivit celospolečenského významu. Nadace ERSTE je právním nástupcem 190leté “Erste oesterreichische Spar-Casse”, první rakouské spořitelny. Nadace má dva cíle, vyplývají z těchto historických kořenů, jako významný akcionář chrání Nadace ERSTE budoucnost Erste Group jako nezávislé společnosti, a investuje své finanční prostředky na podporu veřejně prospěšných aktivit.

www.erstestiftung.org

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.