V uplynulém měsíci začala v Ústeckém kraji první série on-line kurzů OTEVŘENÉ ŠKOLY. Jak se učitelé změní?

neděle 28. února 2010 ·

Vybraní učitelé z Ústecka a Děčínska jsou první, kdo vyzkouší nově vytvořené speciální - tutorem (neboli učitelem přes internet) vedené - e-learningové kurzy v projektu OTEVŘENÁ ŠKOLA. První e-kurzy začaly v polovině února. Od začátku příštího školního roku se pak dočkají také pedagogové z Mostecka, Chomutovska a Teplicka a především – odstartují e-kurzy pro děti/školáky. V těchto dnech právě vznikl expertní tým, který připraví vzorový ucelený soubor kurzů pro školy, kde se do e-learningu už zapojí kreativně i samy děti. Budou dokonce soutěžit o notebook.


První pololetí bude patřit pedagogickým pracovníkům z okresů Ústí nad Labem a Děčín, kteří plně zaplnili volná místa v projektu Otevřená škola. Ti již za sebou mají únorové oficiální zahájení. „Nyní absolvují celou sérii na sebe navazujících e-learningových kurzů, a to až do června,“ zmínil koordinátor aktivit projektu Pavel Staněk. Čekají je tedy specializace například Metodika on-line vzdělávání, Technické zpracování, implementace a správa administračního softwaru, Využití eLearningu při samostatné přípravě žáka, Jak pracovat s elektronickými subjekty ve výuce a podobně. Mezi Děčínskými a Ústeckými se objeví i učitelé z Litoměřicka.

Některé e-learningové kurzy jsou vedeny zkušenými tutory, kteří jsou považováni za českou špičku v tomto směru (citace 2 vybraných tutorek ze Západočeské univerzity Plzeň viz níže).

Po absolvování jednotlivých kurzů by pedagogové měli být nejen technicky zdatní a zatraktivnit výuku, ale být připraveni na nadané a na druhé straně handicapované a nemocné žáky. Tedy na děti, kteří potřebují určitým způsobem individuální péči a mnohdy nemají možnost se zrovna učit přímo ve školní lavici s ostatními. To je cílem projektu – zavést do školství elektronické metody vzdělávání tak, aby se vyrovnaly extrémní rozdíly, jež někdy mezi žáky v jedné třídě jsou. Cílem projektu je především rozvoj individuálního potenciálu a tvořivosti žáků, a to využíváním nových technologií ve vzdělávání, a rozvoj dnes tak často omezené spolupráce ve vztahu mezi učitelem a žákem.

Realizátoři na webu www.otevrena-skola.cz zveřejnili termíny a místa zahájení vzdělávacích tutorovaných on-line kurzů pro učitele na celý rok 2010. Vše se koná bezplatně, projekt je totiž hrazen z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu. Do některých kurzů je ještě možné se přihlásit. Většina z nich už je ale naplněna. V druhé polovině roku, respektive od září se dočkají i školští pracovníci z Mostecka, Chomutovska a Teplicka. Pro ně odstartuje série kurzů, které mohou absolvovat kdykoliv ve svém čase například přes počítač z domova, kurzem „Jak motivovat žáka“. Bude pokračovat shodnou tématikou, jakou v té době už budou mít za sebou Ústečtí a Děčínští. Vzhledem k zájmu učitelů je už dnes naplánováno e-learningové vzdělávání bez nutnosti dojíždět na prezenční semináře až do 1. čtvrtletí roku 2011. „Největší zájem projevili učitelé o kurzy zaměřené na praktické ukázky, zdroje a metodické návody, jak využít prvky ICT při běžné výuce,“ doplnil Pavel Staněk.

Vznikla expertní skupina

Čtyři vybraní učitelé z Ústeckého kraje jsou součástí expertního týmu projektu, který má za cíl přizpůsobit vzdělávací kurzy pro žáky tak, aby se co nejblíže přiblížily školní praxi a daly se začlenit do běžné výuky. Jde o Antonína Snášela (SŠ energetická a stavební Chomutov), Tomáše Holomka (Střední škola technická AGC Teplice), Martina Lánu (ZŠ Máchovo nám., Děčín) a Naděždu Svobodovou (Fakultní ZŠ, Ústí n. L.). „Na základě obecné specifikace dané projektem začali doplňovat a připravovat vzorové e-learningové kurzy pro konkrétní výukové předměty. Děti se jich ve školách dočkají od nového školního roku,“ prozradil Pavel Staněk. Na prvotní vzorové sadě e-learningových kurzů pro školy spolupracuje s vybraným týmem učitelů zkušená tutorka z Mostu Michaela Mudrochová.

Mezitím se v projektu OTEVŘENÁ ŠKOLA aktuálně řeší problematika školních portálů, kterých se bezplatně dočká 20 škol v Ústeckém kraji. Do ostrého provozu byl zatím na sklonku uplynulého roku nasazen vzorový portál, pro který se angažovala Střední škola diplomacie a veřejné správy v Mostě. U ostatních škol se v této fázi navržené portály po grafické i funkční stránce připomínkují. Potřeba nových portálů vzešla z Analýzy školských vzdělávacích portálů, která se v projektu uskutečnila. O portály by se následně měli starat proškolení učitelé a žáci společně. Školy budou moci mezi sebou dokonce soutěžit a nejlepší tým získá notebook.

Projekt OTEVŘENÁ ŠKOLA se realizuje výhradně v Ústeckém kraji. Autorem a realizátorem projektových myšlenek je poradenská a vzdělávací společnost Asista, s.r.o. z Mostu.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.