Otevřený dopis řediteli společnosti www.scio.cz

pondělí 8. února 2010 ·

Reakce na článek o Tvořivé škole, který vyšel 27. 1. 2010 na první straně Učitelského zpravodaje č. 14.


Vážený pane řediteli,

obracím se na Vás formou otevřeného dopisu v souvislosti s článkem o Tvořivé škole, který vyšel 27. 1. 2010 na první straně Vašeho Učitelského zpravodaje č. 14. Jelikož reakce pana šéfredaktora Bohumila Kartouse je taková, že článek je v pořádku, obracím se na Vás jako na ředitele společnosti, která předmětný zpravodaj vydává.

Z článku, který jste o Tvořivé škole publikovali, je snad každému na první pohled jasné, že se jedná o konkurenční boj. Na každou zavádějící informaci v něm existuje pádná odpověď. Článek ale není diskuzní, spíše bulvární, a proto se k němu nebudu blíže vyjadřovat.

K čemu se však vyjádřit musím je způsob, jakým článek smýšlí o učitelích, a především skutečnost, že Tvořivá škola, společnost www.scio.cz a autor článku jsou přímými soutěžiteli na trhu. Článek vnímám jako čin, který je v rozporu s dobrými mravy i s pravidly hospodářské soutěže. Myslím si, že společnost www.scio.cz, která se zabývá testováním vzdělávacích výsledků škol, by v době, kdy je do RVP zaváděna etická výchova, mohla jít příkladem. Dokud totiž budeme o etice pouze blogovat a nebudeme schopni se eticky skutečně chovat, nebudou se v souladu s etickými normami chovat ani naše děti.

Tvořivá škola je organizací s celorepublikovou působností, jež předkládá otevřený a v praxi ověřený vzdělávací model. Na trhu působí od roku 2001. Cílem Tvořivé školy je rozvoj logického myšlení
a klíčových kompetencí žáků. Zaměřujeme se především na rozvoj činnostní výuky matematiky, protože matematika rozvíjí a kultivuje myšlení, logické uvažování, učí řešení problémů, vytrvalosti, pečlivosti atd. Našimi kurzy a letními školami činnostního učení prošlo od roku 2001 více než 25000 učitelů. Stohy evaluací našich vzdělávacích akcí a trvající zájem učitelů o kurzy činnostního učení mluví za naši práci, myslím, dostatečně. Spolupracujeme s řadou pedagogických fakult a od roku 2005 realizujeme díky podpoře ESF několik celorepublikových projektů. Do otevřené sítě Tvořivých škol se přihlásilo 750 ZŠ z celé ČR. Uvedená čísla jsou výsledkem mnohaleté práce. Myšlenka, že školy a učitelé nejsou schopni vlastního názoru a byli zmanipulováni, svědčí o velmi nízkém mínění o nich.

Naše stanovisko je takové, že neprofesionálním přístupem Vašich zaměstnanců došlo ke znevážení několikaleté práce tisíců aktivních učitelů a poškození dobré pověsti společnosti Tvořivá škola. To, že zároveň došlo k poškození společnosti Vaší a že učitelé, kteří Tvořivou školu a činnostní učení dobře znají, si nyní o Vaší společnosti myslí své, je věc druhá.

Vím, že v našem státě platí svoboda slova, a chápu, že není ve Vašich silách osobně kontrolovat každý článek, i když je vytištěn hned vedle článku Vašeho. Jako ředitel společnosti www.scio.cz však nesete odpovědnost nejen za slova svá, ale i za slova publikovaná ve Vašem zpravodaji. Očekávám Vaše vyjádření, jakým způsobem se k této věci stavíte a zda jste ochoten omluvit se dotčeným učitelům a Tvořivé škole.

S přáním hezkého dne

Mgr. Čeněk Rosecký

předseda a ředitel občanského sdružení Tvořivá škola

--------------------------

Tvořivá škola, o.s.

nám. SNP 9, 613 00 Brno

tel./fax.: 548 220 002

www.tvorivaskola.cz

www.vzdelavani-ucitelu.cz

www.cinnostni-uceni.cz

8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
8. února 2010 v 9:09  

Etická výchova? V éře raného kapitalismu? :-)

Anonymní řekl(a)...
8. února 2010 v 9:21  

Konkurenční boj? To je snad v pořádku, ne?

Copak již pan ministr Ondřej Liška nevyhlásil Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, v kterém zcela jasně popsal jeho cíle, proritní osy, typy podporovaných projektů, finanční alokace atd.?

Anonymní řekl(a)...
8. února 2010 v 9:59  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Petr Kukal řekl(a)...
8. února 2010 v 11:30  

Kdyby polovina toho, co Radek o Tvořivé škole do UZ napsal, byla pravda, byl by to nejlepší vzdělávací program u nás! Zběžně jsem prohlédl jejich stránky a mám pocit, že ve všem tom marasmu by právě důraz na znalosti, vědomosti a řád mohly být tím, co současnému zdecimovanému školství výrazně pomůže. Děkuji Tvořivé škole a děkuji Radkovi, že mě na ni znovu upozornil.

Anonymní řekl(a)...
8. února 2010 v 12:54  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Anonymní řekl(a)...
8. února 2010 v 13:10  

To jsem blázen, před chvílí tady byla reakce ze Scia a najednou je pryč?

http://www.ceskaskola.cz/2010/02/odpoved-na-otevreny-dopis-rediteli.html

Anonymní řekl(a)...
8. února 2010 v 13:36  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Janek Wagner řekl(a)...
8. února 2010 v 17:09  

Omlouváme se, reakci Scio zveřejníme spolu s původním článkem zítra.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.