Vyhlášen Evropský týden počítačových dovedností 2010

pondělí 11. ledna 2010 ·

Evropský týden IT dovedností 2010 (European e-Skills Week 2010) je kampaň zaměřená na podporu a zdokonalování počítačových dovedností u široké veřejnosti. Současně slouží ke zvýšení motivace žáků a studentů ke studiu a práci v oblasti informačních a komunikačních technologií. Kampaň je iniciována Generálním ředitelstvím Evropské komise pro podniky a průmysl, probíhá od ledna 2010 a vyvrcholí celou řadou akcí zaměřených na podporu ICT (informační a komunikační technologie) dovedností v prvním březnovém týdnu 2010.


Za realizaci kampaně zodpovídá organizace European Schoolnet a DigitalEurope, v České republice aktivity „Evropského týdne IT dovedností 2010“ koordinuje Dům zahraničních služeb MŠMT. Do akce se zapojí žáci, studenti, učitelé, odborníci a zástupci IT firem ve více než 20 zemích EU, nejinak tomu bude v České republice.

„Počítačová gramotnost, dovednost využívat informační a komunikační technologie je v současnosti prioritou Evropské komise,“ říká Petr Chaluš, hlavní koordinátor kampaně v České republice a dodává: „Kampaní e-Skills Week se snažíme především zviditelnit zajímavé aktivity v ČR, které podporují IT gramotnost a zvyšují zájem mladých lidí o studium a práci oborech zahrnujících informační technologie. Pod hlavičkou e-Skills Week proběhne mnoho workshopů, soutěží, debat s odborníky a pracovníky v oblasti IT. Tuto kampaň právě teď zahajujeme výzvou pro všechny instituce, školy, asociace a podniky, které mají zájem o propagaci jejich aktivit v oblasti eSkills a jejichž činnost díky kampani může inspirovat veřejnost. Jako organizace působící v oblasti školství chceme především propagovat využití ICT ve vzdělávání, upozornit na potenciál eTwinningu, digitálních učebních materiálů, interaktivních tabulí a dalších zajímavých metod podporujících výuku a IT dovednosti žáků, studentů i učitelů.“

Z výsledků průzkumu v oblasti digitální konkurenceschopnosti statistické kanceláře EU (EUROSTAT) vyplynulo, že Evropa musí učinit více pro to, aby byla konkurenceschopná na celosvětové úrovni. Navzdory pokroku v používání komunikačních technologií více než 33 % obyvatel Evropské unie nikdy nepoužilo internet a pouze 19 % ho využívá ke vzdělávacím účelům. Zároveň však klesá zájem mladých lidí o studium informačních technologií a technických oborů na středních i vysokých školách.

Kampaň „Evropský týden IT dovedností“ se zaměřuje nejen na základní počítačové dovednosti, ale také na osvětu v oblasti bezpečnosti internetu a snahu motivovat ke studiu IT, matematiky a přírodních věd. Dalším úkolem je upozornit na nevyrovnanost zastoupení žen a mužů v těchto oborech.

Konkurenceschopnost EU závisí na získávání a udržení pracovníků v oblasti komunikačních technologií, včetně žen. Podle odhadů bude do roku 2010 Evropě chybět přibližně 300 000 kvalifikovaných pracovníků, přičemž méně než 1 z 5 počítačových odborníků jsou ženy.

Dům zahraničních služeb MŠMT (DZS) nabízí v rámci Evropského týdne IT dovedností možnost spolupráce školám, neziskovým organizacím i firmám, které jsou aktivní v šíření IT dovedností a zavádění nových technologií do pracovního procesu či výuky. DZS pomůže vybraným subjektům s propagací a eventuálně i částečnou organizací aktivit, soutěží, projektů a příkladů dobré praxe. Celá kampaň vyvrcholí Evropským týdnem počítačových dovedností od 2.3. do 5.3. 2010.

Více informací naleznete na www.eskills-week.eu, www.dzs.cz.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
11. ledna 2010 23:49  

Z textu není jasné, kdy vlastně ten Evropský týden ICT dovedností 2010 bude. Učitelé, navyklí na přesné plnění instrukcí, vydávanými MŠMT tak nebudou vědět, kdy přesně mají zahájit zvyšování motivace žáků a studentů ke studiu a práci v oblasti informačních a komunikačních technologií.

V úvodu článku se mluví o lednu 2010 bez bližšího upřesnění termínu, hned poté je slibováno jakési vyvrcholení podpory ICT v prvním březnovém týdnu 2010, abychom se v závěru se zděšením dočetli, že kampaň vyvrcholí Evropským týdnem počítačových dovedností od 2.3. do 5.3. 2010, což znamená, že European Schoolnet a DigitalEurope zřejmě od března na školách v České republice zavádí čtyřdenní pracovní týden!

Navíc dosáhnout počítačové gramotnosti a dovednosti využívat informační a komunikační technologie, včetně zviditelnění aktivit, které podporují IT gramotnost a zvyšují zájem mladých lidí o studium a práci v oborech zahrnujících informační technologie, za pouhý týden, by nezvládl ani PánBůh.

Jeden fakt je ovšem neoddiskutovatelný. K tomu, aby byla Evropa konkurenceschopná na celosvětové úrovni, musí školy v letošním roce nakoupit o 81% více interaktivních tabulí, než v loňském roce.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.