MŠMT: Veřejná diskuze k tvorbě Standardu kvality profese učitele

úterý 17. března 2009 ·

MŠMT zahájilo veřejnou diskuzi k tvorbě Standardu kvality profese učitele. Definování kvality práce učitele bude základem pro zamýšlený systém profesního růstu. „Všechny pedagogy vyzývám k účasti ve veřejné debatě o standardu kvality jejich práce,“ řekl ministr Ondřej Liška.

Standard je v obecné rovině nástrojem pro dosahování, udržování a zvyšování kvality a jako takový umožňuje rovněž i její ocenění. Standard kvality profese učitele by měl popsat žádoucí kompetence a činnosti učitele a formulovat úroveň kvality, jíž by měli dosahovat všichni učitelé po několika letech praxe.

„Právě vznikající Standard vystihne, co a v jaké kvalitě dělají učitelé a učitelky, aby jejich žáci dosahovali žádoucích cílů vzdělávání. Cíle vzdělávání vycházejí z potřeb společnosti, ale na výuku jsou experty sami učitelé. Chceme proto, aby se na popisu požadavků podíleli zejména ti nejpovolanější - příslušníci učitelské profese. Věřím, že napomůžeme tomu, aby učitelé jako příslušníci profese diskutovali o povaze a znacích dobrého vyučování a aby našli shodu na odborné úrovni," zdůraznil ministr Liška. „Učitelé zajišťují pro společnost nejdůležitější službu - vychovávají a vzdělávají, udržují kulturní kontinuitu a identitu společnosti, provázejí naše děti na cestě k dospělosti. Proto potřebují všestrannou podporu."

V současné době jsou na učitele kladeny nesrovnatelně vyšší nároky, než tomu bylo v minulosti. Standard kvality profese učitele by proto měl sloužit především jako nástroj podpory učitelů. „Společné stanovení kvality je náročný proces. Na oplátku však přinese učitelům větší jistotu, že to, co dělají, je účinné, poskytne jim oporu proti nekvalifikované kritice a v neposlední řadě bude sloužit jako vodítko pro profesní růst, který bude propojen s platovým postupem. Věřím, že výsledkem budou dobře vzdělaní žáci, kvalitní učitelé a spokojení rodiče," uvedl ministr Liška.

Plánovaný harmonogram diskuze:

I. etapa 16. 3. - 18. 5. 2009
II. etapa 1. 6. - 15. 7. 2009

Zveřejnění první dokončené verze standardu - do konce října 2009

Místo pro veřejnou diskuzi: http://standarducitele.rvp.cz

DÁLE ČTĚTE: Standard kvality profese učitele

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.