iDNES.cz: V Česku budou jen dobré školy. Přijde to na 80 miliard, říká Liška

sobota 28. března 2009 ·

24. března publikoval zpravodajský portál iDNES.cz exkluzivní rozhovor redaktora Petra Suchomela s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Ondřejem Liškou.

Ministr školství Ondřej Liška chce zkvalitnit české školy. Rozjíždí kampaň Dobrá škola, jejímž cílem jsou kvalitní učitelé, úspěšní žáci a spokojení rodiče. Do roku 2020 a za 80 miliard, nastínil ministr v rozhovoru pro MF DNES. Úroveň škol mají zlepšit atestace či učitelské standardy.

V první verzi učitelských standardů se píše třeba to, že kantor má "udržovat oční kontakt s žáky" nebo s nimi vhodně mimoslovně komunikovat. To bude ředitel kontrolovat, zda se učitelé dívají žákům do očí?
Nejde ani tak o to, aby to kontroloval ředitel, ale aby k tomu byli mladí učitelé vedeni. Až bude jasné, jak má dobrý učitel vypadat a co má umět, měl by být podle mě veden i k takový věcem, jako je mimoslovní komunikace a vnitřní integrita. Učitel se nedá redukovat jen na znalosti, které předává. Musí být i lidsky vybaven k tomu, aby žáky vychovával. A i to lidské vybavení je součástí řemesla. Jestli ale ve standardech nakonec bude i oční kontakt, to uvidíme, až skončí diskuse mezi učiteli, která právě začíná.

Učitele jste obeslal osobním dopisem. Jakou čekáte odezvu? Když pořádal anketu ve školách středočeský hejtman David Rath, ředitelé se mu na ni "vykašlali" a on jim pak hrozil pokutami...
Ale já se nebudu ptát na to, jestli se má univerzita jmenovat Královská nebo Univerzita císaře Ratha. Já se učitelů ptám na naprosto zásadní věc, která může změnit kulturu a úspěch této země. To je nesrovnatelná otázka. Samozřejmě neexistuje žádný automatický důvod, proč by mi měl někdo věřit. Politikům je třeba nevěřit. Ale já chci najít hlavně společenskou shodu na tom, jak má učitel vypadat. Zatím se setkávám s neobvykle pozitivními reakcemi. Určitě bude i hodně skeptiků. Ale takové věci se nedají dělat mávnutím proutku. Bude to stát obrovské úsilí, hodně peněz a bude to trvat dlouho.

Kolik to bude stát a kde ty peníze vezmete? Zatím žádnému ministrovi se nepodařilo výrazně zvýšit rozpočet školství...
Já jsem připravil určitý plán a myslím si, že realistické číslo, které by dokázalo udělat z každé české školy dobrou školu, se pohybuje v částce 80 miliard korun. Není však rozhodující jen výše té částky, ale i to, jak se peníze rozdělí. A dokud veřejnost nezačne požadovat, aby nastala změna, tak jeden jediný ministr to nedokáže. Právě proto se obracím na veřejnost. Ta shoda musí být platná na desetiletí dopředu, kdy už tady nikdo z nás nebude. Změna bude trvat celou generaci.

Celý článek naleznete na iDNES.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.