Ondřej Liška: Komunisté milují dějiny. Ale po svém.

pátek 30. ledna 2009 ·

V článku psaném pro Lidové noviny se ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška pozastavuje nad kritikou výuky dějin 20. století, kterou prezentovali odborníci Komunistické strany Čech a Moravy pro oblast školství.

Odborná sekce Ústředního výboru KSČM se minulý týden rozlítila nad stavem výuky dějin 20. století v českých školách. „Protestujeme proti účelovým zásahům politických subjektů do vzdělávání našich dětí a mládeže, které se na základě polopravd a lží snaží ovlivnit novodobý výklad historie," píše se ve stranickém dokumentu. Komunistům vadí mj. besedy s bývalými politickými vězni, které ve školách pomáhají organizovat některé neziskové organizace.

Podle současných vzdělávacích dokumentů patří dějiny 20. století v rámci hodin dějepisu k naprostým prioritám. Probíhající kurikulární reforma klade velký důraz na změnu přístupu k výuce a pluralitu metod. Žákyně a žáci by se ve škole měli atraktivní formou dozvědět něco užitečného, co jim pomůže zorientovat se, tvořit si hodnoty, samostatně myslet. Realita se samozřejmě mnohdy liší, ale trend je jednoznačný. Setkání s pamětníky historických událostí je přitom jedním z nejefektivnějších způsobů, jak dětem a mladým lidem přiblížit na první pohled možná odtažitou, ale zároveň nesmírně důležitou látku. Netvrdím, že pedagog nemůže připravit zajímavý výklad období vlády jedné strany bez živého politického vězně. Zároveň ale nevidím důvod, proč školy v tomto směru omezovat.

Svým způsobem komunisty chápu. Nechci si hrát na znalce jejich ideologie, ale marxistické pojetí historického determinismu mnohé komunisty odjakživa naplňovalo pocitem výlučnosti. Vědomí, že jen oni vědí, jak se budou kolesa dějin otáčet a co přijde v další historické epoše - jak úžasné intelektuální opium! Po pádu sovětského bloku už to sice není tak dobrý trip, ale pořád je na co vzpomínat. Budoucnost jim vzali (nevím kdo, možná kolesa dějin), tak aspoň minulost ať je jejich, že. Jenže ona je bohužel všech a nejvíc možná těch, kteří v padesátých letech na vlastní kůži poznali, co je psí život (v tom lepším případě).

Odkazy na další média:

Kupředu, levá!
Lidovky.cz - Milé děti, dnes vám v rámci výuky promítneme tendenční dokument o justiční vraždě Milady Horákové a pak vám náš milý host, soudruh Josef Vondruška,
Liška: Mám obavy, budu je hlídat
Neviditelný pes - „Doufám, že k žádným pokusům o ovlivňování výuky dějepisu na školách nebude v krajích docházet. Pro takovéto obavy sice nyní nemám důkazy, nicméně to nemohu
Nesmíme dovolit nový "vítězný Únor", rozpusťme KSČM
Virtually.cz - Komunisté začali vystrkovat růžky a protestují proti výuce dějepisu na školách. Nelíbí se jim, že se žáci učí o jejich zločinech a rádi by to změnili.
Komunisté chtějí přepsat učebnice
Hospodářské noviny - "Paradoxně komunisté, kteří výuku dějepisu desetiletí prznili, si chtějí stěžovat na falšování historie. Velmi podporuji nevládní organizace,Ondřej Liška

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.