Co byste měli vědět o novém způsobu přijímacího řízení: informace pro ředitele, třídní učitele a výchovné poradce.
I. Kde najít důležité informace
Právní předpisy týkající se přijímacího řízení
Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, http://www.msmt.cz/dokumenty/skolsky-zakon
Vyhláška č. 671/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o organizaci přijímacího řízení ke vzdělávání ve středních školách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška“) http://www.msmt.cz/vzdelavani/prijimani-ke-studiu-ve-strednich-skolach-v-roce-2009
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, který je k dispozici viz www.mvcr.cz); týká se přijímacího řízení ve školách, které zřizuje stát, kraj, obec nebo dobrovolný svazek obcí (dále jen „veřejné školy“), kde jde o správní řízení s upřesněním podle školského zákona.
Podrobnější informace o přijímacím řízení
Jsou rovněž na webové stránce MŠMT: www.msmt.cz/vzdelavani/prijimani-na-stredni-skoly-a-konzervatore, případně i u jeho přímo řízených organizací www.uiv.cz, www.nuov.cz.
Dále na webových stránkách jednotlivých krajů a škol.
II. Nejvýraznější odlišnosti nového přijímacího řízení
· Je umožněno uchazeči podat tři přihlášky už v prvním kole.
· Ředitel střední školy zveřejňuje kriteria a další podrobnosti před podáním přihlášek ke vzdělávání ve střední škole; v případě rozhodnutí o konání přijímací zkoušky v prvním kole přijímacího řízení stanoví nejméně 2 termíny pro její konání (platí i pro obory vzdělání s talentovou zkouškou na základě § 62 odst. 4 školského zákona).
· Přihlášku ke vzdělávání podává zákonný zástupce nezletilého uchazeče, příp. zletilý uchazeč řediteli střední školy; na přihlášce se vyznačí den, kdy se uchazeč chce zúčastnit přijímací zkoušky.
· Zkrácené termíny pro
- ukončení hodnocení uchazečů do 3 pracovních dnů po termínu stanoveném pro přijímací zkoušky (načež následuje bezodkladné vydání rozhodnutí o přijetí či nepřijetí uchazeče ke vzdělávání,
- podání odvolání na 5 pracovních dnů po doručení rozhodnutí o přijetí/nepřijetí s tím, že je zkrácena i doba pro uložení těchto rozhodnutí na poště na 5 pracovních dnů (7 kalendářních dnů).
· Zavádí se zápisový lístek jako forma potvrzení úmyslu uchazeče o vzdělávání v dané střední škole, jehož nepředložením nebo vzetím zpět se uchazeč vzdává práva stát se žákem příslušné střední školy.
III. Jak bude nové přijímací řízení probíhat
Před podáním přihlášek do 31.1.
Uchazeč – ten, kdo se hlásí ke vzdělávání ve střední škole
· Vybere si z nabídky oborů vzdělání středních škol nebo konzervatoří, informuje se na internetu (informace na www.uiv.cz, www.nuov.cz, www.msmt.cz), vytipuje školy podle svého zájmu. Je vhodné si ověřit, zda má škola schválen obor vzdělání ve školském rejstříku (viz http://rejskol.msmt.cz/).
· Informuje se na středních školách (navštíví je ve dnech otevřených dveří, případně se informuje u jejich pověřeného pracovníka). Ověří si zejména, jaké podmínky ředitel střední školy pro přijetí do vybraného oboru vzdělání stanovil (na základě informace jím zveřejněné podle § 60 odst. 3 a 4 školského zákona).
· Poradí se s výchovným poradcem nebo se školským poradenským zařízením.
· Zváží svoje možnosti.
· Obstará si 1 - 3 přihlášky pro první kolo přijímacího řízení – buď v základní škole nebo v prodejnách SEVT nebo si je opatří na web stránkách MŠMT (nebo i v některých středních školách). Přihlášky ke vzdělávání ve SŠ se podávají na tiskopisu předepsaném ministerstvem podle § 60 odst. 5 školského zákona.
· Vyplní přihlášku/-y a nechá si na nich potvrdit prospěch na základní škole (obdoba výpisu z vysvědčení - razítko a podpis), případně přiloží ověřené kopie vysvědčení. Nově uvede i den kdy se chce zúčastnit konání přijímací zkoušky, pokud se v dané střední škole koná. Přiloží i další doklady, pokud je střední škola vyžaduje (tato informace vyplývá z kriterií přijímacího řízení, zveřejněných ředitelem příslušné střední školy); v případě cizinců mimo zemí EU je potřebné potvrzení o oprávněnosti pobytu na území České republiky (viz § 20 odst. 3 školského zákona), v případě uchazečů se speciálními vzdělávacími potřebami je vhodné přiložit i doporučení školského poradenského zařízení (viz § 16 odst. 6 školského zákona).
· Je vhodné, aby si pro přijímání ke vzdělávání uchazeč se zdravotním postižením a zdravotním znevýhodněním opatřil doklad, kterým se stanoví, jaké jsou vhodné podmínky při přijímání odpovídající jeho potřebám. Tyto speciální vzdělávací potřeby zjišťuje školské poradenské zařízení viz § 16 odst. 5 a 6 školského zákona.
Základní škola (dále jen „ZŠ“)
· Informuje, zejména prostřednictvím výchovných poradců, rodiče a žáky o náležitostech přijímacího řízení a dostupných informacích o něm, zprostředkovává informace o oborech vzdělání na středních školách i o tom, kde jsou informace týkající se přijímání k dispozici (webové stránky, publikace apod.).
· Pomáhá při vyplňování přihlášky ke vzdělávání ve střední škole.
· Zajistí zápisové lístky viz www.sevt.cz pro své žáky, kteří se hlásí o přijetí ke vzdělávání ve střední škole, i vyplnění osobních údajů jednotlivých uchazečů. Vyplněný zápisový lístek pak potvrdí v souladu s § 60 odst. 5 školského zákona.
Střední škola – ředitel (dále jen SŠ)
· Vyhlásí přijímací řízení do oboru/-ů vzdělání. První kolo vyhlásí do 31. ledna 2009 (u oborů s talentovou zkouškou do 31. října 2008) podle § 2 vyhlášky na základě § 60 odst. 1 školského zákona.
· Stanovuje a vyhlašuje jednotná kriteria a předpokládaný počet přijímaných uchazečů do jednotlivých kol přijímacího řízení zejména podle § 2 odst. 1, § 16, § 20, § 59 odst. 1 a § 60 odst. 3, 4, 13 a 15 školského zákona (projednává se novela školského zákona viz informace o změnách v části IV, v níž se počítá se stanovením možnosti vyhlášení kritérií přijímacího řízení i v návaznosti na školní vzdělávací programy.).
· Poskytuje informace o oborech vzdělání, ve kterých bude nebo bylo vyhlášeno přijímací řízení a o jeho průběhu (i podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů).
· V případě, že bylo rozhodnuto o konání přijímací zkoušky, vyhlašuje pro první kolo přijímacího řízení dny konání přijímací zkoušky; pro první kolo se musí stanovit nejméně dva termíny konání přijímací zkoušky podle § 60 odst. 2 a 8 školského zákona a § 3 odst. 1 až 4 vyhlášky.
· Umožňuje případně získání přihlášek uchazečům o vzdělávání v oborech vzdělání, u kterých vyhlašuje přijímací řízení, napomáhá jim při jejich řádném vyplnění (případně ve spolupráci s rodiči) a informuje je zejména o dokladech požadovaných pro přijímací řízení.
Krajský úřad
· Poskytuje informace o záměrech kraje v oblasti středního školství, např. v rámci dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy kraje.
· Poskytuje informace o zajišťování vzdělávání (např. o středním vzdělávání) a školských službách ve své působnosti.
· Zajišťuje zápisové lístky viz www.sevt.cz pro uchazeče, kteří se hlásí o přijetí na SŠ a nevydává jim je ZŠ.
Odevzdání přihlášek – do 15. 3.
Uchazeč
· Přihlášky ke vzdělávání ve SŠ pro první kolo přijímacího řízení podle § 60 odst. 5 školského zákona podává zletilý uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče řediteli příslušné SŠ, v termínu stanoveném v § 60b školského zákona viz termín v přiložené tabulce.
· K přihlášce přiloží potřebné doklady podle § 60 odst. 6 školského zákona a § 1 vyhlášky (přihláška musí být podepsaná uchazečem nebo jak nezletilým uchazečem, tak jeho zákonným zástupcem). Lze uplatnit např. tři přihlášky na tři různé SŠ nebo tři přihlášky na tři různé obory vzdělání na jedné SŠ.
· Je vhodné si ve SŠ převzít potvrzení o podání přihlášky, v případě jejího zaslání provozovatelem poštovních služeb uschovat podací lístek jako potvrzení o včasném podání přihlášky.
· Žák ZŠ si vyzvedne zápisový lístek v základní škole (viz termín v přiložené tabulce), ostatní uchazeči na krajském úřadu na základě žádosti; pro školní rok může uchazeč obdržet jen jeden (viz § 60a odst. 3 školského zákona). Je důležité si zápisový lístek uložit tak, aby byl k dispozici, až se bude uchazeč na základě rozhodnutí o přijetí rozhodovat, které škole potvrdí zájem o vzdělávání v oboru vzdělání.
ZŠ
· Oproti přijímacímu řízení pro přijetí ke vzdělávání ve SŠ na školní rok 2008/2009 nepřijímá ZŠ přihlášky pro předání na příslušné SŠ.
· Vydá každému žáku hlásícímu se na střední školu jeden zápisový lístek pro následující školní rok a potvrzuje jej; o vydaných zápisových lístcích jednotlivým uchazečům vede přesnou evidenci.
SŠ
· Přijímá přihlášky a vydává na základě žádosti doklad o jejich převzetí.
Krajský úřad
· Vydává, na základě žádosti, příslušným uchazečům zápisové lístky, potvrzuje je a o vydaných zápisových lístcích vede přesnou evidenci. Každému uchazeči vydává jeden zápisový lístek na následující školní rok.
Po odevzdání přihlášek
Uchazeč
· Pokud SŠ informovala, že se v oboru vzdělání nekoná přijímací zkouška, očekává doručení rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení konaného ve školách, na které podal přihlášku. Lze se informovat o výsledku přijímacího řízení ve SŠ na základě přiděleného registračního čísla v souladu s § 4 vyhlášky (projednává se novela školského zákona viz informace o změnách v části IV, v níž se počítá se stanovením období, kdy nejdříve bude moci být vydáno rozhodnutí o přijetí/nepřijetí v prvním kole přijímacího řízení).
· Pokud bylo ředitelem SŠ rozhodnuto o konání přijímací zkoušky, očekává doručení pozvánky na přijímací zkoušku.
SŠ
· Kontroluje přihlášky a úplnost požadovaných přiložených dokladů; v případě chybějících údajů nebo dokladů si vyžádá doplnění.
· V případě, že se přijímací zkouška koná, rozesílá pozvánky k přijímací zkoušce nejpozději 14 dní před jejím konáním na základě § 60 odst. 8 školského zákona a § 3 odst. 8 vyhlášky, v případě dalších kol nejpozději 7 dní před jejím konáním podle § 60 odst. 10 školského zákona.
Zkoušky (1. kolo – 22.4 až 7.5. nebo od 2.5. do 17.5., viz příloha), náhradní zkoušky
Uchazeč
· Zúčastní se přijímací zkoušky (u oborů vzdělání s talentovou zkouškou talentové zkoušky), v jednom z termínů stanovených v prvním kole přijímacího řízení pro její konání (který uvedl na přihlášce) viz termín v přiložené tabulce. Zkoušku může v prvním kole přijímacího řízení vykonat jen v jednom z více různých termínů, ve kterých se přijímací zkouška koná (§ 60 odst. 7 školského zákona).
· Uchazeč, který se pro vážné důvody k přijímací zkoušce nebo talentové zkoušce v určeném termínu nemůže dostavit, může nejpozději do 3 dnů po termínu stanoveném pro přijímací nebo talentovou zkoušku svoji neúčast řádně písemně omluvit řediteli školy (tím fakticky žádá o stanovení náhradního termínu pro její vykonání). Přijímací nebo talentová zkouška v náhradním termínu se může konat nejpozději do 1 měsíce po termínu konání řádné přijímací nebo talentové zkoušky (viz § 60 odst. 11 školského zákona).
· Stejný termín pro konání přijímací zkoušky nebo talentové zkoušky v jiném oboru vzdělání nebo jiné škole, do kterých uchazeč podal přihlášku, není důvodem pro stanovení náhradního termínu konání přijímací zkoušky nebo talentové zkoušky (viz § 60 odst. 9 školského zákona).
SŠ
· Organizuje přijímací zkoušku v předem stanovených termínech.
· Pro uchazeče se zdravotním postižením a zdravotním znevýhodněním při přijímání ke vzdělávání stanoví vhodné podmínky odpovídající jejich potřebám. Zajišťuje, aby při hodnocení uchazečů se speciálními vzdělávacími potřebami se přihlíželo k povaze postižení nebo znevýhodnění (viz § 16 odst. 6 školského zákona).
· Umožňuje uchazeči ze závažných důvodů do 1 měsíce po termínu konání řádné přijímací nebo talentové zkoušky vykonat zkoušku v náhradním termínu podle § 60 odst. 11 školského zákona (na základě řádné písemné omluvy řediteli školy uplatněné do 3 dnů po konání přijímací zkoušky).
Vydání rozhodnutí
SŠ
· Pro vydání rozhodnutí v přijímacím řízení hodnotí, podle získaných podkladů od uchazečů, jak uchazeči splnili podmínky pro přijetí prokázáním vhodných schopností, vědomostí, zájmů a zdravotní způsobilosti (při naplnění zásady rovného přístupu ke vzdělávání na základě § 2 odst. 1 písm. a) školského zákona (způsobilosti uchazeče ke vzdělávání).
· Podklady o uchazečích, získaných v přijímacím řízení, jsou vyhodnoceny na základě stanovených kritérií, které byly vyhlášeny v souladu se školským zákonem (viz zejména § 60 odst. 3 písm. a) školského zákona).
· Ukončí se hodnocení uchazečů, a zveřejňuje se pořadí podle výsledku hodnocení dosažených jednotlivými uchazeči při přijímacím řízení (přehled přijatých a nepřijatých uchazečů) a kriteria přijímacího řízení (viz § 4 vyhlášky na základě § 60 odst. 14, 16 a § 64 školského zákona).
· Odešle se rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí uchazečům nebo zákonným zástupcům nezletilých uchazečů podle § 59 odst. 2, § 60 odst. 16 školského zákona (ve veřejných školách i na základě § 165 odst. 1 písm. e) školského zákona)
o bez zbytečného odkladu v případě, kdy bylo rozhodnuto, že se přijímací zkouška nekoná, nebo
o bezodkladně po ukončení hodnocení uchazečů, které musí proběhnout do 3 pracovních dnů po termínu přijímacích zkoušek (v prvním kole přijímacího řízení po ukončení všech termínů stanovených pro přijímací zkoušku).
· Pro doručování rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení je speciální právní úpravou v § 60 odst. 18 školského zákona zkrácena lhůta pro uložení rozhodnutí, oproti obecně stanovené lhůtě v § 23 a 24 správního řádu. Rozhodnutí o výsledku přijímacího řízení, které nelze doručit uchazeči nebo zákonnému zástupci nezletilého uchazeče, se tak ukládá po dobu 5 pracovních dnů, pak je považováno za doručené. Tuto lhůtu je třeba na obálce vyznačit způsobem dohodnutým s Českou poštou, např. razítkem, jak je uvedeno na http://www.msmt.cz/vzdelavani/k-dorucovani-rozhodnuti-o-prijeti-informace.
Uchazeč
· Vyzvednout rozhodnutí. Rozhodnutí se ukládá na poště po dobu 5 pracovních dnů (7 kalendářních dnů), pak je považováno za doručené (§ 60 odst. 18 školského zákona). Ode dne doručení rozhodnutí (popř. ode dne, od kterého je nevyzvednuté rozhodnutí považována za doručené) běží lhůta pro podání zápisového lístku.
Potvrzení nástupu do střední školy - zápisový lístek
Uchazeč
· Po doručení rozhodnutí ředitele školy o přijetí uchazeče, potvrzuje uchazeč úmysl nastoupit na střední školu odevzdáním zápisového lístku řediteli střední školy, a to nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne doručení rozhodnutí o přijetí; v případě, že zápisový lístek neodevzdá ve stanovené lhůtě, vzdává se tímto práva být přijat za žáka dané střední školy. Zápisový lístek musí být podepsán nezletilým žákem i jeho zákonným zástupcem. V případě, že uchazeč dostane rozhodnutí o přijetí z více přijímacích řízení, přičemž rozhodnutí o přijetí je doručeno v jiných termínech, může, pokud již uplatnil na některé SŠ zápisový lístek, zápisový lístek písemně vzít zpět a odevzdat na jinou školu či jiný obor viz § 60a odst. 6 a 7 školského zákona.
· Zápisový lístek může uchazeč vzít zpět pro potvrzení svého zájmu o vzdělávání na jiné SŠ, pokud písemně požádá ředitele příslušné SŠ o jeho zpětné vydání; vzdává se tím ale práva být žákem původní SŠ a bere na vědomí, že na jeho místo bude přijat jiný uchazeč. (projednává se novela školského zákona viz informace o změnách v části IV, v níž se počítá s omezením možnosti vzít zápisový lístek zpět a to jen jednou – dosud bez omezení)
· V případě ztráty zápisového lístku může uchazeč požádat o vydání náhradního zápisového lístku. Součástí této žádosti je čestné prohlášení zletilého uchazeče nebo zákonného zástupce nezletilého uchazeče, že původní zápisový lístek neuplatnil ani neuplatní ve střední škole; součástí čestného prohlášení zákonného zástupce nezletilého uchazeče je podpis tohoto uchazeče (viz § 5a vyhlášky).
ZŠ
· ZŠ je oprávněna v případě ztráty zápisového lístku vydat svým žákům náhradní zápisový lístek (viz § 60a odst. 4 písm. c) školského zákona a § 5a odst. 5 vyhlášky) na základě žádosti, jejíž součástí je čestné prohlášení zákonného zástupce nezletilého uchazeče nebo zletilého uchazeče, že původní zápisový lístek neuplatnil ani neuplatní ve střední škole; součástí čestného prohlášení zákonného zástupce nezletilého uchazeče je podpis tohoto uchazeče. V takovém případě se náhradní zápisový lístek označuje před nadpisem zápisového lístku slovem „NÁHRADNÍ“.
SŠ
· Přijímá zápisové lístky na základě § 60 odst. 20 a § 60a školského zákona a ověřuje je v souladu s § 5a odst. 4 vyhlášky (že je podal uchazeč uvedený na přihlášce, kterému bylo vystaveno rozhodnutí o přijetí).
· Vydává zpět bez zbytečného odkladu zápisové lístky podle § 60a odst. 7 školského zákona zletilému uchazeči nebo zákonnému zástupci nezletilého uchazeče, který písemně požádá ředitele příslušné střední školy o zpětné vydání zápisového lístku a poučí jej, že se tímto vzdává práva být přijat za žáka dané střední školy a na jeho místo lze přijmout jiného uchazeče.
Krajský úřad
· Vydává zápisové lístky na základě žádosti podle § 60a odst. 2 školského zákona v případě, že uchazeč není žákem základní školy v ČR; vede jejich evidenci podle § 5a odst. 3 vyhlášky.
· Je oprávněn v případě ztráty zápisového lístku vydat příslušným uchazečům (kterým vydal zápisový lístek), náhradní zápisový lístek (podle § 5a odst. 5 vyhlášky na základě § 60a odst. 3 písm. c) školského zákona) na základě žádosti, jejíž součástí je čestné prohlášení zákonného zástupce uchazeče nebo zletilého uchazeče, že původní zápisový lístek neuplatnil ani neuplatní ve střední škole; součástí čestného prohlášení zákonného zástupce nezletilého uchazeče je podpis uchazeče. Náhradní zápisový lístek označuje před nadpisem zápisového lístku slovem „NÁHRADNÍ“.
Možnost odvolání
Uchazeč
· Pokud je po doručení rozhodnutí o přijetí/nepřijetí úmyslem uchazeče podat odvolání, je tak možné učinit ve lhůtě 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí (§ 60 odst. 19 školského zákona). Odvolání se v případě škol, které zřizuje stát, kraj, obec nebo dobrovolný svazek obcí podává prostřednictvím ředitele SŠ ke krajskému úřadu příslušného kraje (Magistrátu Hlavního města Prahy).
SŠ
· přijímá odvolání proti rozhodnutí a v případě škol, které zřizuje stát, kraj, obec nebo dobrovolný svazek obcí jej postupuje příslušnému krajskému úřadu podle § 86 až 88 správního řádu; spolu s odvoláním zasílá i kriteria, podle kterých bylo postupováno při přijímacím řízení; rozhodnutí může být změněno v rámci autoremedury (podle § 87 správního řádu), nebo předán spis se stanoviskem odvolacímu orgánu nejpozději do 30 dnů od doručení odvolání. V případě ostatních škol se postupuje při odvolání podle vnitřního předpisu školy (v návaznosti na § 60 školského zákona podle § 5 odst. 3 vyhlášky).
Krajský úřad
· Rozhoduje v případě škol, které zřizuje stát, kraj, obec nebo dobrovolný svazek obcí o odvolání proti rozhodnutí ředitele střední školy na základě § 183 odst. 3 školského zákona a podle § 89 až 93 správního řádu; k tomu lze zejména upozornit, že vydává rozhodnutí ve lhůtách stanovených v § 71 správního řádu a že lhůta počíná běžet dnem předání spisu krajskému úřadu k rozhodnutí podle § 88 správního řádu.
Další kola přijímacího řízení
Uchazeč
· Zjistí si informace pro další kola přijímacího řízení o vyhlášených přijímacích řízeních i volných místech na webových stránkách SŠ nebo příslušných krajských úřadů (jsou zveřejňovány podle § 60 odst. 22 školského zákona). Podrobnosti pro přijímací řízení v dalších kolech se stanoví podle § 60 odst. 10 školského zákona, a na základě § 64 školského zákona podle § 3 odst. 6 vyhlášky.
· Podá přihlášku/-y ke vzdělání na SŠ (obdobně jako v prvním kole přijímacího řízení), pokud je SŠ vyhlášeno přijímací řízení do oboru vzdělání s tím, že počet přihlášek není omezen a pokud je rozhodnuto o konání přijímací zkoušky v přijímacím řízení, koná se v jednom termínu. Termíny pro podání přihlášky stanoví SŠ. Přihlášku si může vyzvednout u ředitele střední školy podle § 4 odst. 4 vyhlášky (vedle zakoupení formuláře nebo jeho stažení z www.msmt.cz) a podat ji přímo řediteli SŠ, který druhé příp. další kola přijímacího řízení vypsal, spolu s požadovanými doklady.
· Zájem o vzdělávání se i zde potvrzuje zápisovým lístkem podle § 60a školského zákona.
SŠ
· Vyhlašuje další kola přijímacího řízení do oborů vzdělání k naplnění předpokládaného stavu žáků (počet kol není omezen viz § 60 odst. 10 školského zákona).
· V případě dalších kol přijímacího řízení se vyhlašuje i termín, do kdy je nejpozději možné podávat přihlášky ke vzdělávání viz § 3 odst. 6 vyhlášky.
· Pokud se vyhlásí další kola přijímacího řízení, oznamuje se neprodleně krajskému úřadu počet volných míst v jednotlivých oborech a formách vzdělávání a zveřejňují se na webových stránkách školy podle § 60 odst. 22 školského zákona. Může jít i o místa uvolněna uchazeči, kteří dostali rozhodnutí o přijetí, ale nepotvrdili zájem o vzdělávání zápisovým lístkem.
· V případě, že o konání přijímací zkoušky v dalších kolech bylo rozhodnuto, informuje o této skutečnosti současně s vyhlášením kritérií přijímacího řízení. Přitom přijímací zkouška v dalších kolech přijímacího řízení se koná v jednom termínu.
· V případě, že se přijímací zkouška koná, rozesílá pozvánky k přijímací zkoušce nejpozději 7 dní před jejím konáním podle § 60 odst. 10 školského zákona.
Krajský úřad
· Zveřejňuje, i způsobem umožňujícím dálkový přístup, přehled středních škol s údaji o počtu volných míst v jednotlivých oborech a formách vzdělávání pro druhé, resp. každé další kolo přijímacího řízení podle § 60 odst. 22 školského zákona.
Nástup do střední školy
Žákem SŠ se uchazeč o vzdělávání v prvním ročníku SŠ stává prvního dne školního roku, ve kterém byl přijat do oboru vzdělání a pro který předložil škole zápisový lístek.
IV. Možné změny související s novelou školského zákona pro oblast přijímacího řízení (projednávané Parlamentem ČR)
Možnost stanovení kritérií přijímacího řízení odlišně podle obsahového zaměření školního vzdělávacího programu, a při stanovování počtu přijímaných uchazečů tuto skutečnost zohlednit (návrh novely § 60 odst. 3); přitom je zachována povinnost konání přijímací zkoušky v souladu s rámcovým vzdělávacím programem základního vzdělávání – lze očekávat, že změna se v případě schválení tohoto návrhu projeví od druhého kola přijímacího řízení v roce 2009.
Zrušení omezení pro zahájení druhého kola přijímacího řízení až po ukončení kola prvního (návrh novely § 60 odst. 10) – lze očekávat, že změna se v případě schválení tohoto návrhu projeví od druhého kola přijímacího řízení v roce 2009.
Stanovení období, kdy lze vydat rozhodnutí o přijetí v rámci prvního kola přijímacího řízení, pokud se nekoná přijímací zkouška (návrh novely § 60 odst. 17); a to v termínu stanoveném prováděcím právním předpisem pro přijímací zkoušky do oborů vzdělání v denní formě vzdělávání bez talentové zkoušky – lze očekávat, že změna by se v případě schválení tohoto návrhu mohla projevit již v prvním kole přijímacího řízení v roce 2009.
Omezení zpětného vydání zápisového lístku; uchazeč by mohl požádat nejvýše jednou (návrh novely § 60a odst. 7) – lze očekávat, že změna by se v případě schválení tohoto návrhu mohla projevit již v prvním kole přijímacího řízení v roce 2009.
Povolit přijímání uchazečů, kteří ukončí 2. roč. osmiletého gymnázia, do 1. roč. šestiletého gymnázia (návrh novely § 61 odst. 2) – lze očekávat, že změna se v případě schválení tohoto návrhu projeví od druhého kola přijímacího řízení v roce 2009.
Zrušení výjimky pro obory s talentovou zkouškou (návrh novely § 62 odst. 2).
Uvedené změny, pokud úspěšně projdou legislativním procesem a následně budou vyhlášeny ve Sbírce zákonů, by měly nabýt účinnosti patnáctým dnem následujícím po dni jeho vyhlášení (návrh musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky). Návazně bude potřebné novelizovat i příslušný prováděcí předpis (vyhláška č. 671/2004 Sb.).
Nabytím účinnosti připravované novely školského zákona by bylo nutné zohlednit takto schválenou zákonnou právní úpravu již u probíhajícího přijímacího řízení v roce 2009. Zejména příslušná ustanovení vyhlášky a informace v kap. 1.4 Souboru pedagogicko-organizačních informací pro mateřské školy, základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy, základní umělecké školy, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky a školská zařízení na školní rok 2008/2009, která budou s nimi v rozporu, budou muset být posuzována s ohledem na účinné znění školského zákona.
Příloha
Střední škola - ředitel školy
Tab.: Termíny pro první kolo přijímacího řízení
Školní rok 2008/2009 |
U oborů vzdělání s talentovou zkouškou (bez ohledu na formu vzdělávání) */ |
U oborů ostatních vzdělání | |
|
| ||
Zákonný zástupce nezletilého uchazeče nebo zletilý uchazeč podává přihlášku řediteli střední školy nejpozději */ |
do 30. listopadu |
do 15. března pro denní formu vzdělávání |
do 20. března pro ostatní formy vzdělávání |
Zápisový lístek obdrží uchazeč +/ |
do 30. listopadu žák ZŠ v této škole |
do 15. března žák ZŠ v této škole | |
Ostatní uchazeči na základě žádosti od krajského úřadu | |||
Ředitel střední školy zveřejní rozhodnutí o termínech konání přijímací zkoušky, kriteria přijímacího řízení a předpokládaný počet přijímaných uchazečů nejpozději |
do 30. října |
do 31. ledna | |
termíny konání talentové zkoušky a přijímací zkoušky ++/ |
Od 2. ledna do |
22. dubna do |
2. května do |
Poznámky:
Při počítání času se postupuje podle § 40 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
*/ Termíny se stanoví na základě § 60b školského zákona.
**/ Termíny se stanoví na základě § 64 školského zákona podle § 3 odst. 2 a 4 vyhlášky.
***/ Termíny se stanoví na základě § 64 školského zákona podle § 3 odst. 1 a 4 vyhlášky.
****/ Termíny se stanoví na základě § 64 školského zákona podle § 3 odst. 3 a 4 vyhlášky.
+/ Dobu vydání stanoví § 60a odst. 2 školského zákona. Obdobně, jako pro uchazeče o vzdělávání v oborech vzdělání v jiné než denní formě vzdělávání, vydává zápisový lístek krajský úřad i cizincům, kteří nebyli žáky základní školy v České republice podle § 60a odst. 2 školského zákona.
++/ Pokud uchazeč o vzdělávání v oboru vzdělání s talentovou zkouškou vykoná talentovou zkoušku úspěšně, pokračuje v přijímacím řízení (§ 62 odst. 2 školského zákona). Přijímací řízení do oboru vzdělání konzervatoře se koná formou talentové zkoušky (§ 88 odst. 2 a § 91 odst. 2 školského zákona).
MŠMT
0 komentářů:
Okomentovat